Näin tuossa sorsa lammella linnun joka poikkesi muista. Lintu oli rungoltaan sorsan näköinen mutta pienempi.Väritys oli muuten musta mutta siivet/kyljet olivat valkoiset. Nokka oli vaalean sinertävä/harmaa. Lintu oli yksin eikä lammessa ollut muita samanlaisia.
Mikä lintu
Niina
101245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tukkasotka on oikeastaan ainoa sorsalintu, joka näin äkkiseltään sopii kuvaukseesi. Koiraslinnulla nokka siniharmaa, silmä keltainen, höyhenpeite musta, paitsi kyljet valkoiset. Oliko linnulla pientä töyhtöä niskassa? Silloin oli varmasti tukkasotka.
Töyhtöä en nähnyt mutta voipi hyvin olla että näin väärin:)! Täytyy huomenna katsoa uudestaan.
Se ei siis mikään kovin iso töyhtö ole, vain sellainen niskatupsu. Ei mikään tukkakoskelon "irokeesi" .:) Voi hyvinkin jäädä huomaamatta.
tukkasotkasta kuvia:
http://www.luontotupa.net/sivut/sorsat/kuvat/Tukkasotka.jpg
http://www.saunalahti.fi/~elampen/kuvat/tukkasotka.html
Oliko tuo näkemäsi veijari?
telkkä?
Ei taida telkkä mahtua noihin Niinan antamiin tuntomerkkeihin. Telkällähän on vihreä pää ja musta nokka, sekä poskessa valkea laikku.
Niinan näkemä lintuhan oli täysin musta, paitsi kyljistä ja sillä oli siniharmaa nokka. Täyttää ainoastaan tukkasotkakoiraan tuntomerkit tuo lintu. Tässä kuvia telkästä http://www.lintukuva.fi/lajikuvat/buccla/ ja tässä tukkasotkasta http://www.lintukuva.fi/lajikuvat/aytful/ . Eron huomaa helposti.
...vihreä pää? Mustalta tai ruskealta se minusta on näyttäny....sukupuolesta riippuen. Telkkäuroksella pyöreä valkea pallo poskessa.
Tukkasotka tuntomerkeistä päätellen.
Kyllä telkkäuroksen pää on vihreä: http://www.kolumbus.fi/vesa.huttunen/images/Common%20Goldeneye-Telkk%E4-130404-Viikki.jpg
Vaikka kaukaa katsoen se näyttääkin mustalta.
Mutta tuo alussa kysytty lintu kuulostaa kyllä ihan tukkasotkalta, telkkä on pienempi kooltaankin, ja eri muotoinen kuin "perussorsa".
Sopivassa valossa telkkäuroksen päässä näkyy häivähdys vihreää, mutta kyllä se kauempaa katsellen pääsääntöisesti mustalta näyttää. Ja pilvisellä säällä tuo vihreä ei taida näkyä lainkaan.
Niinpä on mielestäni harhaanjohtavaa tarjota telkän tunnisteeksi vihreää päätä. Sanoisit mieluummin että vihertävän musta tai jotain vastaavaa. Ja syksyllä sitä vihertävää sävyä ei ole päässä enää lainkaan. Sen verran monta telkkää tuli nuorempana kynittyä, että sanon tän varmana tietona. Tai sitten olen totaalisen värisokea.
Tänään kuvasin telkkää jonka pää näytti siniseltä!
(tai siis tummansiniseltä tietty)
Ihan samanlailla kuin sinisorsakoiraankin pää näyttää joskus vihreältä, joskus sinertävältä.
Telkkänaaraanhan pää on aina ruskea.