osaisko kukaan sanoa mikä voi olla lapsella kun kakka kovalla vaikka mitä syöttää levilakkia yms. ( ollaan menossa lääkäriin) mut ois kiva tietää mitä voi ehkä olla tiedossa jos on muilla samaa??
1v poika
äiti*
2282
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lapsena kärsin samasta ongelmasta.
Laksatiiveja sai syödä litrakaupalla, eikä tehonnut. Lääkärissä juostiin ja ohje oli aina vaan, että kuituja pitäis lisätä, sokeria vähentää. Yritäpä lapselle selittää, miks muut saa karkkia ja mehuja ja itse ei.
Parin-kolmen vuoden ikäisenä tehtiin vihdoin viimein tähystys ja havaittiin, että suolistossa oli sellanen "epämuodostuma" eli sellanen kuoppa, johon kaikki ravinto ensin kerääntyi, sitten kovettui ja siinä oli syy vatsan kovuuteen. Leikkaukseen meni, sen jälkeen vaiva parani hiukan, joskin vielä nykyäänkin joutuu välillä tikistelemään =D
Kysypä lekurilta, oisko esim. tuommonen mahdollista. Tosin voi se olla jotakin lievempääkin.
Hyvää kevättä !
kysyin juu meidän pojalla on sydän vika käytiin kontrollissa niin anto tippoja joka helpottaa ja tukimuksiin mennään kunhan nyt lähete on käsitelty.