Onks paimiossa monta kerrostaloa. Katselin oikotieltä tota vistantie 38 joka oli tosi korkee ja josta myytiin 7 kerroksesta asunto josta näky tosi kauas, mut se menikin tosi nopeesti.
Paimion kerrostalot
8
2233
Vastaukset
- Anonyymi
Paras talo on Paimiossa
- Anonyymi
Onhan Paimiossa, niin vuokralle kuin omistukseenkin.
Meinaat muuttaa Paimioon? - Anonyymi
Muuta Kriivariin, ihanaa aluetta.
- Anonyymi
Pyytien STTkin muutti vistalle kerrostaloon
- Anonyymi
Kannattaa ehkä pari kertaa miettiä jos Paimioon ehkä aiot mahd. muuttaa. Tässä muutama huono puoli kaupungista:
- Kaikki tietävät sun omista asioistasi paljon enemmän kuin sinä itse.
- Paimiolaiset pitävät ulkopaikkakuntalaisia hulluina.
- Paimiossa kytätään/ihmetellään silmät pyöreinä kaikkia vastaantulevia jalankulkijoita.
- Paimiossa juorutaan koko ajan kaikkea typerää.
- Jotkut paimiolaisista ovat saamattomia ja
uusavuttomia tissiposkia... - Anonyymi
Onhan niitä vähän vaihdellen tarjolla, mutta kyllä sieltä ihan kohtuuhintaisiakin asuntoja löytyy, niin vuokralle kuin myyntiin. Ja on kuitenkin ainakin ajallisesti ihan järkevän ajomatkan päästä mm. Salosta ja Turusta, ajatellen että jos ei nyt ihan Paimion välittömästä läheisyydest älöydy työpaikkaa.
Ja sen olen itse huomannut, että ihan Paimion keskustassakin on tarjolla ajoittain järkihintaisia asuntoja ja keskustassa on kuitenkin kaikki tärkeimmät palvelut ihan kävelymatkan säteellä, juurikin tuosta Vistantieltä ja mitä siinä näitä teitä ja katuja on, Pussitie, Mäkiläntie ym.
Tuo Kriivari kuulemma on ainakin ollut vähän huonompaa aluetta Paimiossa. Erä syntyperäinen ja edelleenkin siellä asuva paimiolaistuttavani vaan ainakin eräässä vaiheessa mainitsi siitä.
Lähinnä että useimmiten esimerkiksi narkomaaneja ym sosiaalitapauksia useimmiten sijoitetaan Kriivarin alueelle asumaan. SIellähän on näitä edullisempia KAS-asuntoja ainakin Maurizintiellä.
Jokaisessa tuon(kin) kokoisessa kaupungissa on aina ne omat "pimeätkin" puolensa, mutta niin on isoissakin kaupungeissa.
Itse asuin Turussa aika kauankin, ja vittu mitä perkeleen pelleilyä koko homma. Ihan kuin olisi jossain umpeen sukurutsatussa pikkukylässä asunut. Lähinnä taloyhtiössä sekä työpaikalla oli sellaista sairaalloista kyttäämistä ja inisemistä ihan sellaisistakin asioista, jotka eivät muille kuulu todellakaan. Esimerkiksi usein kun kävin Satakunnassa sukuloimassa, niin siitäkin jotkut naapurit mussuttivat että mitä vittua sä jossain Satakunnassa pyörit? Tai kun itse en juurikaan käytä alkoholia, niin sitä jaksettiin inistä vuosikausia ja ihan samoin sanakääntein ja termein. "Niin sua ei taida juominen kiinnostaa, sä viihdyt paremmin kai kirjastoissa, lenkillä yms kuin baareissa..??" ja muuta ihme mussun mussun-mussutusta. Eli ei se isokaan kaupunki välttämättä takaa elämisenrauhaa. Viitaten erääseen kirjoitukseen tässä ketjussa...
Mutta tosiaan, on Paimio ihan hyvä paikka asua, ainakin jos ottaa huomioon paikkakunnat 50-60km säteellä Turusta, niin varmaankin aikaslailla ainoa tasokas/tasokkaampi paikkakunta tällä suunnalla Varsinais-Suomea...
Ja aika hyvänkokoinenkin vielä, muistaakseni asukkaita on noin 10000. Eli ei ole ihan pystyynkuollut tuppukylä, muttei nyt mikään tolkuttoman kokoinen metropolikaan.- Anonyymi
Taitaa herra olla joku Paimion tuleva kylähullu kun valittaa että muka Turussa ja Satakunnassa valitetaan koko ajan.
- Anonyymi
30 km
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353