Mitä teen väärin? Minulla on lasitetulla parvekkeella isoissa altakastelulaatikoissa ruusupapua ja keisarinköynnöstä.
Ovat kasvaneet pitkiksi ja kiertyneet ripustamiani lankoja pitkin. Harmi, kun saan päivittäin nyppiä pois paljon keltaisia lehtiä, osa lehdistä kirjavoituu ja harmaantuu ja tippuu poiskin. Lannoitan kekkilän kastelulannoitteella niin, että laitan sitä hieman kaikkeen kasteluveteen.
Onko lannoitetta liian vähän, kun kasveja on paljon? Vai missä vikaa? Viime kesänä kasvatin ekan kerran ja silloin samat kasvit olivat paljon vihreämpiä ja tuuheimpia ja vasta myöhään syksyllä alkoi lehtien kellastuminen. Tuntuu, että olen tehnyt samoin nytkin. Tosin en poistanut kaikkia viime vuoden multia isoista laatikoista vaan lisäsin uutta ravinteikasta multaa. Kiitos, jos joku on kokenut samaa ja huomannut missä vika voi olla!
Köynnöskasvin lehdet kirjavoituvat ja kellastuvat?
14
2209
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkä liikaa kastelua ja liian isossa astiassa.
- Anonyymi
Ehkä liian vähän kastelua ja liian pienessä ruukussa.
Paljonko on multatilavuus/kasvi ja monta litraa annat päivittäin vettä/kasvi. Tuntuuko multa märältä kun työnnät sinne sormen. Mikä on päivällä maksimilämpötila? Annatko lannoitetta sen korkillisen/10l.- Anonyymi
Viisastelija, aloittaja kertoi isoista altakasteluruukuista.
- Anonyymi
Älä itse viisastele. "Isoissa" sana ei kerro ruukun koosta yhtään mitään. Jollekin 1 litran ruukku on iso, toiselle vasta 100 litran ruukku. Kysyjän kannattaa antaa riittävän tarkat lähtötiedot niin on paljon helpompi vastata. Oliko tämäkin vastaukseni "viisastelua"
- Anonyymi
Ole hiljaa mäntti. Ohjeesi oli kasvien lopullinen turmio ja pelkkää tyhjää viisastelua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ole hiljaa mäntti. Ohjeesi oli kasvien lopullinen turmio ja pelkkää tyhjää viisastelua.
Menepä leikkimään leluillasi äläkä tule aikuisten keskusteluihin mukaan koska et asioista mitään ymmärrä etkä halua aloittelijaa auttaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Menepä leikkimään leluillasi äläkä tule aikuisten keskusteluihin mukaan koska et asioista mitään ymmärrä etkä halua aloittelijaa auttaa.
Kehtaatkin antaa aloittajalla typeriä ja kasvien tuhoksi koituvaa paskaa. Et ole koskaan hoitanut yhtä ainoaa kasvia työksesi, etkä taida muutoinkaan tehdä yhtään mitään, vaan kopistasi huutelet omia aivopierujaasi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kehtaatkin antaa aloittajalla typeriä ja kasvien tuhoksi koituvaa paskaa. Et ole koskaan hoitanut yhtä ainoaa kasvia työksesi, etkä taida muutoinkaan tehdä yhtään mitään, vaan kopistasi huutelet omia aivopierujaasi.
Jos hevosenpaskaa meinaa laittaa niin pitää olla vuoden kompostoitua. Tosin kukaan ei ole sellaista neuvoa antanut eli taas kuvittelet ihan omiasi. Hei ihan tosi. Käy puhumassa jollekin ammattilaiselle. Kerrot rehellisesti niin uskon että saat apua. Hoitosuunnitelman tehotessa palaat tänne uutena ihmisenä. Olemme kaikki tukenasi.
- Anonyymi
Kiitos vastauksista. Ruukkujen mitat ovat 25x60x25. Vettä menee neljä-viisi 2l kannua tyhjään ruukkuun.
Multa on pysynyt kosteana ja ajoittain ollut pintakuiva.
Taitaa olla helle suurin syy, sillä en saa lasitetulle parvekkeelle viileyttä. Lannoituksen olen pitänyt samana mitä suositellaan. Onneksi on alkanut " kypsyä" ensimmäiset siemenet keisarin elämänlangasta ja ehkä saan idätettyä vielä uuden taimikon.- Anonyymi
Suurin syy ruukkukasvien kitumiseen ja kuolemiseen on liikakastelu. Eli kastelit liikaa ja köynnökset olivat liian suuressa astiassa. Isossa ruukussa ja kosteassa kasvit kituvat hapenpuutteessa.
Heti istuksen jälkeen kasvit eivät tarvitse lannoitusta.
- Anonyymi
Voi olla, että saivat liikaa vettä. Kasvien lehdet hapertuivat ja kuivuivat " paperiksi". Ruskeankeltaisia lehtiä tippui kasapäin kun ravistelin. Kun lehtien kuivuminen alkoi, aloin suihkuttaa päivittäin useaan kertaan vettä sumutepullosta. Se näytti virkistävän jonkin verran. Köynnöksessä on vielä useita kukkiakin, mutta suurin osa on pelkkää lehdetöntä rankaa.
Eilen keräsin ison kasan siemenkotiloita ja sisällä oli isoja pulleita siemeniä paljon. Liotin niitä yön yli ja laitoin aamulla taimikasvatusastiaan. Toiveissa on, että ehdin saada tälle kesälle uuden tuuhean kasviköynnöksen :)- Anonyymi
Perinteisen muotoinen alaspäin kapeneva astia on parempi kuin altakasteluruukku.
- Anonyymi
Voisiko aloittaja kertoa nouseeko parvekkeella lämpötila yli 30 asteen koska monelle kasville se on kriittinen lämpötila.
Me kasvatamme 65 litran saaveissa tomaattia ulkona lämpimällä seinustalla. Vettä joka päivä 5 litraa/saavi. Joka saavissa 1 tomaatti joten melkoisia juoppoja, tosin haihtuuhan mullastakin osa vedestä. Porasin 5 reikää kokoa 10mm noin 15 cm pohjasta jotta ylimääräinen vesi pääsee pois.- Anonyymi
Melkoisissa astioissa tomaattisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837111Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267073Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1116188Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845248Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635215Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv173477Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400