Hiustensiirto Suomessa

Anonyymi

Nyt tarvisi ajantasaista tietoa ja kokemuksia hiustensiirroista Suomessa. Mille klinikalle kannattaisi kolmikymppisen naisen hakeutua korjaamaan korkeaa otsaa? Olen googletellut tuntikausia, mutta useimmat keskustelut ajoittuvat kymmenen vuoden taakse. Ja turha ehdotella Turkkia tai Viroa, ulkomaille en ole tämän operaation perässä lähdössä.

6

1458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos haluat huipputuloksia, unohda Suomi tässä asiassa. Tämän asian huippuosaajat ja huippukokemus löytyy ulkomailta. Syy siihen miksi et löydä näiltä palstoilta kommentteja tai kokemuksia Suomen hiustensiirroista on se, että meillä niitä tehdään vain pikkuinen määrä vuodessa ja niitä tekevät muutamat plastiikkakirurgit muun työnsä ohessa. Maailmassa on kolme klinikkaa joita voin suositella koska olen todellakin perehtynyt tähän ja itselle tehtiin iso siirto. Kolme klinikkaa ovat: USA:ssa Hasson & Wong, Turkissa Hair of Istanbul, sekä Asmed Clinic. Nämä klinikat tekevät vain ja ainoastaan hiustensiirtoja. Asiakkaat ovat ympäri maailmaa, ja tulokset ovat käsittämättömän hienoja. En osaa sanoa Hasson & Wongin tämän hetkisestä hintatasosta, noin 10 vuotta sitten he tarjosivat minulle (mies) operaatiota 3000 graftia noin 10000 $, Asmed Clinic ja Hair of Istanbul operaatio maksaa riippuen siirteiden määrästä noin 4000-10000€, ilmeisesti kysymykseen ei tule megasiirto. Operaation varsinainen hinta on vain osa kokonaisjärjestelyjä. Matkat ja hotellit lisäksi. Toipumisaika on puolet onnistumisesta, he sanovat. Ulkomailla kannattaa olla viikko operaation jälkeen rauhassa hotellissa ennen lentokoneeseen menoa, ja siinä klinikka ehtii hyvin tehdä lopputarkastukset sekä aloittaa toipumisen kannalta erittäin tärkeät hiusten- ja päänahan pesut jotta se tulee oikein tehtyä. Ne alkavat noin 3-4 vrk leikkauksen jälkeen ja siinä on omat aineet ja proseduurit. Suomessa kannattaa olla lomalla vähintään 4 viikkoa operaation jälkeen jotta paraneminen on rauhallista ja päänahan punoitus häviää.

      Näissä klinikoissa on iso tiimi joka tekee operaation, minulle sen teki 15 henkilön tiimi. Suomessa ei taida olla edes millään klinikalla niin paljoa avustavaa henkilökuntaa ylipäänsä. Iso tiimi ja iso vain hiustensiirtoon erikoistunut leikkaussali varmistaa lopputuloksen, ei löydy Suomesta!! Se 15 henkilön tiimi ei ollut samaanaikaan leikkaussalissa, vaan henkilöt vaihtuivat jonkun verran eri vaiheissa. Leikkaussalissa oli kerrallaan noin 5-6 operoijaa ja avustajaa.

      Mieti näitä ja mieti haluatko huipputuloksen vai haluatko että operaatio tehdään muiden töiden ohessa pienellä kokemuksella??

      • Anonyymi

        Olin toukokuussa yhteydessä Helsinki Clinicin Janne Jyränkiin, ja tiedustelin hiustensiirron mahdollisuutta elokuulle. Vastaus oli, että elokuu on hiustensiirtoihin täysin myyty. Minusta se ei äkkiseltään kuulosta siltä, että hiustensiirtoja tehdään Suomessa vain pieni määrä ja sekin muiden töiden ohella.


    • Anonyymi

      Tässä sama kaveri joka vastasi aloitukseen. Neljä viikkoa kulunut megasiirrosta, 5000 graftia. Kaikki hiukset kasvavat. Uusi hiusraja on tajuttoman tiheä, nyt jopa jännittää huomaako ihmiset ensi keväänä jopa liian täydellisen hiusrajan. Minulla oli aiemmin ohimot kaljuuntuneet, nyt ne on aivan täynä uutta hiuksen tynkää. Uusien hiusten suunnat näyttävät hienoilta, jokainen hius kasvaa tiettyyn oikeaan suuntaa.
      Ja sitten pään takaosa, luovutus eli donor alue. EI MITÄÄN ARPEA, ei mitään, iho täysin parantuneen näköinen ja vanhat hiukse kasvaa normaalisti. Niskan alue näyttää hieman harvalta sivuilta ja alhaalta, joista on oyettu 5000 hiusta, mutta se ei näytä huonolta ollenkaan. Ehkä vain minä huimaan niissä pientä ohenemista.
      Siirtoalueet sen sijaan näyttävät kuten sanoin, jopa huolestuttavan tiheiltä. Mukana on vanhoja hiuksia ja siirrettyjä hiuksia.
      Ensi keväänä noin 8 kk kuluttua koko pää pitäisi olla normaalissa kasvuvauhdissa ja upeat tiheät uudet hiusrajat edessä ja sivuilla. Toistaiseksi kaikki mennyt yli odotusten.

      • Anonyymi

        Eli siis missä kävit operaatiossa, Suomessa vai ulkomailla?


      • Anonyymi

        5000 graftia vaiko 5000 hiusta? Tässä puhutaan kahdesta täysin eri asiasta, koska yksi hiusjuuri (graft) voi sisältää 1-4 hiusta. 5000 graftin operaatio olisi todellakin sen luokan megaoperaatio, että se voi aiheuttaa shock loss -efektin eli aiempienkin hiusten (usein väliaikaisen) tippumisen.


    • Anonyymi

      Kokoturkki ois hieno. Karva kerrallaanhan se kai asennetaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      124
      4302
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      39
      3268
    3. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2433
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      208
      1475
    5. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      210
      1086
    6. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      158
      1069
    7. Ihana M nainen

      Ihana M nainen. Nainen kuin unelma.
      Ikävä
      68
      1014
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      21
      936
    9. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      16
      888
    10. En elä täällä vaan oikeassa elämässä

      Jos ihmissuhde kaatuu siihen, mitä täällä palstalla kuvitellaan ja väännetään, silloin ongelma ei ole minussa vaan luott
      Ikävä
      127
      802
    Aihe