Kanaa, hevosta vai yytä

puutarhaan?

Luultavasti olisi aika/syytä lannoittaa puutarhaa. Enskertalaisena kaipaisinkin neuvoja, mitä sinne puskien alle ja kukkapenkkiin pitäisi työntää.

Kyseessä on pieni etelänpuoleinen rivitalopiha, lisäksi kukkapenkki pohjoispuolella. Maa on multavaa ja käännettäessä syvemmältä nousee savikokkareita etenkin pohjoisen puolella, mutta pintamaa ei kuivu/kuoretu kuten savimaa. Etelän puolella penkit ovat hieman kuohkeampia, mutta mistään hiekkamaasta ei todellakaan ole kyse.

Lannoitettavin kasveihin kuuluu nurmikon lisäksi punaherukka, pensaita, pieni marjakuusi ja perennoja ja kesäkukkia. Happaman maan kasveja ei ole (ellei sitten tuo marjakuusi), kalkita ajattelin ensi syksynä.

Toiveena olisi parantaa maan rakennetta - lähinnä varmistaa läpäisykyky - ja taata hyvä kasvu, kukinta ja sato. Lisäksi pitäisi tietysti turvata eri ravinteiden riittävyys ja oikea suhde.

Mitään sen kummempia analyysejä en ole tehnyt, mutta vesiheinän huikeasta menestyksestä päättelisin kyseessä olevan ravinteikkaan ja "ei-happaman" maan.

Lannoitanko siis kanankakalla, hevosenlannalla vai y-lannoksella? Kompostia ei (ainakaan vielä) voi hyödyntää (taloyhtiössä ei osata käyttää...).

1

429

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • multasormi

      Näitä voi käyttää vuorovuosin kaikkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe