vanhaa kahvia

tietämätön pässi

En jaksa selittää miksi, mutta minulla on pari kiloa vuoden vanhaa kahvia, jota ei vissiin voi enää juoda.

Olen jostain kuullut, että kahvinporot ovat hyvää lannoitusainetta. Onko näin? Jos on, niin minkälaisille kasveille?

Kannattaisiko minun siis keittää koko satsi ja kaataa se esim. ruusujen juurille? Voiko raa'alla suodatinkahvilla tehdä mitään hyödyllistä?

7

3876

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie

      Ei se sun kahvi mitään vanhaa ole. Myyntikelvotonta kyllä, mutta ei käyttökelvotonta. Kyllä sä osaat arvioida omia aistielimiä käyttäen onko kahvi vanhaa vai ei. Ei muuta kun koeversiota keittämään ja kahvipurun koostumusta tutkimaan. :)

      Mutta. Vaikka kahdi olisikin vanhaa niin ei kai sitä nyt kukaan "terve" rupea keittämään sen vuoksi että voi sitten heitellä puutarhaan. Samaa tavaraa se puutarhan kannalta on keittämättömänä kuin keitettynäkin.

    • Anonyymi

      eihän kahvi niin nopeasti vanhene.vaikka olis mikä päivämäärä

    • Anonyymi

      Mitähän muita vastaavia ongelmia aloittajalla on?

    • Anonyymi

      Keitin just yli vuoden vanhaa kahvia,mielestäni maku hieman kärsinyt mutta juonpa kuitenkin.😉

    • Anonyymi

      Voi tehdä, käytä vaikka hiusvärinä, ellet juoda arvaa. 😉

    • Anonyymi

      Kahvinporot on kymmeniä vuosia laitettu kaikille kasveille. Hyvin ovat voineet ei tartte muuta lannoitetta. Ehkäisee myyriä,etanoita. Mikään eläin ei tykkää kahvinporoista. Porot voi ripotella pitkin pihaa ja kasveja. Ei tartte ostaa kahvimultaa.

    • Anonyymi

      Hyvä että kahvinporot ovat riittäneet näin vanhan aloituksen nostamiseen !!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      204
      13657
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      54
      6770
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      176
      6704
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      95
      4679
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      68
      4608
    6. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      21
      4301
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      72
      4285
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      75
      4092
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      99
      3869
    10. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      93
      3640
    Aihe