Valtioneuvoston selonteko esittelyssä eduskunnassa.
Persuille ei kelvannu mikään ehdotus, politiikassa tehtä täyskäännös. Kokoomus ei ihan niin tyrmäävä, oppositio vaatii työllisyyden nosto jopa 80 % pitemmällä aikavälillä.
Velan ottoa ei saisi tehdä, , mitä tekisi oppositio jos pääsisi valtaan, niin oppositio pystyy etsimään vikoja, kyllä hallitus tietää viat.
Talouden hoito olisikin niin helppoa kuin oppositio kuvailee.
Talous on hyvässä kasvussa, opposition mielestä ei ole.
Persuille ei kelvannu mikään ehdotus, politiikassa tehtä täyskäännös. Kokoomus ei ihan niin tyrmäävä, oppositio vaatii työllisyyden nosto jopa 80 % pitemmällä aikavälillä.
Velan ottoa ei saisi tehdä, , mitä tekisi oppositio jos pääsisi valtaan, niin oppositio pystyy etsimään vikoja, kyllä hallitus tietää viat.
Talouden hoito olisikin niin helppoa kuin oppositio kuvailee.
Talous on hyvässä kasvussa, opposition mielestä ei ole.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Nähtävästi sorrumme siis vieläkin syvemmälle.
10 000 uutta "työllistettyä" vero-rahoilla.
https://www.verkkouutiset.fi/suomi-jaa-pohjoismaiden-kasvuvauhdista/#e461939c
H.
Pohjoismaa+toipuvat+nopeammin,+pääsyy+kuinka+paljon+Suomessa+saadaan+työvoimaa+käyttöön+nousukautena+se+näkyy+jossain.
Väestön+rakenne+Suomi++menossa+sama+mitä+Japani,+Japanilla+237,4+%+BKT+kun+Suomella+59,4+%+BKT.
Muut+pohjoismaat+on+eriasemassa++monessa+suhteessa,+kuinka+Suomi+saa+nostettua+kansantaloutta,+liian+vähän+ihmisiä+työelämässä+nostamassa+tuottavuutta,+samalla+tavalla+mitä+Ruotsissa+ja+norjassa,+Saksan+ja+Britannian+talous+nojaa+vieraaseen+työvoimaan.
Ei+ole+vielä+keksitty+että+automataatio+korvaisi+täysin+ihmisen,+sen+tähden+Suomi+jos+mestyisi+on+saatava+uusia+innovaatioita+uusia+Nokioita+ei+synny+noin+vain.
Riittäisi+valtion+talous+olisi+tasapainossa,+velalla+ei+pitkälle+pötkitä,+Japani+siinä+onnistunut.
Lisään.
Väestörake ja velka Japani ja Suomi.
Japani on ollut lamassa kauan.
Ja lisää tietoa...
http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-367-287-1
https://valtioneuvosto.fi/-/10623/kasvava-velkaantuminen-luo-riskeja-suomen-julkiseen-talouteen-vaikka-kestavyysvaje-on-aiempaa-pienempi
Oppositio voi vaatia ihan mitä vain sylki suuhun tuo. Niitten vaatimukset on tyhjän päällä. Pystyisivätkö itse siihen mitä vaativat ? Eivät pystyisi.
Toistan:
Muista nyt.
Oppositio saa sanailla.
Muista, sanailla mitä haluaa.
EI, mitä vaaditaan.
Hallituksen pitää pysyä rehellisenä todellisuudessaan.
Vastaan-ottimena.
Näin vaatii perustus-lakimme.
-
Oppositio ei ole vastuussa.
Opposition tehtävänä on osoittaa virheet, puutteet.
Hallituksen tehtävänä on korjata ne.
Tässä elää se poliittinen ero.
Ero, josta sinä puutteinesi, virheinesi äänestät.
-
Entisestä on aika jo jättänyt.
Vaihtunut nykyisyyteen.
H.
Opposition tarkoitus on räksytyksellään romahduttaa hallituksen hermot.
Mitään rakentavaa oppositio ei ole esittänyt. "Vaatimaan" pystyy kuka vaan.
Oppositio ei ole pystynyt osoittamaan virheitä tai puutteita,
se esittää vain omia mielipiteitään, joilla saataisiin lisää tukea
ennestään varakkaille ja samalla työntekijän aseman huonontamista.
Suurin osa kansasta ei halua sitä. Vain Kokoomus ja persut.
Opposition jankutuksella ei ole mitään painoarvoa.
Hallitus päättää eli enemmistö kansasta.
Hallitushan edustaa enemmistöä. Se on demokratiaa.
Sana, jota Kokoomus ja PS ei ota huomioon.
Heille demokratia on kauhistus.
Johtavat oppositiopäälliköt menettivät hermonsa omasta räksyttämisestään.
Toinen joutui sairaalan kautta kotiin ja toinen ilmoitti vaalitappiostakin
kalpeanharmaana vetäytyvänsä puolueen puheenjohtajan tehtävistä.
Hallitus jatkaa hyvää työtään. Kiitos siitä ! Enemmistö kansasta tukee hallitusta.
https://www.suomenuutiset.fi/hallitus-ei-edes-tavoittele-tasapainoista-taloutta-millaan-seuraavalla-hallituksella-ei-riita-aika-tuhojen-torjumiseen/
valtionvarainministeriön arviot työllisyyden lisäämisen ja bruttokansantuotteen kasvun osalta osoittavat, että hallitusohjelman pysyvien toimien vaikutus bruttokansantuotteeseen on vain 0,6 prosenttiyksikköä ja työllisyyteen 7 000 henkilöä. Hallitusohjelman väliaikaisten toimien kasautuvat vaikutukset talouteen ja työllisyyteen ovat sen sijaan kaikilla oletuksilla nolla
Persuvaleuutisoija 21:56 voi tunkea valeuutisensa minne haluaa, niitä lukee vain pölhöpersu.
Eilinen eduskunnan keskustelu osoitti minkälaista hyvinvointi valtio Suomesta tulossa, Saarikko kuvasi ongelmat hyvin.
Kokoomus haluaisi leika mutta ei tuo esiin koska pelkää kannatuksen laskevan, leikkauksia tulee jos ei saada työllisyysastta nostettua riittävän korkealle.
Leikkaukset kurittaisi heikompi osaisia, verojen korotusta ei halua mikään puolue, viimeiden keino.
Työllisyys ainoa pelastus, melkein jokainen puolue osaavaa työvoimaa yritysten toiveiden mukaan, ainoa mistä saadaan on itä-eurooppa eikä sieltä saada huippuosaajia.
Huippuosaajat on itse tuotettava näinhän muissakin maissa, tavallisiin ammatteihin on löydyttävä.
Suomessa valtava työttömien joukko joita on yritetty työllistää tuloksetta kymmeniä vuosia, pandemia vain huononsi yhtälöä.
Persujen mitä eilen ja ovat kirjoittaneet vie Suomen perikatoon, ei tarvitse olla mikään talousasiantuntija heidän yhtälö on karmea.