Suomessa kansa ei paljon välitä jalkapallosta

Anonyymi

Jääkiekko on suosituin yleisölaji vain Kanadassa, Suomessa ja Latviassa. Nämä maat ei jalkapallossa ole menestyneet.

Muissa maissa jalkapallo on suosituin laji.

6

134

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      jos ei ole katsojia ei seurat saa tuloja ja pysty tuottamaan hyviä pelaajia.

    • Anonyymi

      Tuo Latvia tuli minulle yllätyksenä. Voihan se olla myös Ruotsissa ja Venäjälläkin. Niissä menee varmaan aika tasan Jalkapallon kanssa.

      Liettua on Koripallomaa. Samoin ylipäänsä Balkanin maista tulee aina suurin osa parhaista Koripallo- ja Tennis-pelaajista. Serbia, Kroatia jne.

      Suurin Keihäsmaa on nyt Saksa. Ruotsi oli 1970-80 luvulla Tenniksen ja Pingiksen suurvalta, mutta sitten se romahti täysin.

    • Anonyymi

      No eihän suomalaiset, jos eivät humalapäissään matujen yllyttäminä innostu. Mutta ei todellakaan selvinpäin, niin lapsellisa ole suomaaiset. Suomalaiset harrastavat vain vapaatyylistä nyrkkeilyä, jonka nimi on luuvitonen.

    • Anonyymi

      Vain pököpäät seuraa jalkapalloa.

    • Anonyymi

      Myöhäisottelut on kovia. Meinaa nukahtaa jo ensimmäisen erän aikana.

    • Anonyymi

      Tämä kumma penkkiurheilijoiden kisa siitä, että kumpi laji, futis vai jääkiekko, on parempi tai jotain, on niin väsynyt juttu.
      Jep: jalkapallo on maailman pelatuin ja suosituin laji ja aplodit sille. Jääkiekosta tykkää oma porukkansa silti ja sillä on Suomessa hienosti rakennetut perinteet ja bisneskin. Kukkikoon kukat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe