Olen 40v mies ja ongelma otsikon mukainen. Mikähän olisi avuksi kun minulla on koko ajan näppylöitä/finnejä päänahassa. Osa on todella kipeitäkin. Päänahan iho tuntuu myös hiukan aralta ja kutiavalta, mutta hilsettä ei juurikaan ole. Pääasiallinen ongelma ovat kuitenkin nuo näppylät. Osaan tulee myös lopulta kunnon valkoinen märkäpää. Ne ovatkin niitä kipeimpiä.
Olen myös käynyt ihotautilääkärillä ehkä joku vuosi sitten tilanteen vuoksi. Mutta ei sieltä oikein apua tullut. Antibiootit ja kortisonin sain lääkkeeksi, ja ehkä ne hetkeksi auttoikin, mutta kokonaan en vaivasta päässyt pois.
En ole varma pahentaako esim. hiki tilannetta, koska olen aika kova hikoilemaan varsinkin öisin. Ja kun ei oikein tiedä että pitääkö pestä hiuksia enemmän vai vähemmän ja millä aineella, oppeja on niin monia. Alkaa mennä usko. Mutta olisiko täällä kohtalotovereita ja ehkä vinkkejä tilanteeseeni?
Näppylät päänahassa
3
628
Vastaukset
- Anonyymi
Jos varaat ajan toiselle ihotautilääkärille! Ehkä osaa auttaa paremmin kuin ensimmäinen. Hankaako näppyläistä kohtaa suojakypärä tms? Jos vaiva on aknetyyppinen, niin voisiko siihen kokeilla hoidoksi A-vitamiinijohdannaisia, kuten akneen (vaatii ihotautilääkärin reseptin)?
- Anonyymi
Hei. Käypä uudelleen lääkärillä. Akneltahan tuo vaikuttaa, joka ei ainakaan kortisonilla tms taltu, vaan vaatii aknen hoitoon tarkoitetut lääkkeet.
Toisekseen, pese päänahkaa kerran päivään, mutta jollain miedolla missä ei ole hajusteita ja väriaineita, ehkä edullimmasta päästä on Lactoline joka sisältää maitohappoa.
Eli et kuuraa millään voimakkaalla emäksisemmällä ensinkään: ja huuhdot kunnolla. Olen 50 ja risat, nainen. Minulla on selässä inhottava akne, hiukan parempi kuin takavuosina, mutta yhä puskee pattia. Päänahkassakin oli, mutta kun jätin vaihtelevat sampoot ja siirryin vain hellävaraiseen hieman happamaan, ja ostin four reasons mikä liekin, hoitopesun, joka ei kuivata hiuspohjaa, ja käytän sitä hoitopesua vain silloin kun ei ole työpäivä takana(työssäni öljysumu tarttuu hiuksiinkin, hiuspohjaan joka paikkaan).
Ylläri ylläri, patit alkoivat kadota, että ne mitä oli sai tyhjenneltyä, eikä uusia ole päänahkaan tullut.
Joskus pesen hth kosteusvoiteella, ihoni on nimenomaan pintakuivaa tyyppiä, talvella akne pahenee aina.
Mitään myrkkypoppakonsteja ei toinna hiuspohjalle tehdä, jos on rasvahilsettä, niin ehkä ensin kuitenkin rasvahiivan listimiseksi sopiva shampoo(lääkesampoo, ketokonatsolia) apteekista.
Perusperiaatteiltaan päänahan iho on samanlaista kuin naamassa, se tulee oitaa yhtä hellästi.
Itse en meikkaa, en käytä mitään öljyisiä juttuja, vain kosteuttavaa jos jotain joskus, talvella hyvinkin usein kun kuivuu. Nyt on ollut suotuisa kesä pintakuivalle iholle, alempaa törky on noussut hyvin pintaan päin ja saanut helposti vaikeitakin mustapäitä pois(kutiavat niin saatarasti) - Anonyymi
Joo kyllä se tietenkin pitää käydä lääkärissä uudestaan jos ei ala taittumaan. Ei ole muutenkaan mitään hankaavaa päässä, muuta kuin satunnaisesti lippalakki. Olen vain yleisesti kova hikoamaan, varsinkin helteillä ja öisin.
Pitää koittaa vielä tuota oikeanlaista shampoota. Mistäs tuota Lactoline shampoota esim. löytyy?
Kokeilin tuota ketokonatsoli lääkeshampoota vaivan alkuvaiheessa, mutta tuntui että vain paheni päänahan kutina ja näppylät. Eli kai mullakin on sitten vain herkkä päänahka, jossa noi näppylät myös vaivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1782638Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482397Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1031090- 64911
- 65869
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20770Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait228761Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka276747Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies87734Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22688