Näppylät päänahassa

Anonyymi

Olen 40v mies ja ongelma otsikon mukainen. Mikähän olisi avuksi kun minulla on koko ajan näppylöitä/finnejä päänahassa. Osa on todella kipeitäkin. Päänahan iho tuntuu myös hiukan aralta ja kutiavalta, mutta hilsettä ei juurikaan ole. Pääasiallinen ongelma ovat kuitenkin nuo näppylät. Osaan tulee myös lopulta kunnon valkoinen märkäpää. Ne ovatkin niitä kipeimpiä.

Olen myös käynyt ihotautilääkärillä ehkä joku vuosi sitten tilanteen vuoksi. Mutta ei sieltä oikein apua tullut. Antibiootit ja kortisonin sain lääkkeeksi, ja ehkä ne hetkeksi auttoikin, mutta kokonaan en vaivasta päässyt pois.

En ole varma pahentaako esim. hiki tilannetta, koska olen aika kova hikoilemaan varsinkin öisin. Ja kun ei oikein tiedä että pitääkö pestä hiuksia enemmän vai vähemmän ja millä aineella, oppeja on niin monia. Alkaa mennä usko. Mutta olisiko täällä kohtalotovereita ja ehkä vinkkejä tilanteeseeni?

3

578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos varaat ajan toiselle ihotautilääkärille! Ehkä osaa auttaa paremmin kuin ensimmäinen. Hankaako näppyläistä kohtaa suojakypärä tms? Jos vaiva on aknetyyppinen, niin voisiko siihen kokeilla hoidoksi A-vitamiinijohdannaisia, kuten akneen (vaatii ihotautilääkärin reseptin)?

    • Anonyymi

      Hei. Käypä uudelleen lääkärillä. Akneltahan tuo vaikuttaa, joka ei ainakaan kortisonilla tms taltu, vaan vaatii aknen hoitoon tarkoitetut lääkkeet.
      Toisekseen, pese päänahkaa kerran päivään, mutta jollain miedolla missä ei ole hajusteita ja väriaineita, ehkä edullimmasta päästä on Lactoline joka sisältää maitohappoa.
      Eli et kuuraa millään voimakkaalla emäksisemmällä ensinkään: ja huuhdot kunnolla. Olen 50 ja risat, nainen. Minulla on selässä inhottava akne, hiukan parempi kuin takavuosina, mutta yhä puskee pattia. Päänahkassakin oli, mutta kun jätin vaihtelevat sampoot ja siirryin vain hellävaraiseen hieman happamaan, ja ostin four reasons mikä liekin, hoitopesun, joka ei kuivata hiuspohjaa, ja käytän sitä hoitopesua vain silloin kun ei ole työpäivä takana(työssäni öljysumu tarttuu hiuksiinkin, hiuspohjaan joka paikkaan).
      Ylläri ylläri, patit alkoivat kadota, että ne mitä oli sai tyhjenneltyä, eikä uusia ole päänahkaan tullut.
      Joskus pesen hth kosteusvoiteella, ihoni on nimenomaan pintakuivaa tyyppiä, talvella akne pahenee aina.
      Mitään myrkkypoppakonsteja ei toinna hiuspohjalle tehdä, jos on rasvahilsettä, niin ehkä ensin kuitenkin rasvahiivan listimiseksi sopiva shampoo(lääkesampoo, ketokonatsolia) apteekista.
      Perusperiaatteiltaan päänahan iho on samanlaista kuin naamassa, se tulee oitaa yhtä hellästi.
      Itse en meikkaa, en käytä mitään öljyisiä juttuja, vain kosteuttavaa jos jotain joskus, talvella hyvinkin usein kun kuivuu. Nyt on ollut suotuisa kesä pintakuivalle iholle, alempaa törky on noussut hyvin pintaan päin ja saanut helposti vaikeitakin mustapäitä pois(kutiavat niin saatarasti)

    • Anonyymi

      Joo kyllä se tietenkin pitää käydä lääkärissä uudestaan jos ei ala taittumaan. Ei ole muutenkaan mitään hankaavaa päässä, muuta kuin satunnaisesti lippalakki. Olen vain yleisesti kova hikoamaan, varsinkin helteillä ja öisin.
      Pitää koittaa vielä tuota oikeanlaista shampoota. Mistäs tuota Lactoline shampoota esim. löytyy?
      Kokeilin tuota ketokonatsoli lääkeshampoota vaivan alkuvaiheessa, mutta tuntui että vain paheni päänahan kutina ja näppylät. Eli kai mullakin on sitten vain herkkä päänahka, jossa noi näppylät myös vaivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      183
      6480
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      93
      5382
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3735
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      123
      3377
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      194
      3080
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      74
      2335
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2098
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      45
      1684
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1636
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1346
    Aihe