Olen 40v mies ja ongelma otsikon mukainen. Mikähän olisi avuksi kun minulla on koko ajan näppylöitä/finnejä päänahassa. Osa on todella kipeitäkin. Päänahan iho tuntuu myös hiukan aralta ja kutiavalta, mutta hilsettä ei juurikaan ole. Pääasiallinen ongelma ovat kuitenkin nuo näppylät. Osaan tulee myös lopulta kunnon valkoinen märkäpää. Ne ovatkin niitä kipeimpiä.
Olen myös käynyt ihotautilääkärillä ehkä joku vuosi sitten tilanteen vuoksi. Mutta ei sieltä oikein apua tullut. Antibiootit ja kortisonin sain lääkkeeksi, ja ehkä ne hetkeksi auttoikin, mutta kokonaan en vaivasta päässyt pois.
En ole varma pahentaako esim. hiki tilannetta, koska olen aika kova hikoilemaan varsinkin öisin. Ja kun ei oikein tiedä että pitääkö pestä hiuksia enemmän vai vähemmän ja millä aineella, oppeja on niin monia. Alkaa mennä usko. Mutta olisiko täällä kohtalotovereita ja ehkä vinkkejä tilanteeseeni?
Näppylät päänahassa
3
574
Vastaukset
- Anonyymi
Jos varaat ajan toiselle ihotautilääkärille! Ehkä osaa auttaa paremmin kuin ensimmäinen. Hankaako näppyläistä kohtaa suojakypärä tms? Jos vaiva on aknetyyppinen, niin voisiko siihen kokeilla hoidoksi A-vitamiinijohdannaisia, kuten akneen (vaatii ihotautilääkärin reseptin)?
- Anonyymi
Hei. Käypä uudelleen lääkärillä. Akneltahan tuo vaikuttaa, joka ei ainakaan kortisonilla tms taltu, vaan vaatii aknen hoitoon tarkoitetut lääkkeet.
Toisekseen, pese päänahkaa kerran päivään, mutta jollain miedolla missä ei ole hajusteita ja väriaineita, ehkä edullimmasta päästä on Lactoline joka sisältää maitohappoa.
Eli et kuuraa millään voimakkaalla emäksisemmällä ensinkään: ja huuhdot kunnolla. Olen 50 ja risat, nainen. Minulla on selässä inhottava akne, hiukan parempi kuin takavuosina, mutta yhä puskee pattia. Päänahkassakin oli, mutta kun jätin vaihtelevat sampoot ja siirryin vain hellävaraiseen hieman happamaan, ja ostin four reasons mikä liekin, hoitopesun, joka ei kuivata hiuspohjaa, ja käytän sitä hoitopesua vain silloin kun ei ole työpäivä takana(työssäni öljysumu tarttuu hiuksiinkin, hiuspohjaan joka paikkaan).
Ylläri ylläri, patit alkoivat kadota, että ne mitä oli sai tyhjenneltyä, eikä uusia ole päänahkaan tullut.
Joskus pesen hth kosteusvoiteella, ihoni on nimenomaan pintakuivaa tyyppiä, talvella akne pahenee aina.
Mitään myrkkypoppakonsteja ei toinna hiuspohjalle tehdä, jos on rasvahilsettä, niin ehkä ensin kuitenkin rasvahiivan listimiseksi sopiva shampoo(lääkesampoo, ketokonatsolia) apteekista.
Perusperiaatteiltaan päänahan iho on samanlaista kuin naamassa, se tulee oitaa yhtä hellästi.
Itse en meikkaa, en käytä mitään öljyisiä juttuja, vain kosteuttavaa jos jotain joskus, talvella hyvinkin usein kun kuivuu. Nyt on ollut suotuisa kesä pintakuivalle iholle, alempaa törky on noussut hyvin pintaan päin ja saanut helposti vaikeitakin mustapäitä pois(kutiavat niin saatarasti) - Anonyymi
Joo kyllä se tietenkin pitää käydä lääkärissä uudestaan jos ei ala taittumaan. Ei ole muutenkaan mitään hankaavaa päässä, muuta kuin satunnaisesti lippalakki. Olen vain yleisesti kova hikoamaan, varsinkin helteillä ja öisin.
Pitää koittaa vielä tuota oikeanlaista shampoota. Mistäs tuota Lactoline shampoota esim. löytyy?
Kokeilin tuota ketokonatsoli lääkeshampoota vaivan alkuvaiheessa, mutta tuntui että vain paheni päänahan kutina ja näppylät. Eli kai mullakin on sitten vain herkkä päänahka, jossa noi näppylät myös vaivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979