Hei, kehuista unohtui GFN, suurin "saavutus" valtuustokaudella?!
Valtuustokehut
Anonyymi
24<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Tytti Yli-Viikari Lieksan kaupungin johtoon.
Hahhahaa... Niinpä unohtui kepulaisilta. Suurin huoli oli "onko soveliasta kirjoitella somessa". 😂
Voinen kertoa, että on soveliasta ja erittäin toivottavaa tuoda esiin asioita somessa meille kuntalaisille joiden mielipiteitä halveksitte, yritätte jyrätä ja vaientaa. Lakia ei riko avoimuus ja tiedonjako somekanavilla. Ikäväähän se teille tietenkin on mutta totuus ei pala tulessakaan.
Ovat vaan niin vaatimattomia jotteivat kehu.🤣
Hullua että valtuusto arvioi valtuustokauden työstä itse itseään. Ja tietenkin kehuu itseään. Ja se uutisoidaan ainoana totuutena.
Valtuuston työskentelyä pitäisi antaa arvioida tasapuolisuuden nimissä myös kuntalaisten. Huomioikaa miten alhainen oli äänestysprosentti! Se kertoo että kuntalaisten mielipiteitä on puolet jotain muuta kuin valtuusto antaa ymmärtää.
Kuntalaiset monikin kokee että "ihan sama", "ei meitä kuunnella kuitenkaan, vahvemmat vie". Surullista kommenttia liian monelta kuntalaiselta.
Lieksan lehden sivuilla kehuivat myös itseään. Oikein hyvän arvosanan antoivat itselleen.
Kyllä tutkimusta tulisi tehdä ulkopuolisen arvioijan toimesta. Tutkimusaineistoa voisi kerätä niin, että Lieksan nettisivuilla olisi neljännesvuosittain kysely, jossa kuntalainen voisi antaa palautetta yleisellä tasolla kuinka valtuuston toiminta on sujunut sekä myöskin valtuustoon valittujen henkilötasolla. Myös paperinen kyselylomakemahdollisuus annettaisiin, jos nettiä ei olisi käytettävissä.
Näin kuntalaiset tulisivat kuulluiksi ja päättävä elin ja päättäjä voisivat tehdä ryhtiliikkeen oikeaan suuntaan, jos toiminta ei kuntalaisten mielestä ole oikean suuntaista. Perustelut tuli arvioinnille toki antaa, ettei mututuntumalla niitä heiteltäisi. Näin avoimuus ja päättävän organisaation ja kuntalaisten välinen vuoropuhelu toteutuisi. Uskoisin, että se tuottaisi parempaa päätöksentekoa ja vaikuttaisi positiivisesti jatkossa äänestysaktiivisuuteenkin.
Koska aina voi kehittyä ja tehdäänhän yritysten toiminnasta tutkimuksia ja haasteisiin pyritään puuttumaan mahd. varhaisessa vaiheessa.
Puolueeton arviointi mahdollistuisi kunkin valtuustokauden lopussa tutkimuksen mittarin mukaisesti.
Kun itse kehuu itseään, saa parhaat kehut. Luulisi hävettävän.
LL tänään, ote Mölsän Pääkirjoituksesta
"Uuden valtuuston on tästä hyvä jatkaa. Valtuuston yksi tärkeimmistä tehtävistä on ollut yhtenäinen Lieksa-joukkue, joka puolustaa rakkaan kotikuntansa etua henkeen ja vereen."
On oikein persu Rätyn kaltaista soopaa itkuliinojen kanssa. Mölsä voisi tarkentaa kenen etua on itseasiassa puolustettu? Kaupungin johdon mielenliikkeitä ja heitä tukevien valtuustovöyhkien. 😂 Kaikkea muuta kuin kotikunnan ja kuntalaisten.
Lue seuraava kirjoitus. Olet demokratian vastustaja tai sit ymmärtämätön toope.
Päätoimittaja kehuu entistä valtuustoa ja uusi valtuutettu kitisee jo kun kaarisillasta valitetaan. Kukahan se demokratian vastustaja ja toope on.
Jo tämän arvioinnin yksityiskohdissa oli paljon huomautettavaa ja kritiikkiä. Näin sen valtuuston esityslistan liitteestä. Mutta eipä ollut kellään pokkaa tuoda esiin vaikka sitä, että tiedonkulku on ollut heikkoa eikä vaikutusmahdollisuuksia ole ollut.
Samaa teatteria kuin koko valtuustotouhu! Teatteria!
Kiusantekoahan se on ihan isolla K kirjaimella nuo valitukset, eli on aivan jörjetöntä että muutamat seniilit horiskot saa jarruttaa uuden rakentamista. Vieläköhän vanhaikodissa ollessaankin vastustavat kaikkea uutta jos tajuntaa on senverran jäljellä.
Eivät ole jarruttaneet uuden rakentamista, vaan vanhan purkamista.
Miksi Lieksan kaupungin päättäjät ei anna totuudenmukaista tietoa? Miksi ei edes Lieksan Lehti pysy totuudessa?
Eihän tämä ole oikein kuntalaisia kohtaan. Tämä lisää vain epäluuloa kun tiedottaminen ei ole läpinäkyvää ja avointa.
"jörjetöntä että muutamat seniilit horiskot saa jarruttaa uuden rakentamista."
Tämä viesti sisältää kunnianloukkauksen valituksentekijöitä kohtaan. Löytyykö todisteita (lääkärinlausunnot) väitteesi tueksi?
Kaikkein suurin ja paras saavutus oli valtuustolta päätösvallan siirtäminen virkamiehille käytännössä kahteen miljoonaan asti. Lisäksi luottamuspaikkoja vähennettiin kuntatekniikasta ja vesihuollosta. Katsokaapa, keitä istuu johtokunnissa. Johtavat virkamiehet jokaisessa. Puolen miljoonan päätösvalta tuli heille että rapsahti. Kaupunginhallituksen kahden miljoonan päätösvallasta päättää yksin kaupunginjohtaja todellisuudessa.
Seurataanpa, mitkä ovat sote-kiinteistöjen investorisopimukset! Mistä euromääristä puhutaan? Tässä kohdassa alkaa tuoksua.
Oli meillä h.vetin hyvä valtuusto. Vei vallan itseltään ja tulevilta valtuustoilta. Huomatkaa, että tätä vallansiirtoa (vallankaappausta) kannattivat yksimielisesti keput, demarit, persut ja kokkarit.
Ja kuntalaisille tehtaillaan sitten velkaa velan päälle.
Mitä velkaa? Onks sulla parempaa tietoo?
Jos virkamiehillä on valta tölvätä rahaa niin nehän tölvää ja etupäässä puoluekavereille. Katsokaapa vain.
Mönjätehtaalle halutaan lisää rahaa. Ja se saa lisää. Uskokaa se. Ja muistakaa se. Teitä on kusetettu ja se jatkuu. Johtajien olisi pitänyt ottaa selvää tästä mönjätehtaasta. Eivät ottaneet mitään, MITÄÄN tietoa. Joten kusetus jatkuu. Ja Räty siunaa sen.
Ei tulevaisuus oikein näytä valoisalta. Kassa on kuiva ja vähätkin työntekijät katselee jo muita hommia.
Elähän hättäile, tehhään vielä jokunen valitus kaarisillasta ja osulasta niin kyllä se siitä lutviutuu, ja onhan meillä valopilkkuna ikioma biomöhnälaitos joka tuo pöhinää ja hyvinvointia alueelle.