Posti ilmoitti lähetyksestä joka piti tullata omapostissa tänä aamuna 1.7.2021. Lähetys Kiinasta 5€ ja postin tulli ja maksut 4€. Hahaa haha haa😂😂😂😂😂😂. Kuluissa oli myös Postin kuljetuskustannukset plus Alvi 24 prosenttia????😂😂😂päivän hienoin juttu! Repesin! Repikää tästä päivän naurut🤣🤣🤣🤣
Posti ja postin tullaus
11
2369
Vastaukset
- Anonyymi
Ihan oikein että tulee lisämaksuja..on luonnon varojen käyttöä kun tilataan 5e rihkamaa 10 kpl lyhyessä ajassa..lopettakaa tuon rääsän ostaminen niin LUONTO kiittää..älytöntä toimintaa
- Anonyymi
Kuule tilasin 30c merkkilasi varaosan E-baystä. yteensä 2,40€
Suomen maahantuoja toimittaa vain 204€ kokonaista jarru kahvaa.
Kiinasta tilaamalla luonto säästyy ja asennuskin kesti alta minuutin.
- Anonyymi
Bakteeri karanteeni paketille, niis voi olla viiruksia myös?
- Anonyymi
Näin euroopan unioni kerää rahat kansalta . Se on vero herraseurueen ylläpitoon , muistathan keitä ovat Suomen mepit ? He käärivät fyrkat .
- Anonyymi
Posti ottaa myös oman osansa tuosta muutoksesta. Viime kesänä jenkeistä tilattuihin lähetyksiin piti maksaa tullille maksettavan alvin lisäksi postille 2,90 € per lähetys. Onkohan hinta nyt sama?
- Anonyymi
POSTI pistettiin lihoiksi.. HYVÄVELI TOIMII. Ennen Valion nyt /osakkeenomistajat juhlii.
Kun minut valittiin tähän tehtävään, sain omistajalta kolme tavoitetta: pitää Postin toiminta kannattavana, rakentaa uutta kasvua, jolla turvataan yhtiön tulevaisuus, sekä saattaa yhtiö pörssilistauskuntoon. Nämä kaikki tavoitteet on saavutettu. Kuluneisiin vuosiin on mahtunut kipeitä rakennemuutoksia, mutta myös onnistumisia ja rohkeaa uudistumista erittäin ammattitaitoisen henkilöstön avulla. Olen heille syvästi kiitollinen. Koen, että nyt on oikea hetki kiittää ja tehdä tilaa uudelle henkilölle yhtiön johdossa, Heikki Malinen perustelee päätöstään.
- Anonyymi
Mietin tässä kanssa, ettei varmaankaan kannata mennä enää lunastamaan euron pakettia(sis. pakkauskulut) näillä hinnoilla, minkä tilasin 2kk sitten. Antaa jäädä tullin haltuun.
- Anonyymi
Olisiko aika vastustaa näitä suoraan sanottuna älyttömiä muutoksia? Miten kauan ihmistä voi rahastaa? Kyllä meillä kaikilla pitää olla mahdollisuus ostaa myös edullisia tuotteita jos niitä tarvitsee. Esimerkiksi elektroniikan komponentit on edullisia, mutta ei enää kun ne ovat olleet tullin ja postin käsittelyssä. Onko kukaan miettinyt miten paljon nämä muutokset vievät ihmisiltä aikaa ja sekin omalla tavallaan maksaa. Tullaa nyt euron osaa, tulee sillekin operaatiolle "tuntipalkka". Eikä tämä tulee jäämään tähän. Maksut vain nousee tulevaisuudessa kun niitä korotetaan jossain vaiheessa. Huomataan ettei nämä maksut riitä kattamaan kaikkien uusien työpaikkojen palkkoja mitä joudutaan perustamaan että saadaan pyöritellä jotain euron paketteja. Ja kokonaisuudessaan mitä kuluja näistä muutoksista tulee postille/tullille. Minä alan olla kypsä tähän maahan.
- Anonyymi
Hienoa posti Tein valituksen EI saa lähetettyä posti väittää numeroani vääräksi vaikka oli kansaivälista 358XXXXXX mallia. Kyllä narsitinen toimia osaa pitää maineensa puhtaana MILLÄS VALITAT..
- Anonyymi
Itselläni kävi tuuri, että paketti kerkesi tulemaan Suomeen jo 14.6. Meni 4 päivää Kiinasta liikkeestä Suomeen.
Tosin se on vieläkin matkalla minulle. Saas nähdä kuinka monta viikkoa pitää vielä odotella, että saavat raahattua sen noin 20km matkan.
Suomen Posti ei toimi. Olisi kätevää, jos voisi hakea sen paketin suoraan tullista, ja jättää tämän Postin arpomisen välistä pois. Säästäisi monta viikkoa aikaa. - Anonyymi
Minulle tuli kaksikin lähetystä jo huhtikuussa. Pakettiseurannan mukaan olivat jo siirretty Helsingin lentoterminaalista postin jakelupisteeseen, vaan eivät ole vieläkään tulleet perille. Kiinan poika palautti rahat jo toukokuun lopussa. Että se siitä suomalaisen postin toiminnasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1127287
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t374265törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/373762Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu4001980- 321467
- 351458
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi701456Hajoaako persut kuten 2017?
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen1791122Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv121108Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:111030