Jäätilanne Saaristomeren Kansallispuistossa

Mernkulkijoita varoitetaan jääkuutioista grogilasissa, aiheuttaa aamu käheyttä. Merenkulkulaitos suosittaa pitäytymään jekussa , valkussa ja elmossa.
697
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hankkimassani vanhassa uppoumarunkoisessa veneessä on kaksi akkua, jotka ovat yhden päävirtakatkaisijan takana. Kytkimessä on neljä asentoa, alhaalla "off", vasemmalla latautuu käynnistysakku ja oikealla hupiakku.

Vanhan omistajan mukaan hän on aluksi 20-30 min ladannut käynnistysakkua ja sen jälkeen kääntänyt katkaisijan hupiakulle.

Kysymys kuuluu: Jos katkaisijan kääntää yläasentoon, latautuvatko molemmat akut samaan aikaan ja tämä katkaisijan kääntely on turhaa? Vanha omistaja vain sanoi, että yläasennossa molemmat akut latautuvat. Miksi siis käännellä sitä eri asentoihin?

Vastaus; off asennos ei facebook toimi, hana käännettävä navigaattorissa kaakkoon.

Äänestä

Rajavartijan peruskurssille oli ennätysmäärä hakijoita. Hakemuksia saapui yhteensä 815
Tämän hetkisen suunnitelman mukaan kurssille on suunniteltu yhteensä 60 opiskelijapaikkaa, joista 10 on ruotsinkielisiä, myös entiset ja nykyiset pyhtääläiset huomioidaan mikäli on nähnyt meren livenä.

Äänestä

Paraisten Portin jäätilanne. 142 vuorokautta kestänyt jäänmurtokausi päättyi. Turun saaristossa sesonkia kestää juhannuksesta elokuun puoleen väliin plus muutama viikonloppu.

Jos olen oikein ymmärtänyt niin paikka on enemmän kuppila kuin satama. Rymättylän Röödiläs olis paljon tekemistä.

Mutta älkää hyvät veneilijät jatkako Paraisten keskustaan Paraistenportilta! Siellä on leuhka vastaanotto ja häätö herkässä sen jälkeen kun venesatama on takana, pitää olla saaristosta ja puhua ainakin Ruotsia! Täysin alkuasukkaiden paikka!

Paraisten Portti on väärässä kunnassa, Paraisilla. Pargas är från perse! Vielä pahempi vierassatama on itse Paraisten keskustassa, Kalkholmenilla. Kiertäkää kaukaa!

Äänestä

Promenadguidning i Pargas centrum med berättelser om Lucia och jultraditioner samt folktro.

Opastettu kävely Paraisten keskustassa. Tarinoita jouluperinteistä, Luciasta ja kansanuskoa.

Start från gästhamnen.
Lähtö vierassatamasta.

Äänestä
  • Taitaa olla vielä maailmanympäri purjehdukselle tekemätön paikka jäätilanteen takia Pargas port

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Mernkulkijoita varoitetaan jääkuutioista grogilasissa, aiheuttaa aamu käheyttä. Merenkulkulaitos suosittaa pitäytymään jekussa , valkussa ja elmossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu