Kaikenlaisia tarinoita, mutta ei virallisia, kiertelee kylillä ja aitovierillä, keskikylän asvaltilla ja kuppilossa , kuinka vaalien jälkeistä aikaa on vietetty pohtien ja puntaroiden luottamushenkilopaikkojen tiimoilta. Tarinoita kuuluu sieltä ja täältä, mitkä porukat ovat poimimassa kermat päältä ja lopuille jää vain jakoon "mulle, mulle, sulle, sille, mulle, mulle tulokset.
Jakelun tuloksena jotku purevat hammasta ja nurkan takana kiroilevat "yhteistyötä" ja jotkut vain pirullisest hymähtelevät ja hymyillen iskevät korkeintaan silmää, Jotkut ennakkoväittämät tulevat näin pannuiksi pyörähtämään kuperkeikkaa. Yksi totuus käytävässä piirileikissä on, että valtuuston puheenjohtajiston tulee olla valtuutettuja. Kaikkien muiden valittavien porukoiden tulee olla maineeltansa moitteettomia luottamusta herättäviä täysi-ikäisiä henkilöitä, ei välttämättä miehiä tai naisia.
Kell valta on, se valtaa käyttäköön, kell onni on, se sillä potkikoon ja siten saakoon valtaa vaikka vilttiketjuun jopa kapteeniksi!
Joko lie Pomopaikat jyvitetty?
10
65
Vastaukset
- Anonyymi
Kyl on katkeruutta ollut osattomilla ja varajäsenillä ilmassa
- Anonyymi
Eiköhän se vanha totuus tässäkin pidä paikkansa. Sitä saa mitä tilaa, ainakin jotkut saa voipa osa jäädä mopen osalle. No heillä lienee peiliin katsomisen paikka mitä tuli tehtyä kannattaa ottaa opiksi seuraavaa kertaa ajatellen.
- Anonyymi
Kepulit vie ja muut vikisöö.. Näin on ollut ennen ja näin nytkin..
- Anonyymi
En tiedä kuka vikisöö, mutta "sitä saa, mitä tilaa" ja "tyhmyydestä ja etukäteisuhosta" yleensä tulee aina ajan kanssa tietynlaista palautetta. Poimihan se Lasaruskin aikoineen, mitä herrain pöydältä tippui. Onko paikkojen jaossa joillekin langennut Lasaruksen osa?
- Anonyymi
persuilla ei ole ollut paljon asiaa tärkeissä uuden hallituksen kokouksissa, liekkö kokouspalkkio vain mielessä!
- Anonyymi
Hiljaisia tuntuvat olevan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hiljaisia tuntuvat olevan
Parempi niin, kun ei ole muuta sanottavaa kuin rajat kiinni. Savolaisilla ei ole asiaa Ohtaansalmen tälle puolen ja meidän ostosmatkat Ikeaan on lopetettava. Joensuussa käynnitkin ovat harkinnassa.
Tavaraa tai palveluja ei kunnan rajan yli saa tuoda tai viedä. Rajat kiinni! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Parempi niin, kun ei ole muuta sanottavaa kuin rajat kiinni. Savolaisilla ei ole asiaa Ohtaansalmen tälle puolen ja meidän ostosmatkat Ikeaan on lopetettava. Joensuussa käynnitkin ovat harkinnassa.
Tavaraa tai palveluja ei kunnan rajan yli saa tuoda tai viedä. Rajat kiinni!Rajat kiini on tulevaisuutta ja se pitää toteuttaa. Vain Perussuomalaiset voi toteuttaa suomalaisten parhaaksi rajat kiini, ei olisi koronaa eikä muitakaan lähi-idän tauteja riehumassa!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rajat kiini on tulevaisuutta ja se pitää toteuttaa. Vain Perussuomalaiset voi toteuttaa suomalaisten parhaaksi rajat kiini, ei olisi koronaa eikä muitakaan lähi-idän tauteja riehumassa!
Perussuomalaiset uskaltaa sanoa suoraan ettei kiertelut matelijoilla onnistu, tyhmyri puolueet suosii rajoja auki ja suomalaisuuden orjuuden länteen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perussuomalaiset uskaltaa sanoa suoraan ettei kiertelut matelijoilla onnistu, tyhmyri puolueet suosii rajoja auki ja suomalaisuuden orjuuden länteen
tais jäähä persut puhumattomiksi kokouspalkkio istujiksi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1074897Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/744251546- 1911128
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1101108Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk161026Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna861010Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47931- 64921
- 64886
Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826