Pitkäaikainen ylirasitus, kolmen-neljän tunnin yöunet, vatsaongelmat...
On otettu kokeita vatsavaivojen takia, muttei niissä mitään. Kilpirauhasarvotkin ok, ainakin TSH (T4v puolessavälissä asteikkoa). On siis vajaatoiminta.
Olen aivan "romuna", en jaksa yhtään. Tällaista ei ole ennen ollut.
Mitkä kortisolikokeet kannattaisi ottaa, vai onko niistä mittauksista mitään hyötyä?
Kannattaako mittauttaa kortisoli?
Anonyymi
2
188
Vastaukset
- Anonyymi
Oma kortisolituotanto on voinut hiipua,jos olet ollut vuosia kortisonilääkityksellä.
Syytä epäillä periaate,turhaa tutkimusta tuskin lääkäri määrää.
Tai määrää,jos ei noudata eettistä valaansa,vaan rahastaa.- Anonyymi
Ei ole ollut kortisonilääkitystä. Kilpirauhaslääke ainoastaan ollut käytössä vuosia ja samat kilpirauhasarvot olleet sopivat jo vuosia.
Käyn niin ylikierroksilla etten ole nukkunut kuukausiin kuin muutaman tunnin. Tuntuu että henki lähtee. Epäilen liikaa kortisolia. Mutta mikä siihen auttaa. En pysty rentoutumaan enää. Koko ajan "hälytystila" päällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006374
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303813törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283190Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42869