Harhoista...

Anonyymi

Onko teistä kukaan psykoosissa ollessaan uskonut olevansa Jumala tai saatana? Oletteko uskoneet, että voitte hallita säätä? Kun tulee myrsky, se johtuu teistä jne? Oletteko kommunikoineet tv-ohjelmien kanssa? Esim. uskoneet, että ihmiset tv:ssä näkevät teidät ja nauravat ja vitsailevat juuri teille? Onko radion toimittajat antaneet teille vihjeitä miten edetä asioissanne? Oletteko saaneet merkkejä saatanalta/Jumalalta? Millaisia?

Haluaisin kuulla, etten ole ainoa näin pipipää tässä maassa.

12

543

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kuulostaa aika pelottavalta. Psykoosiin lienee jotain apua olemassa.

      • Anonyymi

        Ei hän sitä kysynyt, miltä se sinusta kuulostaa, eikä apuakaan anellut, vaan onko kukaan kokenut samaa. Varmasti on. Itse en tosin ole, koska en ole ollut sellaisessa muuttuneessa tajunnantilassa josta saisi psykoosidiagnoosin, mutta tiedän monta jotka ovat olleet.

        Psykoosi menee tavallisesti itsestään ohi jos siihen saa tukea. Olla turvallisessa ympäristössä ja sellaisten ihmisten kanssa jotka jaksavat kuunnella jos haluaa puhua kokemuksistaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei hän sitä kysynyt, miltä se sinusta kuulostaa, eikä apuakaan anellut, vaan onko kukaan kokenut samaa. Varmasti on. Itse en tosin ole, koska en ole ollut sellaisessa muuttuneessa tajunnantilassa josta saisi psykoosidiagnoosin, mutta tiedän monta jotka ovat olleet.

        Psykoosi menee tavallisesti itsestään ohi jos siihen saa tukea. Olla turvallisessa ympäristössä ja sellaisten ihmisten kanssa jotka jaksavat kuunnella jos haluaa puhua kokemuksistaan.

        En tosiaan ole apua vailla. En ole ollut psykoottinen vuosiin. Muiden kokemukset psykooseista vain kiinnostaa. Heitä kai sitten on paljonkin, mutta en ole ainakaan netistä löytänyt samanlaisia psykoosikokemuksia. Jokainen psykoosi on toki erilainen, ihmiset ovat erilaisia ja kokevat asioita omalla tavallaan. Silti tuntuu, että on olemassa jokin yhteinen kokemusmaailma esim. jumalharhassa olleilla. Miltä tuntuu olla äärimmäisen hyvä tai äärimmäisen paha tai jopa niiden molempien yläpuolella. Ne ovat pahimmillaan hirvittäviä tunteita, kun ei enää ole ihminen, vaan esim. pahuuden ruumiillistuma, joka voi vain odottaa lopullista tuhoutumistaan.

        Luulisi, että näitä kahden ääripään kokemuksia olisi enemmänkin, koska hyvä/paha asetelma on niin yleismaailmallinen.


    • Anonyymi

      Ehkä Mad in Finland -sivustolta löytyisi. Ainakin siellä on paljon kirjoituksia psykoosista ja osa kokemusasiantuntijoiltakin. Sen emosivustolta Mad in Americasta varmaan löytyy myös jos osaat englantia.
      https://madinfinland.org/

    • Anonyymi

      Suorasanainen vastaus aloittajan jokaiseen esittämään kohtaan: En ole!

      - Ja uskon jonkin verran Jumalaan. Ainakin ajoittain, joskus ja silloin tällöin.

      Lienen sitten terve, kuin pukki, vaikka mitä diagnooseja on minulle aiemmin historian aikana eteen rätkäisty.

    • Anonyymi

      sita aelkoo tuunaa luantoo
      "coviksia on ni pallisti

      insert oma uskis kirkosta xalled
      suatanan polvojat tehen

      norrotiivisi ie hierieniey

      • Anonyymi

        Tiedän olevani Jumala,
        Mutta olen tahdoton
        Jumalan olisi oltava ehdoton.
        Olen siis jumalten joukossa Jumala,
        Jumalista julmin jumalottomuukseni tähden.


    • Anonyymi

      Vihaamaan on opittava.

      • Anonyymi

        Ensin on opittava olemaan tulematta huijatuksi. Ei kannata uskoa ihan kaikkea mitä netissä lukee.


    • Anonyymi

      En itse mut huonekaveri luuli olevansa joku presidentti ja osastolla käyttäyty sen mukasesti. henk. kohtasesti mulla oli neutraaleja ääniä tai ilkeitä.

    • Anonyymi

      Aikanaan kun pyörin psykiatrian rattaissa, niin uskonnolliset harhat olivat hyvin yleisiä. Joka joulu osastot täyttyivät jeesuksista ja joulupukeista. Sitä en osaa sanoa miten yleistä se oli, mutta ei mitenkään harvinaista.

      Olen ymmärtänyt että uskontoon liittyvät harhat ovat vuosikymmenten saatossa vähentyneet, enkä tiedä mitä sitten on tullut tilalle. Ehkä joitain julkkiksia, vai voisiko asia olla niin, että hoito on kehittynyt, eikä ihan niin sekaisin olevia ihmisiä ole enää niin paljoa. En tiedä.

      • Anonyymi

        Stalin ja Hitler jostain syystä


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      26
      11039
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      42
      8407
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      128
      5306
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3674
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3588
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3544
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      35
      3185
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2549
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2051
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1806
    Aihe