Onko teistä kukaan psykoosissa ollessaan uskonut olevansa Jumala tai saatana? Oletteko uskoneet, että voitte hallita säätä? Kun tulee myrsky, se johtuu teistä jne? Oletteko kommunikoineet tv-ohjelmien kanssa? Esim. uskoneet, että ihmiset tv:ssä näkevät teidät ja nauravat ja vitsailevat juuri teille? Onko radion toimittajat antaneet teille vihjeitä miten edetä asioissanne? Oletteko saaneet merkkejä saatanalta/Jumalalta? Millaisia?
Haluaisin kuulla, etten ole ainoa näin pipipää tässä maassa.
Harhoista...
12
577
Vastaukset
- Anonyymi
Kuulostaa aika pelottavalta. Psykoosiin lienee jotain apua olemassa.
- Anonyymi
Ei hän sitä kysynyt, miltä se sinusta kuulostaa, eikä apuakaan anellut, vaan onko kukaan kokenut samaa. Varmasti on. Itse en tosin ole, koska en ole ollut sellaisessa muuttuneessa tajunnantilassa josta saisi psykoosidiagnoosin, mutta tiedän monta jotka ovat olleet.
Psykoosi menee tavallisesti itsestään ohi jos siihen saa tukea. Olla turvallisessa ympäristössä ja sellaisten ihmisten kanssa jotka jaksavat kuunnella jos haluaa puhua kokemuksistaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei hän sitä kysynyt, miltä se sinusta kuulostaa, eikä apuakaan anellut, vaan onko kukaan kokenut samaa. Varmasti on. Itse en tosin ole, koska en ole ollut sellaisessa muuttuneessa tajunnantilassa josta saisi psykoosidiagnoosin, mutta tiedän monta jotka ovat olleet.
Psykoosi menee tavallisesti itsestään ohi jos siihen saa tukea. Olla turvallisessa ympäristössä ja sellaisten ihmisten kanssa jotka jaksavat kuunnella jos haluaa puhua kokemuksistaan.En tosiaan ole apua vailla. En ole ollut psykoottinen vuosiin. Muiden kokemukset psykooseista vain kiinnostaa. Heitä kai sitten on paljonkin, mutta en ole ainakaan netistä löytänyt samanlaisia psykoosikokemuksia. Jokainen psykoosi on toki erilainen, ihmiset ovat erilaisia ja kokevat asioita omalla tavallaan. Silti tuntuu, että on olemassa jokin yhteinen kokemusmaailma esim. jumalharhassa olleilla. Miltä tuntuu olla äärimmäisen hyvä tai äärimmäisen paha tai jopa niiden molempien yläpuolella. Ne ovat pahimmillaan hirvittäviä tunteita, kun ei enää ole ihminen, vaan esim. pahuuden ruumiillistuma, joka voi vain odottaa lopullista tuhoutumistaan.
Luulisi, että näitä kahden ääripään kokemuksia olisi enemmänkin, koska hyvä/paha asetelma on niin yleismaailmallinen.
- Anonyymi
Ehkä Mad in Finland -sivustolta löytyisi. Ainakin siellä on paljon kirjoituksia psykoosista ja osa kokemusasiantuntijoiltakin. Sen emosivustolta Mad in Americasta varmaan löytyy myös jos osaat englantia.
https://madinfinland.org/ - Anonyymi
Suorasanainen vastaus aloittajan jokaiseen esittämään kohtaan: En ole!
- Ja uskon jonkin verran Jumalaan. Ainakin ajoittain, joskus ja silloin tällöin.
Lienen sitten terve, kuin pukki, vaikka mitä diagnooseja on minulle aiemmin historian aikana eteen rätkäisty. - Anonyymi
sita aelkoo tuunaa luantoo
"coviksia on ni pallisti
insert oma uskis kirkosta xalled
suatanan polvojat tehen
norrotiivisi ie hierieniey- Anonyymi
Tiedän olevani Jumala,
Mutta olen tahdoton
Jumalan olisi oltava ehdoton.
Olen siis jumalten joukossa Jumala,
Jumalista julmin jumalottomuukseni tähden.
- Anonyymi
Vihaamaan on opittava.
- Anonyymi
Ensin on opittava olemaan tulematta huijatuksi. Ei kannata uskoa ihan kaikkea mitä netissä lukee.
- Anonyymi
En itse mut huonekaveri luuli olevansa joku presidentti ja osastolla käyttäyty sen mukasesti. henk. kohtasesti mulla oli neutraaleja ääniä tai ilkeitä.
- Anonyymi
Aikanaan kun pyörin psykiatrian rattaissa, niin uskonnolliset harhat olivat hyvin yleisiä. Joka joulu osastot täyttyivät jeesuksista ja joulupukeista. Sitä en osaa sanoa miten yleistä se oli, mutta ei mitenkään harvinaista.
Olen ymmärtänyt että uskontoon liittyvät harhat ovat vuosikymmenten saatossa vähentyneet, enkä tiedä mitä sitten on tullut tilalle. Ehkä joitain julkkiksia, vai voisiko asia olla niin, että hoito on kehittynyt, eikä ihan niin sekaisin olevia ihmisiä ole enää niin paljoa. En tiedä.- Anonyymi
Stalin ja Hitler jostain syystä
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle132000Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631405Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise981351Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681225Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51131Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥31987En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?52986- 47981
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti334950Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell38879