3 v. Vanha jabscon vc pytty käsipumpulla, uuden karhea siis. Mikä tiiviste falskaa kun septisäiliöstä ”palaa” jäteliemi takaisin pyttyyn pikku hiljaa. Säiliö on ylempänä kun pytty ?
Vessan pumpun vuoto
12
167
Vastaukset
- Anonyymi
Jokeriventtiili. Siellä voi olla roskaa tai muuta kuonaa välissä, jolloin "läpsykät" eivät kokonaan pääse sulkeutumaan.
- Anonyymi
On.
- Anonyymi
Septin ilmausletku tukossa?
- Anonyymi
Jos säiliöstä tulee tavaraa pyttyyn, on asennus päin helvettiä. Meno tankkiin ei saa mennä säiliön pohjaan. Jos tämä on tehty oikein, ei säiliöstä voi mitenkään päästä tavaraa pyttyyn.
- Anonyymi
Aloittaja on pumpannut liian vähän puhdasta vettä tavaran perään ja kama tulee takaisin alamäkeä falskaavan jokerin läpi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittaja on pumpannut liian vähän puhdasta vettä tavaran perään ja kama tulee takaisin alamäkeä falskaavan jokerin läpi.
Voi olla, tai asennus on tehty päin hlvettiä. Septi voi olla myös täynnä ja tavaraa on kurkistamssa imupuolelta.
- Anonyymi
Tankki on vessan yläpuolella, joten vaikka wc-letku menee säiliön yläpäähän oikeaoppisesti, palautuu pyttyyn letkullinen tavaraa jokerin vuotaessa. Jokereita on hyvä olla varalla vähintään yksi uusi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tankki on vessan yläpuolella, joten vaikka wc-letku menee säiliön yläpäähän oikeaoppisesti, palautuu pyttyyn letkullinen tavaraa jokerin vuotaessa. Jokereita on hyvä olla varalla vähintään yksi uusi.
Tää jokeriventtiili kuulostais uskottavalta. Letku menee oikeaoppisesti säiliön yläpäähän.
Tuo ”letkullinen” tukee ajatusta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi olla, tai asennus on tehty päin hlvettiä. Septi voi olla myös täynnä ja tavaraa on kurkistamssa imupuolelta.
Niin tosiaan, ollu jo mulla 16 vuotta, olisko toresta tullu jo täytöön
- Anonyymi
Aina välillä ihmetyttää aloitukset, joissa kysellään minimitietoa vaikka sitten vessasta.
Mitä hyötyä vastauksesta on jollekin, joka ei tiedä yhtään mitään rakenteesta eikä ole pystynyt edes googlaamaan sitä?
Jokeriventtiili on sellaiselle yhtä relevantti kuin pakoputkenkannatinlaakeri. Se voi olla olemassa tai ei ole olemassa, mutta aloittaja ei sitä ikinä löydä vessasta eikä kaupasta puhumattakaan, että osasisi sen vaihtaa. - Anonyymi
Jokeriventtiilillä on tapana alkaa vuotamaan. Kannattaa laittaa letkuun heti jokerin jälkeen hana, niin jokerin pettäessä voi sillä estää paluuvirtauksen. On sitä paitsi kivempi sitten vaihtaa se jokeri, kun vesi pysyy siellä letkussa vaihdon aikana.
- Anonyymi
No jokerihan se viallinen osa on ja suola sek p...ka kivettää sen niin ettei enää pidä. Olen hoitanut asian niin että vaihdan sen joka vuosi eikä ongelmaa tule. Kyllä jokainen venetarvikekauppias tietää mikä jokeriventtiili on. Nyt ostin koko pumpun uuden ja peruskorjaan vanhan niin on sitten varalla kun tarve ilmenee
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184231Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5032360Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421881- 771495
- 1591463
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.91274Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik34788- 106747
- 27711
Lähdetkö nainen joku päivä mun kanssa Anttilaan?
Katsomaan sisustustarvikkeita ja sit mentäisiin matkatoimistoon katsomaan matkoja?25691