Meidän talossamme Helsingissä kaupungin vuokratalossa on valtava lasten tuottama pihameteli- ja huuto. Parvekkeet on lasitettu muttei niillä voi oleskella rauhassa kuin muutamia hetkiä päivässä.
Pihalla huuto, kirkuminen, riitely ja vanhempien avuksi huutaminen, noin 4-9 -vuotiaista lapsista, on todella häiritsevää ja jatkuu tuntikausia, usein kymmeneenkin illalla.
Nyt helteillä ei voi pitää edes ikkunoita auki sillä meteli on todella rajua. Tuntuu vaikuttavan jo terveyteen.
Ongelma ei ole tässä edes ns. kulttuurikysymys sillä niin kantasuomalaiset kuin kyllä muutkin vanhemmat antavat tämän tapahtua.
Itse varmaan kokevat että kaikki kunnossa kun omat muksut huutavat pihalla, mutta eivät ymmärrä asettua muiden asemaan lainkaan. On varmaa että jos tästä menisi juttelemaan, saisi päälleen ties mitkä syytökset ja lastenvihaajan leiman otsaansa. Missä on normaalien kerrostaloasumisen käytöstapojen ymmärtäminen?
On normaalia ja toivottavaa, että lapsista tulee metakkaa muttei ole se, että se jatkuu päivästä toiseen tuntikausia huhtikuusta marraskuuhun ja päivästä toiseen. Vastaava käytös oman kerrostalolapsuuden aikana olisi ollut valtava häpeä vanhemmille ja siihen puuttuivat kaikki.
Nyt on meininki varmaan se, että "meidän lapsilla on oikeus huutaa niin paljon kuin huvittaa" tai sitten se että muuttakaa muut pois jos häiritsee. Moni on sellaista jo puhunutkin.
Kaiken huipuksi tämän talon pihaan tunkevat muidenkin talojen lapset (jopa äiteineen), kun täällä on tämä sirkus päällä koko ajan.
Isännöitsijä tälle ei varmasti halua mitään tehdä, se on selvä.
t. äiti itsekin
Miten puuttua lasten huutoon kerrostalon pihalla? Apua!
4
412
Vastaukset
- Anonyymi
Osta piekkari.
- Anonyymi
Osoittaa miten hyvin nykyvanhemmat osaavat kasvatuksen !
- Anonyymi
Lapsiperheissä on hyvin tavallista, että lapsille sanotaan, että menkää ulos huutamaan kun vanhemmat eivät enää jaksa kuunnella lasten riehumista kotona.
Asiaan on hyvin vaikea puuttua järkevästi, sillä lasten vanhemmat kokeat kaikki yritykset henkilökohtaisiksi loukkauksiksi ja alkavat syyllistämään lastenvihaajaksi.
Valitettavasti lapsiperheissä ei osata ottaa lainkaan muita huomioon.
Ainoa keino on muuttaa pois, johonkin vanhempaan taloyhtiöön, jossa ei le enää lapsia. - Anonyymi
Ei pitäis Kymmenen jälkeen olla minkäänlaista mekkalaa joten siihen on puututtava.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois
Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v1672480Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from542037- 1041957
Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276561948Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit
https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen311940Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)
Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la601264- 1221136
Poistettuun aloitukseen
Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei20993- 54920
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘110877