Tuon kun asentaa ja anteroon kde-connect, ni voi ubuntua käyttää ä-puhelimella. mm. rytmilaatikko ja vlc. hiirtäkin voi käyttää...
https://extensions.gnome.org/extension/1319/gsconnect/
Niinku edistynyt kaukosäädin.
Aivan mahtavaa!
11
189
Vastaukset
- Anonyymi
Tuo ei siis ole mikään pelkästään Ubuntun ominaisuus vaan GSConnect toimii kaikissa distroissa kunhan käytössä on Gnome -työpöytä.
Itselläni on ollut Debianissa tuo Gnome -työpöydän GSConnect -laajennus käytössä jo pitkään ja Android -luurissani on KDEConnect -sovellus asennettuna. Hienosti toimii Debianissa itselläni.
Tässä on nyt joitain asioita mitä tuo mahdollistaa:
- puhelimen ilmoitukset näkyy tietokoneella. Sen voi valita mitkä ilmoitukset välitetään tietokoneelle.
- tietokoneen ilmoitukset näkyy puhelimessa. Sen voi valita mitkä ilmoitukset näkyy.
- puhelimeen tullita tekstiviestejä voi lukea tietokoneella
- tietokoneella voi kirjoittaa ja lähettää tekstiviestejä
- puhelimen yhteystiedot näkyy tietokoneella
- puhelimen akun varaus näkyy tietokoneella
- puhelun tullessa tietokoneen äänet hiljennetään ja musiikkisoittimien jne toisto pysäytetään automaattisesti puhelun ajaksi. Kun puhelu päättyy tietokoneen äänet palautetaan ja musiikin jne toisto jatkuu automaattisesti. Sama koskee sitä, jos soitat itse puhelimella jollekin.
- Tietokoneella soiva musiikkikappale näkyy puhelimessa
- puhelimesta voi ohjata tietokoneen musiikki- ja mediasoittimia
- tietokoneelta voi ohjata puhelimen mediasoittimia
-- Puhelinta voi käyttää tietokoneen hiirenä ja näppäimistönä
- tietokoneen näppistä voi käyttää puhelimen näppäimistönä
- Tietokoneen hiirtä voi käyttää puhelimen ohjaamiseen
- Kateissa olevan puhelimen saa soimaan tietokoneelta käsin
- kateissa olevan tietokoneen saa "soimaan" puhelimesta käsin
- - Puhelimen kameran saa käynnistettyä tietokoneelta käsin ja kameralla otetun kuvan saa siirtymään automaattisesti tietokoneelle
- Puhelimella voi ohjata tietokoneella näytettävää diaesitystä
- Tietokoneelta voi jakaa puhelimeen linkkejä puhelimeen niin, että ne avautuu puhelimen selaimessa jne
- Tietokoneelta voi jakaa puhelimeen puhelinnumeron, jollon puhelimessa avataan automaattisesti puhelunsoittonäkymä johon on valmiiksi syötetty tietokoneelta jaettu puhelinnumero.
- Tietokoneelta voi jakaa puhelimeen linkkejä, puhelinumeroita jne suoraan myös tietokoneen webbiselaimesta käsin
- Leikepöydän voi synkronoidaa puhelimen ja tietokoneen kesken
- GSConnectin ominaisuuksia voi käyttää myös komentoriviltä ja skripteistä käsin
- Puhelimesta voi jakaa hakemistoja tietokoneelle
- tiedostoja voi siirtää puhelimen ja tietokoneen välillä
- Puhelimelta käsin on mahdollista suorittaa ennalta määriteltyjä komentoja tietokoneella, voidaan esimerkiksi käynnistää musiikkisoitin tietokoneella. Käyttäjä voi itse määritellä puhelimelta käsin suorritettavat komennot.
- Puhelimella voidaan muuttaa tietokoneen yleistä äänenvoimakkuutta
- GSConnecct toimii Android ja Sailfish -älypuhelimien kanssa. iPhonea ei tueta eikä sitä voi käyttää
T. miksuh - Anonyymi
Melkein niinku kaikki voi tehdä :-)
- Anonyymi
Vintovs vakoilee.... en hyväksynyt sitä, niinpä käytän turvallista ubuntua...
- Anonyymi
Toine mahtava on
scrcpy
Voi hallita koko älyttömyyslaitteen.- Anonyymi
Tuo on kätevä, voi käyttää etänäkin. Jättää vanha puhelin esim. mökille ja käyttää kamerana.
Ni ei tarvi ostaa kallista riistakameraa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on kätevä, voi käyttää etänäkin. Jättää vanha puhelin esim. mökille ja käyttää kamerana.
Ni ei tarvi ostaa kallista riistakameraa.Ja halvalla kännyllä ei tee sitäkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja halvalla kännyllä ei tee sitäkään.
tekeepäs. minulla halpapuhelin vuodelta 16 ja toimii.
- Anonyymi
Millaisen etäisyyden em ohjelma sallii tieskalle ja luurille?
voiko sähkökatkon jälkeen luurilta laitella Tietskan ohjelmia päälle?- Anonyymi
Minulla tuo ottaa sellaiset 80m, vaikka wifiteho on laiteen asetuksissa minimissä. Toki laitetta voi ohjata maailmannympäri, tai sanoko että avaruudestakin, tai niin pitkälle kuin radioaalto kulkee, eli valovuosilla lasketaan loputtomuus..
- Anonyymi
Homma toimii sekä wi-fin kautta, että Bluetoothin kautta. Eli kunhan tietokone ja luuri ovat samassa wi-fi -verkossa tai Bluetoothin kantaman päässä toisistaan niin homma toimii.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain36212298Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2555377Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2123908Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö1952573Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov151962Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191824Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina167870Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!271832No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74742Rippituoli
Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa59706