elikkäs tossa 2 pv sit ajoin poliisia karkuun ja etsi minua aina ja löysivät koko ajan vaan pitkän matkan etyydeltä ja pääsin jo siinä vaiheessa kävely teitä karkuun. mutta yhdessä vaiheessa olivat about 70m kaukana musta nii jos ne on saanu mun kilven ylös, nii mitä kannattaa sanoa jos tulevat ovelle? esim toimisko jos sanon että en ole ajanut mopolla viikkoon tai jotai tällast? ja tosiaan en ole varma saivatko rekkarin moposta kun olin liikenne ympyrässä ja he oikealla puolella ja ajoin about 78 siitä tiukalla käännöksellä väärältä kaistalta vasemmalle kun olivat mäessä.
Karkuun ajaminen
Anonyymi
4101
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Elikkäs mitähän seuraavaksi?
Menet itse ilmoittautumaan poliisille ja pyydät ensin anteeksi tyhmyytesi, kun ajelet jollain varastetulla tai muuten laittomalla mopolla ja lähdet vielä pakoon. Sen jälkeen ryhdistäydyt ja alat käyttäytymään kunnollisen sateenkaarikansalaisen tavoin! Lähdet mukaan vapaaehtoistoimintaan johonkin nuorisotyöhön. Rippikoulun jälkeen haet isoseksi ja ammatinvalinnassa suuntaat nuorisopoliisiksi. Siinä elämänpolku, kun lopetat heti alkuunsa turhan hölmöilyn ja opastat muita nuoria omalla kokemuksella oikeaan suuntaan.
"mitä kannattaa sanoa jos tulevat ovelle? "
Kerrot miten asia on. Yksinkertaista.
Suoraselkäisesti sanot että minä ajoin, sori, olin tyhmä.
no ite suosittelisin vaikka viemään mopedin jonnekki mummolaan tai mökille mikäli semmoinen on ja jos ja kun he tulevat ovella sano vaan etten ole ajanut. vie kypäräkin jonnekkin piiloon kotoasi ettei tunnista sua :D