Vahat, pesuaineet jne, varsinkin pesuvaiheessa kaikki se pesuaine pöllyää myös hengitysilmassakin. Tästä syystähän autoa ei siis kannata pestä kuumalla vedellä kun pestään liuottimella koska kuuma vesi höyryää ja siten myös se liuotin ainekkin. Toiseksi edelleen niin on hyvä käyttää biopohjaista liuotinainetta pesussa.
Nytkin tulee koko ajan lisää lisää kaiken maailman pikavahaa ja pikapinnoitetta jotka huuhdellaan pois painepesulla, mietippä vaan että ei tälläisiä litkuja melko suurella todennäköisyydellä ole paljoakaan tutkittu mitä riskejä niistä on terveydelle.
Koneellisessa kiillotuksessa ilmaan pöllyää melkoisesti ties mitä jota sitten hengität.
Olisi fiksua varmaan edes silloin pitää hengityssuojainta.
Tee mitä teet mutta annan vaan sitä ajattelemisen aihetta kullekkin.
Käykö koskaan mielessä että miten turvallisia kaiken maailman pesu- yms aineet on
Anonyymi
1
140
Vastaukset
- Anonyymi
Totta se on autoa kun kiillottaa koneilla katsii pitää jotain suojaa aina läjtee vahapölyä irti...itse en käytä biopohjaisia ollenkaa lika ei niillä irtoo vaikka kuinka liottaa itse ostan aina raskabensiiniä sisältäviä liovottimia niitä myydään vielä ne irrottaa lian hyvin antaa vaan ensiksi muhii,,, sen jälkeen huuhtelen melkein kylmällä vedellä ei koskaan kuumalla<< järki pitää olla nupissa;; kaikki bioaineet joutaa roskiin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614198KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1152752Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452252Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?291913- 241843
- 281566
- 171420
- 731360
- 1461307
- 311178