Imuroidessa tuo sulake irtoilee. Ärsyttävää, jos jonnekin sängyn alle putoaa.
Miten korjaisin? Teippaaminen ei hyvä, koska pitäähän se sulake myös irrottaa varresta.
Electrolux imuri kyseessä. Ei ihan uusi, mutta ei vielä vanhakaan.
Miten korjaisin? Teippaaminen ei hyvä, koska pitäähän se sulake myös irrottaa varresta.
Electrolux imuri kyseessä. Ei ihan uusi, mutta ei vielä vanhakaan.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Sulake, on varoke, eli sähköinen turvalaite, imurissasi lienee SUULAKE kuitenkin, joka sängyn alle voi tipahtaa. omassa electoluxissa on lukittavat suulakkeet, eivätkä siis nappia painamatta irtoa.
Olet onnen lintu lukitus nappiakanssa . Aloittajalta puuttuu lukitus nappai ja on onneton.
Kuten sinä joka et osaa autaa vaan kehua omaa huippu imuriasi
Se on SUULAKE, sulake on ihan eri asia:)
Tarkoitatkohan lattiasuulaketta vai sitä pienempää irtosuulaketta? Itselläni myös Electrolux jonka lattiasuulakkeessa on kyllä lukitus eikä tipahtele. Irtosuulakkeessa lukitusta ei ole, mutta sekin pysyy kyllä hyvin paikallaan. Ehkä imurisi on erilaista mallia. Oletko tarkistanut ettei suulake on haljennut ja irtoilee sen takia?
Oman imurini mukana tuli myös sellainen monitoimisuulake. Laitteen piti olla extrahiljainen ja onkin, mutta kun kiinnitti tuon suulakkeen niin meteli oli kamala. Valitin tästä Electroluxille, ja lähettivät kunnollisen harjasuulakkeen joka on paljon toimivampi ja ennen kaikkea suhinaton. Harmi vaan että harjakset on kuluneet, ja nyt en tiedä mistä löytyis uusi tilalle - kaupoissa noita ei näe, pelkästään niitä monitoimimalleja.
Sorry. Tuli kirjoitusvirhe. Tarkoitin suulaketta enkä sulaketta.
Tabletissa on sellainen ennakoiva tekstinsyöttö tms. joka sotkee kirjoitukset täyteen virheitä.
t. Aloittaja
Joko ostat uuden pölynimurin ilman omaa sulaketta tai sitten yrität jotenkin leventää putkenpäätä missä suulake on kiinni. Vaikeahan sitä on siinä saada pysymään, jos ei omillaan pysy. Joko suulakkeen putkea täytyy kaventaa tai pölynimurin putkea leventää. Tai liimata se kiinni.
"Tabletissa on sellainen ennakoiva tekstinsyöttö tms. joka sotkee kirjoitukset täyteen virheitä. "
Ensimmäinen asia kun ostaa uuden tabletin tai kännykän, on poistaa se ennakoiva tekstinsyöttö käytöstä!
Muuten nolaa itsensä kerta toisensa jälkeen....
Ei se ihan noinkaan mene, pitää vaan valita oikea sana yläreunasta, koska lähes aina oikea sana löytyy sieltä jo pari kolme kirjainta painettuasi, eli kirjoitat turhaan koko sanan, eikä missään tapauksessa kannata ottaa sitä ennakoivaa pois päältä, kun tän oppii aika pian ja varmasti kirjoittaa nopeammin tällä arvauskoneella ja sitten se oppii koko ajan lisää, mitä enempi kirjoittaa, joskus saattaa tulla kolmekin sanaa oikein yhtä kirjainta näyttämällä. Tuosta suulakkeesta en osaa sanoa muuta, että se on rikki, liitospinta likainen tai liian kulunut. Uusi voi olla varmin korjauskeino.
Lattiasuulaketta tarkoitin.
Ja suulake on vain painettu paikalleen, ei lukitusnappia? Putki ei nähtävästi ole profiililtaan sellainen neliömäinen vaan ihan pyöreä, kai kuitenkin metallia?
mahtaako olla joku, mikä lie suulake, jota yritetään huonolla menestyksellä saada pysymään laitteessa, johon se ei kuulu.
Ei lukitusnappia. Pyöreä. Enemmänkin muovinen kuin metallinen se suulake. Imurin putki on metallinen.
Maailma on täynnä virheitä, myös kirjoitusvirheitä. Ole sinä tyytyväinen itseesi kun olet niin virheetön. Asia tuli kyllä selväksi vaikka virhe löytyikin.
Zalejev
Lähinnä tulee mieleen että se suulake on joko kulunut löysäksi tai haljennut. Tai onko mahdollista että et ole työntänyt suulaketta paikalleen pohjaan asti, joskus niissä voi olla pykälä jonka jälkeen se vasta tarttuu kunnolla.
Yhtenä ideana vois kokeilla kiristää sopivan klemmarin sen suulakkeen kiinnittymiskohdan ympärille, mutta eihän se nätti ole ja voi imuroidessa naarmutella kalusteita.
Soittaisin kyllä sähkömiehelle, sulakkeita ei saa itse teipata
Minulla oli aikanaan sama ongelma, Electroluxin kanssa sekin.
Laitoin siihen suulakkeen reiän sisäpintaan kierroksen jeesusteippiä jotta reiästä tuli tiukempi. Imurin putki säilyi noin toimien ennallaan, ja muut suulakkeet sai kiinni vanhaan malliin.
Se toimi hyvin, välillä piti teippaus uusia mutta sen kanssa pärjäsi.