liiallinen siivous

Liiallinen kiinnostus siisteyteen ja pikkutarkkuuteen kertoo ihmisen jumittumisesta anaaliselle tasolle.

Eli kansankielellä pilkunnussiminen ja siivoamisesta ruikuttaminen kertoo henkilön alitajuisesta halusta leikkiä paskalla.
71594
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

jonkun sortin pellen tunkea tännekin heittelemään asiattomuuksia.

Äänestä
  • Yleensä näin tuppaa käymään vähän jokaisen keskustelupalstan kanssa mikä ei vaadi rekisteröintiä.

    Mutta toisaalta tuo ei ollut ihan silkka asiattomuus. Se näet perustuu Sigmund Freudin näkemyksiin. Vaikka ne osaltaan ovatkin vanhentuneita, on niistä suuri osa vielä nykyäänkin täysin varteenotettavaa tiedettä psykologian saralla.

    Äänestä

Liika siivous intoilu YÖK.

Äänestä

...normaalin siisteydestä pitämisen ja liiallisen pitämisen raja? Itse en nipota siivouksesta, mutta idän siitä paljon. Teen sitä jopa työkseni js mielelläni :)

Äänestä
  • ...pidän :) heh... En sentään itämään ole vielä alkanut ;D

    Äänestä

siivoan koko ajan ihan hulluna en tiedä mikä minua vaivaa... voiko liittyä jotenkin itsetuntoon?

Äänestä
  • Miten se itsetuntoon liittyisi? Ei vaan oo kivaa olla roskaläjien, ylenmääräisen pölyn, kaapeista vyöryvien rättien, papereiden, kuppien ja kippojen, lattioilla pyöriskelevän hiekan, kärpästen, ötököiden, virtsalta ja paskalta haisevien wc-pönttöjen, altaissa uiskentelevien hiusten ympäröimänä omassa kodissaan.

    Vaikka olen varsin boheemi eläjä, mielelläni loikoilisin sohvalla jatkuvasti, tuijottelisin keskiyön aurinkoa, venyisin kahviloissa, shoppailisin päivät pääksytysten, jumittuisin tv:n ääreen hömppää katsellen tai nettiin suoltamaan loppumatonta ajatuksenvirtaa, unohtuisin harrastuksiini totaalisesti, niin kyllä se on "jätöksiänsä" pakko välillä raivata, ettei elä kuin eläin.

    Sitäpaitsi eläimetkin siivoavat ja raivaavat, joten miksi sitä sellaista kaksjalkaista, ihmiseksi kutsuttavaa sanottaisiinkaan, joka elää sananmukaisesti paskakasansa päällä?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Dickass kirjoitti:

Liiallinen kiinnostus siisteyteen ja pikkutarkkuuteen kertoo ihmisen jumittumisesta anaaliselle tasolle.

Eli kansankielellä pilkunnussiminen ja siivoamisesta ruikuttaminen kertoo henkilön alitajuisesta halusta leikkiä paskalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu