Raymarine DSM 250 kaikumodulin ongelma

Anonyymi

Veneessä on tehtaalla asennettu ja toimivat Incastec Supermaxi digitaalinen kaikuluotain ja saman valmistajan nopeusnäyttö. Molemmilla omat anturit. Halusin kuitenkin saada kaikuluotaimen tuottaman näkymän myös C120 plotterin näytölle. Tästä syystä asensin keväällä veneseen Raymarine DSM 250 kaikumodulin, johon kytkin Airmar P79 anturin (pohjan sisäpuolinen anturi).. Modulin kytkin omalla datakaapelilla Raymarine C120 Classic monitoiminäyttöön. Airmar anturi on uusi, mutta kaikumoduli käytettynä hankittu. Dsm kaapeli modulilta plotterille on uusi. Modulin virtakaapeli kytketty suoraan akkuun. Ongelma on se, että kaikuluotain ei näytä plotterissa syvyyslukemaa, Modulin led valo vilkuu hitaasti vihreänä kuten kuuluukin, kun plotteri ei ole päällä. Kun kytken plotteriin virran, modulin led vilkkuu edelleen vihreänä, mutta tiheästi noin sekunnin välein. Kuuntelin kaikuanturia ja se ”naksuttaa” normaalisti. Onko kenellekään palstan lukijoille sattunut vastaavaa? Olen kokeillut korjata vikaa Raymarinen nettisivujen ja yleisten Raymarine ongelmien netti forumien ohjeiden mukaan eli tehty jo nyt mm. Dsm:n tehdasasetusten palautus, modulin softan päivitys Dsm manuaalin ohjeiden mukaan, sekä tarkistanut liitännät.
Plotterissa ei ole uusin softa (4.30) versio. Päivitin plotteriin pari kesää sitten uusimman softan (5.16), mutta siinä päivityksessä katosi kartan ja tutkakuvan päällekkäisnäyttö. Asiasta oli tieto Raymarinen päivitystiedoissa. Palautin plotterin tehdasasetuksiin ja asensin 4.30 version takaisin. Hyvin on toiminut ja kartta ja tutka toimivat hyvin. En usko, että tuo vanhempi plotterin softan versio olisi syynä, mutta tiedäpä häntä. Haluaisin kuitenkin pitää sen tuon tutka/kartta päälekkäisnäytön takia.
Pitkä selitysteksti tästä tuli, mutta lyhyesti en osannut kertoa mikä on tilanne ja mitä jo nyt tehty. Olisin pienistäkin vihjeistä kiitollinen.

6

618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika mystinen ongelma etenkin kun led vilkuu vihreää. Nuo Raymarine kaikumodulit ovat aika tarkkoja virran suhteen. Riittävän paksut virtakaapelit min. 2x1.5 mm. Kannattaisi päivittää kuitenkin uusin softa plotteriin. Uutta kaikuanturia ja modulia tuskin saa kokeiltavaksi mistään.

    • Anonyymi

      P79 anturi lähettää dataa NMEA0183 protokollalla.
      Raymarinen data ei ole NMEA0183, vaatii muuntimen väliin.

    • Anonyymi

      Enpä ole kuullutkaan tuosta. Kun talvella suunnittelin hommaa, kyselin Marnelasta mikä anturi sopisi DSM 250 kaikumodulin kanssa. Sieltä kerrottiin, että P79 on juuri oikea kaikuanturi liitettäväksi DSM250 moduliin. Tilasin heiltä sen. Siinä oleva pyöreä liitin sopii suoraan kaikumodulin. Raymarinen C120 Classic näytön ja DSM 250 modulin asennusohjeista en ole huomannut ko. muuntimen tarvetta. Täytyypä selvitellä asiaa.

      • Anonyymi

        P79 ei ole anturi vaan täydellinen kaikuluotain. Minulla on tuollainen vanhempi malli. Näyttönä on toisen merkin mittari , joka osaa vastaanottaa NMEA0183 syvyys tietoa.

        Ominaisuuksia

        Yksikerrosrakenteisiin lasikuituveneisiin
        Liitäntä "NMEA 0183" -datalla yhteensopiviin näyttöihin
        Anturikaapeli 10 metriä vapailla johdonpäillä
        Käyttöjännite 12 V


    • Anonyymi

      Laitoin tähän vähän lisätietoa, mutta katosi ilmeisesti ”bittien taivaaseen”

    • Anonyymi

      Tässä kadonnut tekstin pätkä.
      Lähetin Raymarinelle selvityksen ongelmasta ja pyysin ohjeita asian selvittämiseksi. Ovat ilmeisesti ”lomilla”, kun ei ole kuulunut mitään. Voi olla myös, etteivät vaivaudu vastaamaan, koska laitteistoni on yli 10 vuotta vanha. Hyvään asiakaspalveluun kuuluu mielestäni ottaa kantaa vähän vanhempienkin laitteiden ongelmiin. Laadukkaiden navigointilaitteiden elinkaari on kuitenkin lähes 20 vuotta.
      Olin nuoruudessa autokaupan palveluksessa. Liikkeen johtaja ohjeisti meitä myyjiä. Asiakkaan ostaessa meiltä kaupan tekee automyyjä, mutta seuraavan auton myy hyvin toiminut huoltopalvelu. Sama pätee mielestäni myös mm. navigointilaitteiden valmistajien/ myyjien kohdalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      42
      3483
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      14
      2868
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2554
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      68
      2173
    5. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2101
    6. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      42
      2037
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1891
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1686
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1528
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1405
    Aihe