Veneessä on tehtaalla asennettu ja toimivat Incastec Supermaxi digitaalinen kaikuluotain ja saman valmistajan nopeusnäyttö. Molemmilla omat anturit. Halusin kuitenkin saada kaikuluotaimen tuottaman näkymän myös C120 plotterin näytölle. Tästä syystä asensin keväällä veneseen Raymarine DSM 250 kaikumodulin, johon kytkin Airmar P79 anturin (pohjan sisäpuolinen anturi).. Modulin kytkin omalla datakaapelilla Raymarine C120 Classic monitoiminäyttöön. Airmar anturi on uusi, mutta kaikumoduli käytettynä hankittu. Dsm kaapeli modulilta plotterille on uusi. Modulin virtakaapeli kytketty suoraan akkuun. Ongelma on se, että kaikuluotain ei näytä plotterissa syvyyslukemaa, Modulin led valo vilkuu hitaasti vihreänä kuten kuuluukin, kun plotteri ei ole päällä. Kun kytken plotteriin virran, modulin led vilkkuu edelleen vihreänä, mutta tiheästi noin sekunnin välein. Kuuntelin kaikuanturia ja se ”naksuttaa” normaalisti. Onko kenellekään palstan lukijoille sattunut vastaavaa? Olen kokeillut korjata vikaa Raymarinen nettisivujen ja yleisten Raymarine ongelmien netti forumien ohjeiden mukaan eli tehty jo nyt mm. Dsm:n tehdasasetusten palautus, modulin softan päivitys Dsm manuaalin ohjeiden mukaan, sekä tarkistanut liitännät.
Plotterissa ei ole uusin softa (4.30) versio. Päivitin plotteriin pari kesää sitten uusimman softan (5.16), mutta siinä päivityksessä katosi kartan ja tutkakuvan päällekkäisnäyttö. Asiasta oli tieto Raymarinen päivitystiedoissa. Palautin plotterin tehdasasetuksiin ja asensin 4.30 version takaisin. Hyvin on toiminut ja kartta ja tutka toimivat hyvin. En usko, että tuo vanhempi plotterin softan versio olisi syynä, mutta tiedäpä häntä. Haluaisin kuitenkin pitää sen tuon tutka/kartta päälekkäisnäytön takia.
Pitkä selitysteksti tästä tuli, mutta lyhyesti en osannut kertoa mikä on tilanne ja mitä jo nyt tehty. Olisin pienistäkin vihjeistä kiitollinen.
Raymarine DSM 250 kaikumodulin ongelma
6
666
Vastaukset
- Anonyymi
Aika mystinen ongelma etenkin kun led vilkuu vihreää. Nuo Raymarine kaikumodulit ovat aika tarkkoja virran suhteen. Riittävän paksut virtakaapelit min. 2x1.5 mm. Kannattaisi päivittää kuitenkin uusin softa plotteriin. Uutta kaikuanturia ja modulia tuskin saa kokeiltavaksi mistään.
- Anonyymi
P79 anturi lähettää dataa NMEA0183 protokollalla.
Raymarinen data ei ole NMEA0183, vaatii muuntimen väliin. - Anonyymi
Enpä ole kuullutkaan tuosta. Kun talvella suunnittelin hommaa, kyselin Marnelasta mikä anturi sopisi DSM 250 kaikumodulin kanssa. Sieltä kerrottiin, että P79 on juuri oikea kaikuanturi liitettäväksi DSM250 moduliin. Tilasin heiltä sen. Siinä oleva pyöreä liitin sopii suoraan kaikumodulin. Raymarinen C120 Classic näytön ja DSM 250 modulin asennusohjeista en ole huomannut ko. muuntimen tarvetta. Täytyypä selvitellä asiaa.
- Anonyymi
P79 ei ole anturi vaan täydellinen kaikuluotain. Minulla on tuollainen vanhempi malli. Näyttönä on toisen merkin mittari , joka osaa vastaanottaa NMEA0183 syvyys tietoa.
Ominaisuuksia
Yksikerrosrakenteisiin lasikuituveneisiin
Liitäntä "NMEA 0183" -datalla yhteensopiviin näyttöihin
Anturikaapeli 10 metriä vapailla johdonpäillä
Käyttöjännite 12 V
- Anonyymi
Laitoin tähän vähän lisätietoa, mutta katosi ilmeisesti ”bittien taivaaseen”
- Anonyymi
Tässä kadonnut tekstin pätkä.
Lähetin Raymarinelle selvityksen ongelmasta ja pyysin ohjeita asian selvittämiseksi. Ovat ilmeisesti ”lomilla”, kun ei ole kuulunut mitään. Voi olla myös, etteivät vaivaudu vastaamaan, koska laitteistoni on yli 10 vuotta vanha. Hyvään asiakaspalveluun kuuluu mielestäni ottaa kantaa vähän vanhempienkin laitteiden ongelmiin. Laadukkaiden navigointilaitteiden elinkaari on kuitenkin lähes 20 vuotta.
Olin nuoruudessa autokaupan palveluksessa. Liikkeen johtaja ohjeisti meitä myyjiä. Asiakkaan ostaessa meiltä kaupan tekee automyyjä, mutta seuraavan auton myy hyvin toiminut huoltopalvelu. Sama pätee mielestäni myös mm. navigointilaitteiden valmistajien/ myyjien kohdalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658