Raymarine DSM 250 kaikumodulin ongelma

Anonyymi

Veneessä on tehtaalla asennettu ja toimivat Incastec Supermaxi digitaalinen kaikuluotain ja saman valmistajan nopeusnäyttö. Molemmilla omat anturit. Halusin kuitenkin saada kaikuluotaimen tuottaman näkymän myös C120 plotterin näytölle. Tästä syystä asensin keväällä veneseen Raymarine DSM 250 kaikumodulin, johon kytkin Airmar P79 anturin (pohjan sisäpuolinen anturi).. Modulin kytkin omalla datakaapelilla Raymarine C120 Classic monitoiminäyttöön. Airmar anturi on uusi, mutta kaikumoduli käytettynä hankittu. Dsm kaapeli modulilta plotterille on uusi. Modulin virtakaapeli kytketty suoraan akkuun. Ongelma on se, että kaikuluotain ei näytä plotterissa syvyyslukemaa, Modulin led valo vilkuu hitaasti vihreänä kuten kuuluukin, kun plotteri ei ole päällä. Kun kytken plotteriin virran, modulin led vilkkuu edelleen vihreänä, mutta tiheästi noin sekunnin välein. Kuuntelin kaikuanturia ja se ”naksuttaa” normaalisti. Onko kenellekään palstan lukijoille sattunut vastaavaa? Olen kokeillut korjata vikaa Raymarinen nettisivujen ja yleisten Raymarine ongelmien netti forumien ohjeiden mukaan eli tehty jo nyt mm. Dsm:n tehdasasetusten palautus, modulin softan päivitys Dsm manuaalin ohjeiden mukaan, sekä tarkistanut liitännät.
Plotterissa ei ole uusin softa (4.30) versio. Päivitin plotteriin pari kesää sitten uusimman softan (5.16), mutta siinä päivityksessä katosi kartan ja tutkakuvan päällekkäisnäyttö. Asiasta oli tieto Raymarinen päivitystiedoissa. Palautin plotterin tehdasasetuksiin ja asensin 4.30 version takaisin. Hyvin on toiminut ja kartta ja tutka toimivat hyvin. En usko, että tuo vanhempi plotterin softan versio olisi syynä, mutta tiedäpä häntä. Haluaisin kuitenkin pitää sen tuon tutka/kartta päälekkäisnäytön takia.
Pitkä selitysteksti tästä tuli, mutta lyhyesti en osannut kertoa mikä on tilanne ja mitä jo nyt tehty. Olisin pienistäkin vihjeistä kiitollinen.

6

624

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika mystinen ongelma etenkin kun led vilkuu vihreää. Nuo Raymarine kaikumodulit ovat aika tarkkoja virran suhteen. Riittävän paksut virtakaapelit min. 2x1.5 mm. Kannattaisi päivittää kuitenkin uusin softa plotteriin. Uutta kaikuanturia ja modulia tuskin saa kokeiltavaksi mistään.

    • Anonyymi

      P79 anturi lähettää dataa NMEA0183 protokollalla.
      Raymarinen data ei ole NMEA0183, vaatii muuntimen väliin.

    • Anonyymi

      Enpä ole kuullutkaan tuosta. Kun talvella suunnittelin hommaa, kyselin Marnelasta mikä anturi sopisi DSM 250 kaikumodulin kanssa. Sieltä kerrottiin, että P79 on juuri oikea kaikuanturi liitettäväksi DSM250 moduliin. Tilasin heiltä sen. Siinä oleva pyöreä liitin sopii suoraan kaikumodulin. Raymarinen C120 Classic näytön ja DSM 250 modulin asennusohjeista en ole huomannut ko. muuntimen tarvetta. Täytyypä selvitellä asiaa.

      • Anonyymi

        P79 ei ole anturi vaan täydellinen kaikuluotain. Minulla on tuollainen vanhempi malli. Näyttönä on toisen merkin mittari , joka osaa vastaanottaa NMEA0183 syvyys tietoa.

        Ominaisuuksia

        Yksikerrosrakenteisiin lasikuituveneisiin
        Liitäntä "NMEA 0183" -datalla yhteensopiviin näyttöihin
        Anturikaapeli 10 metriä vapailla johdonpäillä
        Käyttöjännite 12 V


    • Anonyymi

      Laitoin tähän vähän lisätietoa, mutta katosi ilmeisesti ”bittien taivaaseen”

    • Anonyymi

      Tässä kadonnut tekstin pätkä.
      Lähetin Raymarinelle selvityksen ongelmasta ja pyysin ohjeita asian selvittämiseksi. Ovat ilmeisesti ”lomilla”, kun ei ole kuulunut mitään. Voi olla myös, etteivät vaivaudu vastaamaan, koska laitteistoni on yli 10 vuotta vanha. Hyvään asiakaspalveluun kuuluu mielestäni ottaa kantaa vähän vanhempienkin laitteiden ongelmiin. Laadukkaiden navigointilaitteiden elinkaari on kuitenkin lähes 20 vuotta.
      Olin nuoruudessa autokaupan palveluksessa. Liikkeen johtaja ohjeisti meitä myyjiä. Asiakkaan ostaessa meiltä kaupan tekee automyyjä, mutta seuraavan auton myy hyvin toiminut huoltopalvelu. Sama pätee mielestäni myös mm. navigointilaitteiden valmistajien/ myyjien kohdalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      244
      4288
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      120
      2744
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2502
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      85
      1529
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1476
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1199
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1117
    8. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      986
    9. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      173
      965
    Aihe