Vaarallinen paikka

Anonyymi

Onpas Jns ollut vielä 10 vuotta sitten melkoinen villi länsi. Todella pelottavaa. Miten sieltä on voinut ylipäätään selvitä hengissä?

"Finanssikriisin aikaan skinheadit olivat nostaneet Joensuussa päätään. Oli paljon ilkivaltaa, jota kohdistettiin kaikkiin ulkomaalaisiin. Muistan, kuinka yhden kaverin isää puukotettiin 10 kertaa Joensuun keskustassa keskellä päivää."

"Piti aina olla varovainen, erityisesti viikonloppuisin, kun kaupungilla oli ihmisiä, jotka etsivät tummaihoisia."

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/e5b12ed9-639d-45ee-a430-8e3327d11b3f

5

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Uus husu. Puhuu palturia ja iltalehti ei viitsi edes tarkistaa pitääkö paikkansa

    • Anonyymi

      Ratsastaa syrjintä-teemalla ja värittää juttujansa. Yleistää jonkun yksittäistapauksen. Skiniaika oli 90-luvulla, ei enää 2008. Sulttaani perhe oli menetellyt juuri niin ei-toivottavalla tavalla kuin kaikki kehitysmaasta muuttavat tekevät. Pakolliset 3 vuotta kuntapaikalle sijoitettuna ja 3 vuoden jakson päätyttyä välitön muutto PK-seudulle. Outrokummustakin kaikki kehitysmaataustalta ovat muuttaneet pois just eikä melkein 3 vuoden karenssin päätyttyä. Kaipaako Suomi ja suomalaiset sitä ihan todella? Paljonko veronmaksajille maksoi Sulttaanin 11-päisen perheen elättäminen ja sivistäminen? Nyt sitten ollaan niin poliitikkoa. Tarkoittaa käytännössä sitä että osataan keksiä loputtomasti menoja valtiolle ja kunnille, mutta tulonhankintapuoleen ei mitään annettavaa. Sellaiseksi maailmankuva muodostuu kun on tottunut saamaan kaiken lahjaksi.

    • Anonyymi

      On aika väritettyä tarinaa taas, että ihan kymmenen kertaa puukolla. Uskallan väittää ettei oo tapahtunu ja jos tuo Somalia on sydämessä niin tere menemäst sinne. Voit vaikutttaa siellä paljon enemmän kuin täällä pois lukien nuo rahalähetykset sinne.

    • Anonyymi

      Ihme husuttajia.

    • Anonyymi

      Kyllä 1980 luku ja 1990 luvun alkupuoli oli viikonloppuiltaisin melkoista meininkiä. Kaupungilla kulki porukkaa joka ihan etsimällä etsi tapelua ja pienikin syy riitti, joskus ei syytä tarvittu vähääkään. Vartijat kiersi koirien kanssa epäkiitollisessa työssään ja poliisit istuivat autossaan kun mulkvistit viskoivat lihapiirakota tuulilasiin ja varastivat saabin katolta sinivilkkutötteröt. Eivät uskaltaneet nousta autosta siihen aikaan poliisitkaan. Onhan se muuttunut parempaan suuntaan, nyt torilla käydään poliisin kimppuun vain miekkojen kanssa, ei suinkaan enää lihapiirakoin...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      169
      10362
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2558
    4. 85
      2381
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2114
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1968
    7. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1215
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe