Teologian opiskelu käytännössä?

Anonyymi

Hei,

onko täällä ketään joka opiskelisi teologiaa Helsingin Yliopistossa? Minkä verran on oltava läsnä luennoilla? Onnistuuko opiskelu niin, että itsenäisesti opettelet kurssimateriaalin ja käyt vaan tenttimässä?

11

2781

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se kyllä ihan niin onnistu! Tosin paljon vaikuttaa opetusjärjestelyihin tulevan talven koronatilanne.

      Normaalisti joutuu tai oikeastaan saa olla myös paikan päällä luennoilla ja harjoituksissa. Yliopisto ei ole pelkkää kirjojen lukemista. Opetustakin on! Ja mitähän tarkoitat kurssimateriaalin opettelulla?

      Ihan vähäpätöisenä en pitäisi myöskään yliopistoyhteisöä ja sen merkitystä tulevalle teologille.

      • Anonyymi

        Tarkoitti varmaan pp-diojen pänttäämistä ennen koetta.

        Läsnäolo prosentti noin 80 eli, poissa voit olla ehkä kaksi kertaa. Käytät livenä kasvovaippaa, mitä ei tarvitse käyttää etänä. Lähiopintoja suoritat luultavasti Porthania lähellä olevissa huoneissa, etäopintoja oppimiskeskus alexandriasa tai kotona, jos et halua että vaarallinen mummontappotauto korounavajrus delta leviää jos haluat että se leviää mene aleksandriaan. Suurin osa luennoista zoomissa, myös padlet/flinga hyviä keinoja ryhmätehtävien purkuun


    • Anonyymi

      Kuitenkin tiedekunnan sivuilla kerrotaan vuodelta 2018, että läsnäolopakkoa ei ole? Eipä ollut tuolloin koronaakaan? Joten mikä nyt mahtaa sitten olla fakta?

    • Anonyymi

      Ei vaan 2017 on kirjoitettu tiedekunnan sivuilla seuraavaa :
      Teologian ja uskonnontutkimuksen koulutusohjelmien kontaktiopetuksessa ei ole pääsääntöisesti läsnäolopakkoa. Opetukseen osallistumisen pakollisuus määritetään erikseen opetussuunnitelmassa – teologisessa tiedekunnassa tämä koskee lähinnä klassisten kielten opintoja ja työelämäopintoja. Suurin osa opetuksesta ei siis ole pakolliseksi määriteltyä eikä pakollista läsnäoloa voi kurssilla vaatia. Poissaoloista on linjattu yliopistotasolla rehtorin päätöksessä 19.6.2017.

      Tärkeintä on, että kurssin osaamistavoitteiden toteutuminen varmistetaan. Poissaolot eivät ole hylkäyksen peruste, mikäli opintojaksolle ei ole määritelty pakollista läsnäoloa. Joittenkin kurssien kuvauksissa on kuitenkin tavoitteita, jotka on mahdollista saavuttaa vain osallistumalla kontaktiopetukseen. Kun nämä on kuvaukseen kirjattu, ne voi ja pitää ottaa arvioinnissa huomioon. Opettaja voi halutessaan antaa opiskelijalle tehtäviä, joiden avulla opiskelija voi opiskella itsenäisesti sellaisen kontaktiopetuksen sisältöjä, johon hän ei ole pystynyt osallistumaan. Arvosanaan (0-5, hyväksytty-hylätty) vaikuttavat ainoastaan tehtävien suorittaminen ja kurssin osaamistavoitteiden saavuttaminen.

      Opettaja voi käyttää läsnäololistaa omana työvälineenään, mutta lista ei merkitse läsnäolopakkoa eikä sitä voi käyttää läsnäolopakon kontrolloimiseen sellaisilla kursseilla, joissa läsnäolopakkoa ei ole opetussuunnitelmassa määritelty.

    • Anonyymi

      Kiinnostaa minua myös tämä läsnäolon pakollisuus. Tarkoitus kun olisi työn ohessa opiskella. Onko tuo v 2018 oleva ohjeistus muuttunut?

      • Anonyymi

        Ohjeistus tuskin on muuttunut.
        Jos työsi on joustava ja työpaikka yliopiston lähellä tai teet etätyötä, opiskelu ja valmistuminenkin määräajassa varmaan onnistuu.

        Jostain syystä teologiseen tulee aika paljon opiskelijoita, jotka uskovat opiskelevansa (kandin) tutkinnon tuosta noin vain sivumennen kaiken muun touhun rinnalla. Joillekin valmistuminen jää kiinni latinasta, se kun vaatii panostusta ja säännöllistä osallistumista opetukseen, ellei sitä sitten osaa ennestään.


    • Anonyymi

      Teologian opiskelu on kokonaan vapaaehtoista!

    • Anonyymi

      Minä opiskelin ihan yksityisesti ortodoksien näkemyksiä, olen ev. Lut. Avasi näkemyksiä toiseen valtionkirkkoon.

    • Anonyymi

      Hei! Olen 66v teologian maisteri. Aloitin opinnot syksyllö 2016 ja valmistuin keväällä 2021. Luennoista ei juuri voi olla poissa. Luentojen lopputyönä on laajahko essee tai tentti. Ensimmäiset kolme vuotta, eli kandivaihe, ovat tosi kiireisiä. Klassiset kolme kieltä, kreikka, heprea, ja latina ovat työläitä.

    • Anonyymi

      Vaikeaa on ymmärtää, että jokin hinku vetää ihmisiä opiskelemaan teologiaa, mutta sitten opinnot halutaan tehdä sivumennen vasemmalla kädellä.

      Yliopistossa opiskelu vaatii aina, myös teologisessa tiedekunnassa, omistautumista, aikaa, työtä. Myös tiedekuntayhteisö ja sosiaalistuminen alaan siinä sivussa ovat erittäin merkitykselliset tulevalle teologille. Muuten koko tutkinto on täysin turha koriste.

      • Anonyymi

        juurikin noin. Vaikeata on teologian opinnoissa menestyä pelkästänsä etäopiskelemalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      85
      4578
    2. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      86
      4416
    3. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      43
      3759
    4. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      17
      3572
    5. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      2977
    6. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      2784
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      21
      2711
    8. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      39
      2113
    9. Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi

      Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta
      Ikävä
      158
      1758
    10. Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?

      Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli
      Maailman menoa
      110
      1316
    Aihe