Teologian opiskelu käytännössä?

Anonyymi

Hei,

onko täällä ketään joka opiskelisi teologiaa Helsingin Yliopistossa? Minkä verran on oltava läsnä luennoilla? Onnistuuko opiskelu niin, että itsenäisesti opettelet kurssimateriaalin ja käyt vaan tenttimässä?

11

2582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se kyllä ihan niin onnistu! Tosin paljon vaikuttaa opetusjärjestelyihin tulevan talven koronatilanne.

      Normaalisti joutuu tai oikeastaan saa olla myös paikan päällä luennoilla ja harjoituksissa. Yliopisto ei ole pelkkää kirjojen lukemista. Opetustakin on! Ja mitähän tarkoitat kurssimateriaalin opettelulla?

      Ihan vähäpätöisenä en pitäisi myöskään yliopistoyhteisöä ja sen merkitystä tulevalle teologille.

      • Anonyymi

        Tarkoitti varmaan pp-diojen pänttäämistä ennen koetta.

        Läsnäolo prosentti noin 80 eli, poissa voit olla ehkä kaksi kertaa. Käytät livenä kasvovaippaa, mitä ei tarvitse käyttää etänä. Lähiopintoja suoritat luultavasti Porthania lähellä olevissa huoneissa, etäopintoja oppimiskeskus alexandriasa tai kotona, jos et halua että vaarallinen mummontappotauto korounavajrus delta leviää jos haluat että se leviää mene aleksandriaan. Suurin osa luennoista zoomissa, myös padlet/flinga hyviä keinoja ryhmätehtävien purkuun


    • Anonyymi

      Kuitenkin tiedekunnan sivuilla kerrotaan vuodelta 2018, että läsnäolopakkoa ei ole? Eipä ollut tuolloin koronaakaan? Joten mikä nyt mahtaa sitten olla fakta?

    • Anonyymi

      Ei vaan 2017 on kirjoitettu tiedekunnan sivuilla seuraavaa :
      Teologian ja uskonnontutkimuksen koulutusohjelmien kontaktiopetuksessa ei ole pääsääntöisesti läsnäolopakkoa. Opetukseen osallistumisen pakollisuus määritetään erikseen opetussuunnitelmassa – teologisessa tiedekunnassa tämä koskee lähinnä klassisten kielten opintoja ja työelämäopintoja. Suurin osa opetuksesta ei siis ole pakolliseksi määriteltyä eikä pakollista läsnäoloa voi kurssilla vaatia. Poissaoloista on linjattu yliopistotasolla rehtorin päätöksessä 19.6.2017.

      Tärkeintä on, että kurssin osaamistavoitteiden toteutuminen varmistetaan. Poissaolot eivät ole hylkäyksen peruste, mikäli opintojaksolle ei ole määritelty pakollista läsnäoloa. Joittenkin kurssien kuvauksissa on kuitenkin tavoitteita, jotka on mahdollista saavuttaa vain osallistumalla kontaktiopetukseen. Kun nämä on kuvaukseen kirjattu, ne voi ja pitää ottaa arvioinnissa huomioon. Opettaja voi halutessaan antaa opiskelijalle tehtäviä, joiden avulla opiskelija voi opiskella itsenäisesti sellaisen kontaktiopetuksen sisältöjä, johon hän ei ole pystynyt osallistumaan. Arvosanaan (0-5, hyväksytty-hylätty) vaikuttavat ainoastaan tehtävien suorittaminen ja kurssin osaamistavoitteiden saavuttaminen.

      Opettaja voi käyttää läsnäololistaa omana työvälineenään, mutta lista ei merkitse läsnäolopakkoa eikä sitä voi käyttää läsnäolopakon kontrolloimiseen sellaisilla kursseilla, joissa läsnäolopakkoa ei ole opetussuunnitelmassa määritelty.

    • Anonyymi

      Kiinnostaa minua myös tämä läsnäolon pakollisuus. Tarkoitus kun olisi työn ohessa opiskella. Onko tuo v 2018 oleva ohjeistus muuttunut?

      • Anonyymi

        Ohjeistus tuskin on muuttunut.
        Jos työsi on joustava ja työpaikka yliopiston lähellä tai teet etätyötä, opiskelu ja valmistuminenkin määräajassa varmaan onnistuu.

        Jostain syystä teologiseen tulee aika paljon opiskelijoita, jotka uskovat opiskelevansa (kandin) tutkinnon tuosta noin vain sivumennen kaiken muun touhun rinnalla. Joillekin valmistuminen jää kiinni latinasta, se kun vaatii panostusta ja säännöllistä osallistumista opetukseen, ellei sitä sitten osaa ennestään.


    • Anonyymi

      Teologian opiskelu on kokonaan vapaaehtoista!

    • Anonyymi

      Minä opiskelin ihan yksityisesti ortodoksien näkemyksiä, olen ev. Lut. Avasi näkemyksiä toiseen valtionkirkkoon.

    • Anonyymi

      Hei! Olen 66v teologian maisteri. Aloitin opinnot syksyllö 2016 ja valmistuin keväällä 2021. Luennoista ei juuri voi olla poissa. Luentojen lopputyönä on laajahko essee tai tentti. Ensimmäiset kolme vuotta, eli kandivaihe, ovat tosi kiireisiä. Klassiset kolme kieltä, kreikka, heprea, ja latina ovat työläitä.

    • Anonyymi

      Vaikeaa on ymmärtää, että jokin hinku vetää ihmisiä opiskelemaan teologiaa, mutta sitten opinnot halutaan tehdä sivumennen vasemmalla kädellä.

      Yliopistossa opiskelu vaatii aina, myös teologisessa tiedekunnassa, omistautumista, aikaa, työtä. Myös tiedekuntayhteisö ja sosiaalistuminen alaan siinä sivussa ovat erittäin merkitykselliset tulevalle teologille. Muuten koko tutkinto on täysin turha koriste.

      • Anonyymi

        juurikin noin. Vaikeata on teologian opinnoissa menestyä pelkästänsä etäopiskelemalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?

      Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa
      Sinkut
      67
      2395
    2. En rehellisesti usko et oisit

      Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos
      Ikävä
      36
      1779
    3. Ei ole kyllä mennyt

      Kovin hyvin kun alussa pieni sekoaminen hänestä 😏
      Ikävä
      10
      1614
    4. Suomennettua: professori Jeffrey Sachs avaa Ukrainan sodan taustat luennollaan EU parlamentissa

      Jeffrey Sachs on yhdysvaltalainen ekonomisti. Sachs toimii Columbian yliopiston The Earth Instituten johtajana. Aiemmin
      NATO
      374
      1565
    5. Näin sinusta taas unta!

      Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly
      Ikävä
      16
      1525
    6. Nainen, olet jotenkin lumoava

      Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel
      Ikävä
      68
      1397
    7. Olet muutenkin tyhmä

      Ja käyttäydyt epäasiallisesti siinä työssäsi.
      Ikävä
      106
      1141
    8. Se sinun kaipauksen kohde

      Ei todellakaan käy täällä höppänä mies.
      Ikävä
      12
      1118
    9. En muuttaisi sinusta mitään

      Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul
      Ikävä
      9
      1084
    10. Et katso sitä

      Niinkuin minua. Ehkä se luo toivetta
      Ikävä
      20
      1009
    Aihe