Voiko ruohosipulia lisätä muutenkuin jakamalla ? Saako kukista siemeniä joita voi kylvää? Ja jos saa miten tapahtuu, kertokaa viisaammat!
Vastaukset 2
- Anonyymi
Kun kukat ovat tuleentuneet, niin kerää siemenet. Säilytä sisällä kuivassa ja kylvä siemenet keväällä.
- Anonyymi
Keräsin juuri tällä viikolla ruohosipulin siemeniä, kyllä ovat hyvin valmistuneet aurinkoisessa ja kuivassa paikassa seinustalla näillä helteillä. Siinä ne kukkivat lähes joka ruohosipulin korsi, joten siemeniä riittää.
Kyllä niitä nytkin jo voi kylvää, ei tarvitse kevättä odottaa, niinhän se luonnostaankin tapahtuu.
Mutta olen niitä edellisvuotisiakin aina osan säästänyt ja keväällä kylvänyt kukkapurkkeihin. Siinä on helppo pitää tasaista kosteutta ja ravinteikasta multaa. Laitoin tänä keväänäkin pariin ruukkuun. Hyvin itivät ja toisen ruukun olen jo istuttanut ulos.
Meillä on ruohosipulia monessa paikassa ja sitähän käytetään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas uusi PS:n rasismiKOHU!
Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a6491348- 971159
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta193860Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo
Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.316805Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.
Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä219739- 58703
Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!
Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o175661Peräti 12 000 ihmisen toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin!
Peräti 12 000 ihmisen (useimmat nuoria miehiä) toimeentulo leikattiin puoleen kun eivät ilmoittautuneet työkkäriiin! ht225615Katotaan miten jaksat tätä
Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.88610Tiedätkö mitä mies
Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut21561