Ruohosipuli lisäys

Anonyymi

Voiko ruohosipulia lisätä muutenkuin jakamalla ? Saako kukista siemeniä joita voi kylvää? Ja jos saa miten tapahtuu, kertokaa viisaammat!

2

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun kukat ovat tuleentuneet, niin kerää siemenet. Säilytä sisällä kuivassa ja kylvä siemenet keväällä.

    • Anonyymi

      Keräsin juuri tällä viikolla ruohosipulin siemeniä, kyllä ovat hyvin valmistuneet aurinkoisessa ja kuivassa paikassa seinustalla näillä helteillä. Siinä ne kukkivat lähes joka ruohosipulin korsi, joten siemeniä riittää.
      Kyllä niitä nytkin jo voi kylvää, ei tarvitse kevättä odottaa, niinhän se luonnostaankin tapahtuu.
      Mutta olen niitä edellisvuotisiakin aina osan säästänyt ja keväällä kylvänyt kukkapurkkeihin. Siinä on helppo pitää tasaista kosteutta ja ravinteikasta multaa. Laitoin tänä keväänäkin pariin ruukkuun. Hyvin itivät ja toisen ruukun olen jo istuttanut ulos.
      Meillä on ruohosipulia monessa paikassa ja sitähän käytetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      32
      1348
    2. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1105
    3. Tuleeko tästä

      Enää mitään. Voiko mitään enää korjata?
      Ikävä
      105
      965
    4. 41000 kavallettu rahaa

      uutisoi Kaleva ja iltasanomat vuosina 2020-2022 välisenä aikana hävinnyt toi summa tuomittu nainen 1971 syntynyt.
      Pyhäjärvi
      43
      943
    5. Mitä muutoksia tekisit

      kaivatullesi? Miten on? Muista olla REHELLINEN 📸
      Ikävä
      66
      775
    6. Kerro minulle

      Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö
      Ikävä
      56
      749
    7. Tietäisitpä vain mitä se

      yksikin on susta puhunut :) j
      Ikävä
      42
      746
    8. Fantasioista

      Suurimmalla osalla meistä on jonkinlaisia eroottisia fantasioita. Miten sinä suhtaudut fantasioihin? Ruokitko niitä vai
      Sinkut
      117
      735
    9. Se riisuu suosimasi paatoksen, paljastaa egosi tyhjäksi

      Idän fisosofian vihaaja kirjoitti: "Muuten tämä idän-uskontojen mekaniikka hävitää ja hautaa tästä kaiken hyvän paatoks
      Hindulaisuus
      302
      676
    10. Olet sinä ihana

      Muttei sua taida kiinnostaa muu kuin sun työ:(
      Ikävä
      29
      655
    Aihe