Ruohosipuli lisäys

Anonyymi

Voiko ruohosipulia lisätä muutenkuin jakamalla ? Saako kukista siemeniä joita voi kylvää? Ja jos saa miten tapahtuu, kertokaa viisaammat!

2

267

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun kukat ovat tuleentuneet, niin kerää siemenet. Säilytä sisällä kuivassa ja kylvä siemenet keväällä.

    • Anonyymi

      Keräsin juuri tällä viikolla ruohosipulin siemeniä, kyllä ovat hyvin valmistuneet aurinkoisessa ja kuivassa paikassa seinustalla näillä helteillä. Siinä ne kukkivat lähes joka ruohosipulin korsi, joten siemeniä riittää.
      Kyllä niitä nytkin jo voi kylvää, ei tarvitse kevättä odottaa, niinhän se luonnostaankin tapahtuu.
      Mutta olen niitä edellisvuotisiakin aina osan säästänyt ja keväällä kylvänyt kukkapurkkeihin. Siinä on helppo pitää tasaista kosteutta ja ravinteikasta multaa. Laitoin tänä keväänäkin pariin ruukkuun. Hyvin itivät ja toisen ruukun olen jo istuttanut ulos.
      Meillä on ruohosipulia monessa paikassa ja sitähän käytetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      165
      1358
    2. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      113
      1040
    3. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      37
      825
    4. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      12
      787
    5. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      54
      735
    6. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      70
      708
    7. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      52
      694
    8. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      69
      646
    9. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      33
      634
    10. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      23
      621
    Aihe