Ruohosipuli lisäys

Anonyymi

Voiko ruohosipulia lisätä muutenkuin jakamalla ? Saako kukista siemeniä joita voi kylvää? Ja jos saa miten tapahtuu, kertokaa viisaammat!

2

266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun kukat ovat tuleentuneet, niin kerää siemenet. Säilytä sisällä kuivassa ja kylvä siemenet keväällä.

    • Anonyymi

      Keräsin juuri tällä viikolla ruohosipulin siemeniä, kyllä ovat hyvin valmistuneet aurinkoisessa ja kuivassa paikassa seinustalla näillä helteillä. Siinä ne kukkivat lähes joka ruohosipulin korsi, joten siemeniä riittää.
      Kyllä niitä nytkin jo voi kylvää, ei tarvitse kevättä odottaa, niinhän se luonnostaankin tapahtuu.
      Mutta olen niitä edellisvuotisiakin aina osan säästänyt ja keväällä kylvänyt kukkapurkkeihin. Siinä on helppo pitää tasaista kosteutta ja ravinteikasta multaa. Laitoin tänä keväänäkin pariin ruukkuun. Hyvin itivät ja toisen ruukun olen jo istuttanut ulos.
      Meillä on ruohosipulia monessa paikassa ja sitähän käytetään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1137
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      551
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      487
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    Aihe