Autokaupassa.

Anonyymi

Näillä palstoilla kerrotaan usein, kuinka voi käydä niin, ettei kukaan ole huomaavinaan autokauppaan astunutta asiakasta, puhumattakaan asiakkaan palvelemisesta.
Näin käy usein ns. "häkkikaupoissa".
Asia ei näköjään koske vain häkkikauppoja, sillä tänään koin saman lasipalatsimaisessa MB-liikkeessä.
Olin tosin vain ajankulukseni katsomassa uutta W206-mallia - C Mersua.
Itselläni on jonkun mielestä jo vaihtoikäinen E-farkku W212 -15, joten olin kiinnostunut, mitä uutuuksia viime viikolla esitellyssä uudessa C-mallissa on.
Kokonsa puolesta auto olisi farkkumallina kahden hengen taloudellemme nykyoloissa sangen riittävä.
Kyselin varovasti, että milloin näitä SAA?!
Seitsemän kuukautta, oli vastaus.
Myyntitiloissa esillä ollut auto oli ilman sähköjä, joten paljon ei liikkeessä olla kiinnostuneita lisämyynnistä.
Koin lisäksi häiritseväni myyjää, kun uskalisin kysyä perusversion hintaa, koska lähtökohtana tässä myymälässä lienee, että jos joudut kysymään auton hintaa, sinulla ei ole varaa siihen.
Huomasin myös, ettei minun edes kannata kysyä mitään auton yksityiskohtia, koska myyjä ei niitä ilman tietokonetta tiedä.
Vähän KVG-tunnelma, kuten nykyään varsin monessa muussakin paikassa, jossa ostajan on kaupan kohteesta koko ajan tiedettävä enemmän kuin myyjä.
Tavanomainen asiakkaan odotusarvo mielestäni on, että myyjän tulisi tuntea myynnissä olevat tuotteet edes sillä tasolla, että miten tämä uusi malli vaikkapa eroaa edeltäjästään. Yksi eroavaisuus on mm. uusi OM654M-dieselmoottori.
Olin lämpötilasta johtuen pukeutunut shortseihin ja lyhythihaiseen paitaan, mutta myyjän odotusarvo oli vähän se, että "mitäs siinä kyselet"!
Minun olisi mitä ilmeisemmin hänen mielestään muitta mutkitta tullut tehdä autontilaus muutaman minuutin pintapuolisen autoon tutustumisen perusteella. Hän ei tehnyt elettäkään siihen suuntaan, että voisimmeko kenties keskustella nykyisestä autostani ja välirahasta.
Hän oli jo luokitellut minut ns. renkaanpotkijaksi.

12

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No oletko renkaanpotkija. Myönnä pois että olet. Hehehehehehehehehe

    • Anonyymi

      ostajana sinun pitää nöyrtyä

      anoa, polvistua ja pyyytää

      ei mersua muuten saa jos ei ole puku päällä ja jakaus suorassa

    • Anonyymi

      Itselläni aivan päinvastaiset kokemukset kuin aloittajalla ja juurikin MB-myyjistä. Seitsemän eri liikkeen kanssa kävin keskusteluja ja pyysin tarjouksia uudesta C-sarjalaisesta (W206). Kenelläkään myyjistä ei tosin ollut paljonkaan enempää tietoa auton ominaisuuksista tai varusteista kuin minullakaan, mutta joiltain osin kuitenkin. Tämä sitä syystä, että autoja ei ko. hetkellä ollut Suomessa kuin yksi, joka kiersi eri MB-liikkeissä ympäri Suomea. Auto oli kussakin liikkeessä vain päivän, eikä sekään ollut kaikkein varustelluimpaa mallia joten eipä myyjillä ole ollut aikaa perehtyä autoon sen tarkemmin. Näin myyjätkin olivat enemmän tai vähemmän netin varassa varusteista ym. , mutta sellaista tietoakin sain jota en itse netin esittelyistä löytänyt tai sitä ei siellä ollut. Osa C-sarjan varusteista on S-sarjalaisessa jo käytössä joten sieltäkin pystyi jotain päättelemään ominkin avuin. Tarpeelliset tiedot autosta ja varusteista kuitenkin sain ja nyt auto on jo tilattu. Toimitus marraskuussa.

    • Anonyymi

      Kirjoitit, että "olin tosin vain ajankulukseni katsomassa uutta W206-mallia - C Mersua". Tämä kertoo kaiken. Kokenut myyjä tunnisti sinut heti "renkaanpotkijaksi" eikä tosiostajaksi.

    • Anonyymi

      Onneksi viereisessä Toyota-kaupassa sain heti koe-ajettavakseni upouuden Camryn jonka tekniikan erittäin asiantunteva automyyjä minulle esitteli.
      Hänet oli jopa koulutettu Japanissa asti esittelemään Toyotan uusimpia hienouksia joista ei edes Tekniikan maailman toimittajilla ole haisuakaan.
      En kehdannut tarjota teknisesti täysin jälkeenjäänyttä 2019 Audiani vaihdossa vaan päätin myydä sen suoraan nettiautossa kun se kulutti niin paljon öljyäkin että musta savupilvi vain seurasi.

      • Anonyymi

        Uuden Toyota Camryn tekniikka on niin jälkeenjäänyttä kun olla voi.

        Nettiautossa paljon lähes ajamattomia vuoden vanhoja Camryjä 10 tonnia halvemmalla kuin uusi vastaava.

        Ei ole kysyntää alkuhuuman jälkeen.


    • Anonyymi

      Suomessa uusia autoja ei niinkään myydä, vaan niitä ostetaan. Tosiostaja saa lopulta pyydystettyä myyjän, joka suostuu myymään auton. Pelkällä seisoskelulla uuden auton vieressä autoliikkeessä ei saa henkilökunnalta edes katseita osakseen.

      • Anonyymi

        Jos voitan lotossa niin menen prkl veholle verkkarit jalassa ja tukka sekasin ja vähän vanhalle viunalle pöllähtäen.

        Sittenhän näevät että ketä nöyrryyttävät.

        prkl sentään että sapettaa


    • Anonyymi

      tänä päivänä kaupat tehdään netissä ei tarvii pällistellä liikkeessä

      • Anonyymi

        En ikinä osta autoa netistä vaan menen paikan päälle..


    • Anonyymi

      ja auto kotiovelle

    • Anonyymi

      Edellisen mallin w205 vuosimallista -18 lähtien oli jo OM654 moottori.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      13
      1713
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1702
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      291
      1312
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1076
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      130
      972
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      915
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      895
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      888
    Aihe