Eli 30v hoitamatta ollut maatila, jossa mäntytukkia metsä.fi arvion mukaan 500 kuutiota ja kuitua 3000 kuutiota. Pitääkö tehdä joku suunnitelma, kuka tekee, mitä maksaa, jollekin pitää myös kuulemma ilmoittaa hakkuusta. Voinko vaatia että hakkaaja ei tee avohakkuuta vaan jättää mm tuulenkaadot ja siemenpuita pystyyn? Pitääkö tehdä joku ennakkoraivaus josta naapuri päissään horisi juhannuksena?
Taitaa olla liian laajoja kysymyks, mutta kertokaa paikkoja/toimijoita joilta saisi lisätietoa.
Pystykauppa miten liikkeelle?
1
343
Vastaukset
- Anonyymi
Paikallinen metsänhoitoyhdistys kyllä laatii metsänhoitosuunnitelman ja suositukset toimenpiteistä aikatauluineen. Suunnitelma laaditaan 10 vuodeksi. Se maksaa, muistaakseni noin 15 e/ha. Mhy voi hoitaa valtakirjakauppana hakkuun vaatimat toimenpiteet, jos et halua itse tehdä paperitöitä. Mhy:ltä voit myös tilata taimikonhoidot ja ennakkoraivukset.
Jos et halua hoitaa asioita mhy:n kautta, voit ottaa suoraan yhteyttä metsäfirmojen (UPM, Stora Enso, Metsä Group) ostomiehiin. He tekevät ehdotuksen toimenpiteistä ja paperityöt, kunhan teet puukaupat heidän kanssaan. Metsäfirmat laativat myös asiakkailleen metsänhoitosuunnitelman. Mikään ei tietenkään ole ilmaista, sitoudut firman asiakkuuteen ja luotat siihen, että tulot ja kustannukset ovat kohdallaan.
Lisäksi on myös yksityisiä yrityksiä, joilta saa käytännössä samoja palveluita kuin metsänhoitoyhdistyksiltä.
Voi kyllä tehdä kaiken itsekin: suunnitella hakkuualueet ja teetättää taimikoiden hoidon toimenpiteet ja mahdolliset ennakkoraivaukset. Metsään.fi antaa aika hyvän lähtökohdan omatoimiselle metsänomistajalle.
Kun päätehakkuita tai harvennushakkuita tehdään, voit asettaa ehdot, joilla työ tehdään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1651586
- 104921
- 75743
- 51635
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa16605ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40537Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45498Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m158486Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;187426- 26419