Ovatko muslimit aina uskovaisia?

Anonyymi

Kristityt ei ainakaan Suomessa ole uskovaisia.
Kirkkoon kuuluu nyt alle 70%, niin ei heistä ole uskovaisia kuin todella pieni osa.
Eivät he käy sunnuntaisin kirkossa tai rukoile. He kyllä kastavat lapsensa ja pitävät kirkkohäät mutta siihen se jää. Raamattu on todella tuttu opus minulle eikä siellä sanota että sinun tulee puhua jokaisesta pahaa, tai että sinun tulee valhedella kaikesta. Näin kirkkoon kuuluvat tekevät.

Mutta jos on muslimi niin tarkoittaako se heille sitä että he ovat uskovaisia?
Elävätkö he kuten profeetta opettaa?

13

187

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Habahaba persufasistitrollit kuin te j a k s a t t e jauhaa tätä yhtä ja samaa ?

      • Anonyymi

        kun on ruakimo tauti, niin siitä on päästävä, eikä läpytelijälle mitään tiputtaa


    • Anonyymi

      Julkeimpia oikeuksiaan tämä porukka pitää ohjenuoranaan röyhkeästi huutaen ja esiintyen, vastaas SUOMALAINEN jo näitten luulohin ja tipauta nämä luuloistaan maanpinnalle

    • Anonyymi

      Hadithien mukaan oikea usko on hyvin harvinaista silloin kun Mahdi tulee. Yhtä harvinaista kuin on vaahto valtavan valtameren pinnassa.
      Toisaalta on toinen Hadith jonka mukaan islamin viidestä peruspilarista NELJÄ tulee turmeltumaan ja ikään kuin katoamaan maailmasta, mutta VIIDES pilari eli USKONTUNNUSTUS YHTEEN AINOAAN JUMALAAN jää jäljelle.

      Mitä tahansa sanotaan siis uskosta niin jäljelle jää aina tuo YKSI polku tai kapea tie, joka on Usko yhteen ainoaan Jumalaan, jonka rinalle ei saa asettaa ketään toista.

      • Anonyymi

        Mahdia ei ole ollut koskaan olemassa, meidän on korjattava suhteemme kokonaan muslimi seksuaalivähemmistöihin. Meillä on paljon syrjittyjä seksuaalivähemmistöjä keskuudessamme, meidän on ajettava nyt heidän asiaansa. Toivon että muslimi pridessa näkyy rakkaan Allahin rakastamia ihmisiä osoittamassa rakkautta meitä kaikkia kohtaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mahdia ei ole ollut koskaan olemassa, meidän on korjattava suhteemme kokonaan muslimi seksuaalivähemmistöihin. Meillä on paljon syrjittyjä seksuaalivähemmistöjä keskuudessamme, meidän on ajettava nyt heidän asiaansa. Toivon että muslimi pridessa näkyy rakkaan Allahin rakastamia ihmisiä osoittamassa rakkautta meitä kaikkia kohtaan.

        Jaa, monille heikoille ja vähäisille ja huonoille Mahdi tuo suurta toivoa. Olen etsinyt häneltä viestejä kuuntelemalla nasheed lauluja . Eräs laulu sanoi Mahdi tulee suojelemaan kaikki syntiset ennen tuloaan mm. Tekemällä lakeja henkisellä voimallaan syntisiä suojeleviksi.
        Tarkoitan joillekin Mahdi on ainoa, koska ilman häntä he ovat täysin pihalla kaikesta.
        Kiitos Allahille! Laeista jotka antavat aikaa parannuksen tekemiseen.


    • Anonyymi

      Ap moi. Täältä ei ainakaan saa vastausta. Hieman vähemmän aineita jos vetäisitte.

    • Anonyymi

      Kaikista taka-ajatuksisinta porukkaa ja muiten leipiin pyrkiviä, mitäs uskoa se tommonen pelit on, näytelmät on näitten uskonto ja ollah kuniallinen ja kunialisuuta josta voikin kysyä mitäs kunialisuuta näitten luulot siitäkin on

    • Eivät, eivät paljon sen kummemmin kuin kristitytkään. Yleensä käytän sanaa "muslimitaustainen" näistä ihmisistä, mutta puhuttakoon heistä nyt muslimeina.

      Olen matkustellut Venäjällä alueella, jossa huomattava osa väestöstä on muslimeita, tunnen heitä hyvinkin, ja heidän elämässään islam näkyy lapsen nimenantojuhlissa, häissä ja hautajaisissa. Sianlihaakaan ei karsasteta.

      Sama pätee ehdottomasti muslimimaista tuleviin maahanmuuttajiin. Onhan Suomessa heitä aika paljonkin, eikä iso osa heistä on jossain muualla kuin moskeijalla rukoilemassa ja omaa muunlaiset arvot kuin Profeetan (rh) opettamat.

      Työkavereissa tai naapureissa voi helposti olla muslimi, ilman että sitä tietää, tulee koskaan ajatelleeksi. Jos tuo muslimi uskookin Jumalaan, mutta ei elä kuin uskovainen, ei useinkaan synny tilanteita, joissa hän sanoisi, että "olen muslimi" tai joissa asia muuten tulisi ilmi.

      • Anonyymi

        Kivi ja sen taijat on teille kaikille tärkeintä, jot sitäsrataa kumartelette ja vaaditte täysin erimoista elämää suomalaisten teille puntaamaan elikkä kultuureittenne mukaista, on se onon suomelle kallista sakia kestää vielä näitten vaatimukset ja katseet vääräuskoisia kohin


    • Anonyymi

      ->> on vain yksi islam

      "Eurooppa valmistelee omaa loppuaan" – Erdoğan esiintyy ärhäkkänä muslimien puolustajana, mutta Turkin ystävät ovat harvassa

      TÄMÄ ON NÄITTEN LOPULLINEN TAVOITE

      • Anonyymi

        ON AIKAMME TOIMIA

        Siirtolaiskriisi: Liettua rakentaa muurin


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      355
      1075
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      738
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      686
    4. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      578
    5. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      48
      571
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      320
      496
    8. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    9. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      461
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe