Ois aika vaihtaa 406 -98 farkku uuteen. olen ollut tohon 406:een mielettömän tyytyväinen, joten en ole enkä tule muuta merkkiä edes harkitsemaan. 407 farmari on mielestäni mielettömän hyvän näköinen, mutta... Olen käynyt koeajamassa 407 farmarin lisäksi myös 307 farmaria, ja näiden koeajojen perusteella kyllä pisteet vie yllättäen 307. Ensinnäkin tilat on saatu 307 farmariin paljon paremmaksi, siis edessä takana ja myös tavaratilassa, kuin isoveljessä. Lisäksi ajossakin 307 tuntuu jotenkin tarkemmalta ja rauhallisemmalta, kuin 407 farkku. Lieeneekö paljon vaikutusta tolla 307:n järkevällä/maltillisella rengaskoolla, tiedä häntä. Mutta 407:n ulkonäkö miellyttää, mutta en tiedä onko ton 407:n hintalappu ihan oikea, jos sitä vertaa esim. tohon pikkuveljeensä. Eli ois kiva kuulla kokemuksia noista, tai jommasta kummasta farkusta! Etenkin ton 307 farmarin käyttökokemukset kiinostais. Siis kävi varmaan ilmi, etten kaipaa mistään muusta automerkistä minkäänlaista kommenttia, eli aidot kokemukset/vertailut PÖSÖISTÄ kiinnostais!!!
307 farkku vs 407 farkku
farkut
195210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
307:ssä on mielestäni luvattoman paljon kaikenlaista vikaa ja 407:sta ei vielä tiedä. Jos olet mieltynyt 406:een niin miksi et etsi sellaista uudempaa? Noita 406 farkkuja löytyy 2003 mallisia jo paljonkin, jopa 2004 malliakin, siis käytettynä. Minulla myös on myös 406 ja jos nyt pitäisi vaihtaa (nykyinen lähes uusi) niin 307 ja 407 olisi pois laskuista. 307 noiden vikojen/ominaisuuksien vuoksi ja 407 on hinnoiteltu ulos. Ainoa vaihto-ehto olisi 607 ja sekin Saksasta itsetuotuna.
että jos noista (307/407) olisi pakko valita, niin ilmanmuuta rahaa lisää tiskiin ja 407.
Saako 607:n halvemmalla Saksasta? Vuoden päästä ajattelin vaihtaa 607:n mutta näissä Suomi-autoissa ei ole kattoluukkua eikä nahkasisustusta eli Saksasta kai haettava.
halvemmalla, mutta n 5000€ säästää kuitenkin, riipuen tietysti vuosimallista, kilometreistä jne. Ja käytettyä tarkoitin.
noista Saksan tuontiautoista eli mitähän tulisi maksamaan 607 vm.-02 2.2 litran koneella veroineen?
malli, jolla ajettu 100tkm-150tkm, lopullinen hinta (osto verot) on tietysti tinkimistaidoista kiinni, mutta n 20t€-23t€ saa jo ainakin varmasti. Kyseessä siis 2.2 Hdi.
Samoja mietteitä minullakin. 407 farmari tuntuu tiloiltaan paljon ahtaammalta kuin nykyinen autoni 307SW. Vikoja 307 SW:ssa vm -03 on ollut mm. termostaatti, vilkunviiksi x2, kuskin istuimen lämmitin, koiranluut( 42tkm ajettu ). Mielestäni liikaa. Muuten auto on mielluttävä matkakumppani. Kulutus matka-ajossa (moottori 1.6) 7 - 7.5 l/100km. Yli 8 litran en ole päässyt kertaakaan.
Itse en vaihtaisi 407 SW:n hinnan ja sisätilojen takia. Muotoilu 407SW:ssä kyllä on onnistunut. Ehkä seuraava voisi olla 307 farmari 2.0 (ajamatta vielä), mutta merkkikin voi vaihtua.
Olipas hauska lukea tämä viesti, oma autonikin on 307 sw -03 ja aivan samat viat minullakin, tähän lisätään vielä viime talven kaksi korjaamoreissua jumittavien takajarrujen takia (samaan aikaan oli muuten korjaamolla toinenkin sw takajarruja korjauttamassa). Hyviäkin puolia autosta löytyy: ulkonäkö, hyvä ajettava ja tilat istuimineen erittäin hyvät. Kokonaisuus mielestäni vielä plussan puolella turhista vioista huolimatta.
Ollaan ajettu 22tkm 307sw:llä, ja kyllä pääosin on oltu tyytyväisiä. Tilat on todellakin hyvät, eikä siinä mitään kummempia vikoja ole ollut.
407sw:n funktio on "jotain muuta" kuin perheen tavarankuljetin. Jos haluaa hyvän(tai ainakin erikoisen)näköisen auton, eikä kuljetuskyvyllä ole niin suurta väliä, niin onhan 407 varmaan "laadukkaampi", hiljaisempi, varustellumpi jne.
Mä tsekkaisin tosin muunkin tarjonnan...
Kesällä -04 hankittu 1,6 wagon. Tällä hetkellä ajettu 30tkm, ei vikaa missään toiminut loistavasti.
Mitä tulee 307 vikoihin niin omalla kohdalla en niihin ole törmännyt (ei vielä ole yhtään polttimoa tarvinnu vaihtaa). Suosittelen lämpimästi, hyvä vaihtoehto Peugeot 307.
Voin lämpimästi suositella 307 farkkua. Minulla on 307XS 1.6 farkku vm.2002 ja olen ajanut sillä 80000km ja kokemukset erittäin hyvät. Ainut vika oli takajarrulevyjen ravistelu viime syksynä mutta levyt vaihdettiin takuuna vaikka takuuaika oli mennyt jo umpeen. Nyt odottelen uutta 307SW 2.0 autoa. Kaupat on jo tehty.
Minulla on kertynyt kokemuksia kahdesta 307:sta ja nyt alla rullaa 407. Tosin autoni ovat olleet 5-ovisia ja nykyinen 407 on sedan. Ensimmäisessä 307:ssa oli paljon sähkövikoja ja muutamia mekaanisia vikoja ja ylimääräisiä ääniä. Kyllästyin vikoihin noin vuoden taistelun jälkeen ja vaihdoin uuteen (mallia -03) 307:aan. Tässä toisessa ei ollut mitään suurempaa moitittavaa. Kilometrejä siihen tuli vähän vaille 60000. Nyt on sitten alla 407 ja hyvin on mennyt tähän saakka.
Autojen eroista sen verran että jos olet etsimässä ensisijaisesti perheautoa niin järkevin valinta voisi olla 307, mutta jos haluat hyvän näköisen kulkineen joka ei ehkä ole niin perheautomainen niin 407. 307 on maantiellä hieman äänekkäämpi kuin 407. Muutenkin 407 on tehty hintaluokkansa mukaisesti laadukkaamman ja isomman auton tuntuiseksi.
että 307 on tarkoitettu nuorille perheellisille (vähemmän rahaa käyttää autoon) ja 407 keski-ikäisille (joilla on ylimääräistä massia). Nuoret tarvitsevat kuljetuskapasiteettia ja tilaa kersojen takia (307). Isoisillä ja -äideillä harvemmin kukaan ahtautuu (status)auton takapenkille (407). Kumpaan joukkoon itse tunnet kuuluvasi?
...minä olen 27v ja ajelen 407 sedanilla. Ajelen pääasiassa yksin tai kaksin, joten tilantarvetta ei hirveästi ole. Joten eipäs yleistetä... Mutta kuten jo tuli sanottua niin perheautoksi 307 on ehkä parempi valinta.
lisätään sitten 407-listaan menestyvät (tai perinnöllä vaurastuneet) sinkut joilla hinkua gallian kukkojen tunkiolle
Kolme lasta joten minä valitsin 307.
Olen joo lukenut viimeaikoina paljon eri autoaiheisia julkaisuja, ja sellainen on jäänyt mieleen, että 307 vm-01 ja -02 ovat olleet melko vikaisia, mutta näistä uudemmissa ois jo ongelmista päästy eroon. Tuolla oli kommenttia, mm. vm-03 307 sw:stä joka oli ollut hyvin vikainen. Milloin toi 307 sw ja farmari on tullut markkinoille? Voisko olla, että noi -03 sw ja farkut ovat olleet 2003 mallina melko uusia, ja siten myös kärsineet lastentaudeista?( Ja -05 ois jo autoissa oikeat komponentit oikeilta alihankkijoilta, tiedä häntä)
Onpa niinpaljon uusi SW, ettei ole tullut kilometrejä kun toi 2500, ollaan vaimonkassa oltu tosi tyytyväisiä, ja penkit saa näppärästi pois tavaran kuljetuksen ajaksi. Ja kun noita futispoikia välillä kuskataan mahtuu tavaratkin mukaan loistavasti. Kaikki on ollu vielä ok. toivottavasti eteenkinpäin.
Itse julistin kanssa 407:n boikottiin ja ostin sen sijaan 406-farkun, noita saa just sisäänajettuna ja voi olla suht varma laadusta ja tiloista. Tässä linkki autotalliin... http://autotalli.fi/crometapp/product/cars/search/public/list.jsp?list=85738958844E48405EE7320C1EF47714DFBEB8B&cmd=move0&portal=at&.pkg=85515790&.pkg=85515496 joten sieltä löytyy kyllä