Vessan jätökset roskiin

Anonyymi

Tiedän erään joka laittaa talossaan jossa ei ole vesivessaa vessan jätökset maatuvassa paperipussissa tavalliseen roskikseen ulos jonka sitten jäteauto tyhjentää ja vie ilmeisesti polttolaitokselle.
Onko tämä sallittua ? Koirankakka pussitkin laitetaan myös roskiin.

8

2006

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ehdottomasti EI saa laittaa! https://www.google.com/search?q=kiinteistöjen käymäläjätteet&oq=kiinteistöjen käymäläjätteet&aqs=chrome..69i57.22500j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8
      täältä asiaan liityvää tietoa.. Kompostointikin on taajamassa kielletty.

      • Anonyymi

        Paska on sekajätettä. Ei sen pussittamista sekajätteeseen missään kielletä. Yleensä sekajäte menee polttolaitokseen. Sinne ne vaipatkin menevät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paska on sekajätettä. Ei sen pussittamista sekajätteeseen missään kielletä. Yleensä sekajäte menee polttolaitokseen. Sinne ne vaipatkin menevät.

        Opettele sinäkin surkimus lukemaan, se nimenomaan kielletään..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Paska on sekajätettä. Ei sen pussittamista sekajätteeseen missään kielletä. Yleensä sekajäte menee polttolaitokseen. Sinne ne vaipatkin menevät.

        Käymälätuotteet ja niiden käsittelyn vaihtoehdot
        Käymälätuotteella tarkoitetaan jätöksien (virtsan ja/tai ulosteen) ja mahdollisten seosaineiden (kuivikkeen tai veden) muodostamaa massaa tai nestettä. Periaate on, että jätöksiä tai käymälätuotteita ei koskaan haudata maahan sellaisenaan vaan ne käsitellään asianmukaisesti. Käymäläjätettä ei myöskään tule laittaa sekajäteastiaan. Käsittelyn vaihtoehdot ovat:

        Kuivikkeen sekainen massa: jatkokompostointi mullaksi, mieluiten omalla tontilla
        Veden sekainen massa (vähävetisestä käymälästä): kuljetus jäteveden puhdistamolle, kompostointi mullaksi omalla tontilla riittävän kuivikkeen kera tai kalkkistabilointi maanparannusaineeksi
        Puhdas tai vedensekainen virtsa sekä suodosneste: hyödyntäminen lannoitteena omalla tontilla tai kuljetus kunnan osoittamaan paikkaan
        Tuhka: lannoitteena omalla tontilla
        Pakastetut jätökset: kompostointi, mieluiten omalla tontilla
        Säiliöiden, käsittelyn ja mahdollisen kuljetuksen oikeaa mitoitusta varten on hyvä tuntea ihmisen tuottamien jätöksien määrä sekä perustiedot niiden koostumuksesta, käyttäytymisestä ja luonnollisesta hajoamisesta.

        Ihminen tuottaa vuodessa noin 300-500 litraa virtsaa eli reilun litran verran joka päivä. Virtsa sisältää runsaasti typpeä (ammoniumtypen muodossa) sekä samoja suoloja kuin iholta erittyvä hiki. Ulostebakteereja virtsassa ei periaatteessa ole, ja terveen ihmisen virtsa on ihmisestä lähtiessään steriiliä. Kasvien kannalta virtsa on lähes täydellinen ravinneliuos. Kiinteää ulostetta syntyy vuosittain noin 40-70 kilogrammaa eli noin 150-200 grammaa päivässä ihmistä kohden. Uloste koostuu bakteerimassasta, sulamattomista kuiduista ja vedestä. Yhden ihmisen jätöksistä syntyy vuosittain biologisen hajoamisen (kompostoinnin) jälkeen noin ämpärillinen multaa.
        Tämä ei ole mielipidekysymys..


    • Anonyymi

      Saattaa olla että tulevaisuudessa aletaan keräämään, pas.. ulosteetkin
      Vesivessat aiheuttaa suuret ravinnepäästöt meriin ja ongelma on
      kasvava. Ennen vesivessojen keksimistä ulosteet ravitsi maaperän
      huussien takana ja tunkioilla. Mitään ei valunut meriin.
      Toinen käyttökohde kerätylle ulosteelle olisi käyttö energiaksi
      vaikkapa bioenergialaitoksissa.

    • Anonyymi

      Niinkin lähellä kuin Ruotsissa tämä paskan kärrääminen polttolaitokselle on ollut aivan yleistä.
      Suomessa ihmeteltiin vuosikausia, minkä takia ruotsalaisissa erottelevissa käymälöissä oli tavalliset jätesäkit suojapusseina, no siksi.

    • Anonyymi

      Kai ne vanhusten ja lastenkin paskavaipat menee polttolaitokselle. Miksei sitten kaikkien.
      Vessasta idiootit vetää kaikenlaista sinne kuulumatontakin.

      • Anonyymi

        Juuri niin. Vessaan kuuluu laitta vain puhdasta paskaa ja nesteitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7573
    2. 107
      5648
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5067
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      139
      4466
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3160
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      52
      2867
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2779
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2397
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2384
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1986
    Aihe