Valinnat johtopaikoille/keskusta

Anonyymi

Luot­ta­mus­hen­ki­löi­den paik­ka­ja­ko Haa­pa­ve­del­lä: Ollila hal­li­tuk­sen, Vuo­ren­maa val­tuus­ton pu­heen­joh­ta­jak­si

PYHÄJOKISEUTU
07.07.2021 13:19
HAAPAVESI
Haapavedellä on päästy luottamushenkilöiden paikkojen jaosta sopimukseen. Valtapuolue keskusta saa varsinaiset puheenjohtajapestit sekä valtuustossa ja hallituksessa että pääosin kaikissa lautakunnissa.

Valtuuston puheenjohtajaksi nousee metsätalousyrittäjä Heino Vuorenmaa. Hän on toiminut päättyvällä kaudella valtuuston varapuheenjohtajana. Aiemmin hän on vaikuttanut niin kaupunginhallituksessa kuin eri lautakunnissakin.

Hallituksen puheenjohtajaksi on nousemassa maatalousyrittäjä Päivi Ollila. Päättyvällä valtuustokaudella hän on toiminut valtuuston puheenjohtajana.

– Päivi Ollila oli toistamiseen vaalien ääniharava. Tämä huomioitiin valinnassa, jossa myös kuunneltiin hänen toiveitaan tulevalle vaalikaudelle. Oli vahva yksimielisyys, että joko hallituksen tai valtuuston puheenjohtajuus on hänelle oikeutettu hyvän äänimääränsä vuoksi, kertoo Haapaveden keskustan puheenjohtaja Janne Mäkinen.

Kaupunginhallituksen ensimmäiseksi varapuheenjohtajaksi on nousemassa yrittäjä Anri Kolehmainen. Keskustan nimeämiksi jäseniksi ovat tulossa Raimo Jussila, Hannu Riuttanen, Diana Seppä ja Mauno Soronen.

– Keskustan edustajissa hallituksessa on kolme naista ja kolme miestä. Lisäksi on huomioitu henkilöiden vaalimenestys, taustoittaa Janne Mäkinen valintaperusteita.

Hallituksen keskustalaisjäseniä valittaessa on haluttu myös ottaa huomioon kokoonpanon jatkuvuus.

– On haluttu varmistaa, että muutoksia ei tapahdu kerralla liian paljon. Samalla on kuitenkin haluttu huolehtia tarpeellisesta uudistumisesta ja siitä, että valitut tuovat hallitusjoukkueeseen erilaista osaamista ja kokemusta, kertoo Mäkinen.

Kokoomus on Mäkisen mukaan mukana siten, että valtuustokauden alkupuoliskolla sillä on yksi hallituksen varajäsenyys ja jälkipuoliskolla varsinainen jäsenyys. Lisäksi on tarkoitus valita yksi hyvinvointilautakunnan jäsen ja varajäsen kokoomuksesta.

Janne Mäkinen kertoo, että ylikunnalliset valinnat tarkentuvat ylikunnallisten ja maakunnallisten neuvottelujen jälkeen. Neuvotteluissa huomioidaan alueellinen vaalitulos.

Keskustan ehdotukset lautakuntien jäseniksi:

Tarkastuslautakunta: pj. Janne Mäkinen, vpj. Leila Särkipaju ja jäseneksi Juha Karvonen.

Perusturvalautakunta: pj. Jaakko Lehtola (ltk vpj valitaan Pyhännältä), jäsenet Tuija Metsäharju ja Leila Särkipaju.

Ympäristö- ja terveyslautakunta: vpj Kaisa Laitila (ltk pj valitaan Oulaisista).

Kasvatus- ja koulutuslautakunta: pj. Teemu Haukipuro, jäsenet Kaisa Laitila, Petri Mäkinen ja Timo Niemelä.

Tekninen lautakunta: pj. Pekka Vuolo, vpj. Antti Pekkala, jäsenet Aini Lehikoinen ja Leila Särkipaju.

Rakennus- ja ympäristölautakunta: pj Taneli Murtoperä, jäsenet Helinä Niemelä, Outi Savikoski ja Ville Vahe.

Hyvinvointilautakunta: pj. Tuija Metsäharju, jäsenet Juha Karvonen ja Kaisa Savolainen.

Jokihelmen opiston johtokunta: Diana Seppä.

10

748

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tällä porukalla kyllä asiat hoituu mallikkaasti. Saapa nähä ketä persut laittavat hallitus- ja lautakuntapaikoille.

      • Anonyymi

        Ja paskat!! Kumpikaa ei pysty neuvotteleen asioista!! Vaa minä päätän!!!


      • Anonyymi

        eikös perssuja muka noteerata riittävästi??
        no onhan heillä nyt nämä nuoret jantterit joille voipi antaa ne painavimmat hallitus tai lautakuntapaikat...


    • Anonyymi

      Keskustan toiminta on hyvin pitkälle verrattavissa lestaatioilaistoimintaan.

      • Anonyymi

        että köökipsykologina olet sitä mieltä siis jotta on kahtiajakoinen persoona??

        Kyllä se ahdistuneisuus välittyy lapsiin kun tiedossa on että äitiä tai isiä kiusaava ope voi aloittaa puolustuskyvyttömän kiusaamisen milloin vain..

        se vain ihmetyttää että kaikenlaiset sieltä suuresta maailmasta Haapaveelle maitojunalla
        kotia päin matkaajat ja narisijat ovat oikein sankoin joukoin pesiytyneet perssuihin...

        Huono henkilökohtainen vaalitulos kertoo siittä ettei tuontasoisia "hanslankareita" valtuustoon edes haluta...
        tämä siis toteamus siittä revon tukijoukosta...


    • Anonyymi

      Niitähän nuo tais pitkälti ollakkiii....

    • Anonyymi

      Joo. Jospa pokka pitäis ja myös ne keskustan perhearvot säilyis ja lähiperheiden muutkin arvot kuten ...

    • Anonyymi

      Ei kannata nuolasta ennen kun valtuusto päättää

    • Anonyymi

      Eikös puhheenjohtajan pitäs osata jonkinmoisia atk taitoja?

      • Anonyymi

        erittäin hyvin sanottu...
        somesonnalle täys stoppi ja törkyilijät kuutamolle...


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      92
      2027
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1500
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1279
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1140
    5. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      234
      1135
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      87
      1054
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      998
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      240
      954
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      906
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe