Ilmalämpöpumpun huolto

Anonyymi

Eikö muka muuta kuulu. Tilasin huollon liikkeestä. Kaveri tuli, pesi sisäyksikön ja löi laskun. Kysyin, eikö ulkoyksikölle tehdä mitään. Vastaus, ei tarvi. Eikö muka pumpusta katoa kylmäainetta, samoin kun auton ilmastoinnista.

18

673

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisi ollut asiallista kertoa miten vanhasta laitteesta on kyse, mitähän seuraavaksi?

      • Anonyymi

        9v vanha. Kerroin sen myös huoltajalle.


    • Anonyymi

      Ilmeisesti sinulla ei ollut kertoa mitään vikaa pumpun toiminnassa. Ehjää ei ole tapana korjata.

      • Anonyymi

        Miksi sitten viet autosi huoltoon, vaikkei vikaa olekkaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi sitten viet autosi huoltoon, vaikkei vikaa olekkaan.

        Autossa ja ilmalämpöpumpussa ei taida olla muita samoja osia kuin ruuvit ja mutterit, eikä niitä ole tapana huoltorasvata kummassakaan. 😂😂😂😂


    • Anonyymi

      Mahdollinen litkun lisäys on suurehko homma. Lain mukaan litku pitää pitää ottaa ilpistä talteen. Putkistosta ym. pitää imeä ilma pois. Sitten uusi litku tilalle. Ei ilpissä olevan litkun määrää muuten tiedä, sanoi tuttu ja kokenut asentaja.

    • Anonyymi

      Autoon joutuu lisäämään aineita, kun on kumiletkuja yms. jotka vuotaa ainetta ja paljon täriseviä liitoksia.

      Kodissa on kupariputket jotka ei vuoda.

      • Anonyymi

        Kyllä kaikista ilmalämpöpumpusta pääsee silloin tällöin katoamaan kylmäainetta. Liitokset puristuvat toisiinsa eikä niitä juoteta. Ulkoyksikkö on joustavilla kannakkeilla ja kompressori aiheuttaa tärinää. Eli liitokset saattavat löystyä ja alkaa hiljalleen vuotamaan. Lisäksi putkien metallissa saattaa olla epäpuhtauksia tai jännityksiä, jolloin ne saattavat hiljalleen murtua ja alkaa vuotamaan. On aika yleistä, että ilmalämpöpumppuihin joudutaan lisäämään kylmäainetta huollon yhteydessä. Huollossa pystytään varsin yksinkertaisesti käyttöpaineesta mittaamaan onko tapahtunut vuotoa.


    • Anonyymi

      Minulla on 2011 vuoden Panasonic. Huoltomiestä ei ole käytetty kun ei ole ollut tarvetta. Teen sisäyksikön putsaukset itse, väli kuukausi. Kesällä jäähdytetään eikä maksa kuin euron/vuorokausi.

      • Anonyymi

        Ilppiasentaja sanoi minullekin, että ilp on kuin jääkaappi. Ei se tarvitse huoltomiestä jos toimii hyvin. Sanoi, että tämä ala olisikin tasaisen tuottava jos pumppuja pitäisi huoltaa määräajoin.


    • Anonyymi

      Mulla on 20 vuotta vanha auto eikä kylmälaitteelle ole tehty koko aikana mitään ja kun nappia painaa niin kylmää tulee.

      • Anonyymi

        Muistat väärin, tarkista ostovuosi!


    • Anonyymi

      Minullakin on 22 vuotias auto johon ei ole koskaan tarvinnut lisätä aineita. Ja toimii.

      ILP:n vuodon syy on selvitettävä ennen lisäystä. Näin sanoo Tukeskin.

      Mistään mittareista ei vajetta näe, vaan aineet imetään pois ja mitataan paino.

      Lisättäessä kylmäainetta ja veloitettaessa gramma/kilohinnalla pitää muistaa, että pitää käyttää vaa'itettua vaakaa. Mittalaitedirektiivi.

      • Anonyymi

        Mikähän mahtaa olla polttoaine?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mikähän mahtaa olla polttoaine?

        Lyijytön 98


    • Anonyymi

      Ilmeisesti aloittajan ILPin käyttöohjeissa kehotetaan tekemään määräaikaishuollot kuten autojen käyttöohjeissa ?
      Mitähän seuraavaksi?

      • Anonyymi

        Infantiili kyselijä iskee jälleen.

        HÄPEÄ!


    • Anonyymi

      Mitä pitää hävetä seuraavaksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      300
      3612
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      1996
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1626
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1481
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      88
      1228
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      143
      1169
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      95
      1012
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      857
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      777
    Aihe