Ilmavesilämpöpumppu

Hankin Mitsubishi Electric ecodan R32 ilmavesilämpöpumpun. Se on toiminut nyt reilun kuukauden, mutta yksi asia ihmetyttää. Ilmat on oleet niin lämpimiä ettei lämmitykseen ole tarvinnut yhtään energiaa, ainoastaan lämpimän käyttöveden tekoon. Esitteet lupaa SCOP kertoimeksi 4.4. Kun katson sisäyksiköstä energia kulutuksen ja tuotetun energia, suhdeluvuksi tulee 2.0. Maallikkona kuvittelisin että kesällä tämän suhdeluvun pitäisi olla huomattavasti isompi kuin 2. Onko kellään tietoa / kokemusta asiasta?

3

3132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Saman laitteisto asennettiin Elokuun puolivälissä lisättynä puskurivaraajalla. Laitteisto käy, mutta säädöt on minulle oudot. Esim. ulkona 6 astetta, niin puskurivaraaja puskee verkostoon yli 40 asteista vettä joka säätyy puskurivaraajan lämpötilan mukaan? paluuveden lämpötila 38 eli eli lämmöntarve olematon tuo kaksi astetta häviää putkiston kautta laattaan. LV-varaajan lämötila 48 astetta. Ihmettelen ettei laitteisto säädä verkostoon menevän lämmitysveden lämpötilaa vaan syöttää pari astetta alempaa lämpötilaa kuin puskurivaraajassa? Laitteiston ilmoittama sähkön kulutus ja säästö antaa vaikutelman ettö KOP on n. 2?

      • Anonyymi

        Ei kannata ihmetellä, vaan lukea käyttöohjeet. Ne on tehty luettavaksi.


    • Anonyymi

      Turhaa homma, silleen eivät palstat aktivoidu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3342
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3147
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      2546
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2528
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1943
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1840
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1455
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1179
    Aihe