Pitkään olen ihmetellyt sitä että ulkoministeriö ei puutu virkamiehen alkoholismiin. Kun touhu karkaan käsistä ulkomaan komennuksella, niin saattavat lähettää Suomeen mutta ei muuta. Eikä tämä estä henkilöä saamasta uutta pestiä ulkomaille. Ongelmaa vaan piilotellaan. Jos henkilö juo lounaalla liikaa alkoholia niin tyynesti talutellaan auton rattiin. No onneksi joku vihdoin soitti poliisille ja taisi edes yksi virkanainen menettää korttinsa. Mutta. Mitäpä sillä on väliä kun kohta lähtee Suomea maailmalle edustamaan ja voi diplomaattisen koskemattomuuden turvin ajella humalassa niin paljon kun huvittaa. Mutta kuka kantaa vastuun jos rattijuoppo diplomaatti tappaa lapsensa?
Ulkoministeriö ei puutu virkamiesten alkoholimismiin
1
98
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa on aina pidetty alkoholismia vain sosiaalisena ongelmana. Ja on oletettu, että alkoholismin juuret löytyvät kotioloista, eli näin ollen alkoholismi periytyy köyhän perheen isältä pojalle.
Mutta aina kun joku hyväosainen sortuu alkoholismiin, niin kyse onkin vain "henkilökohtaisesta ongelmasta", joka saadaan kuriin pienellä puhuttelulla tai ottamalla itseä niskasta kiinni.
Tosi asiassa alkoholismi jakaantuu Suomessakin paljon tasaisemmin kuin esim. varallisuus. Alkoholismia sairastavat niin tehtaan työläiset kuin valtion virkamiehetkin, niin opettajat kuin kaupan kassatkin, niin rekkakuskit kuin papitkin, niin eläkeläiset kuin lääkäritkin. Kaikista ammattiryhmistä löytyy alkoholismia, ja noin 10% suomalaisista kärsii jonkin asteisesta päihdeongelmasta, ammatista tai varallisuudesta riippumatta.
Niin kauan kuin alkoholismista ei puhuta, sitä ei liioin ymmärretä, ja niin kauan alkoholisteja hyysätään ja passataan työelämässä. Eli tällä tavoin "mahdollistetaan" alkoholistille juomisen jatkuminen. Tätä tapahtuu niin rakennustyömailla kuin valtion virastoissakin, eli kaikilla työpaikoilla.
Ja kaiken kukkuraksi, aina välillä joku näistä työelämän alkoholisteista ohjataan "päihdekuntoutukseen", jossa sitten hoidetaan itse sairauden sijasta pelkästään tämän sairauden oireita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937628
- 403662
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021856- 241110
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32963Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27931Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53817Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31742Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60739TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o268683