Ulkoministeriö ei puutu virkamiesten alkoholimismiin

Anonyymi

Pitkään olen ihmetellyt sitä että ulkoministeriö ei puutu virkamiehen alkoholismiin. Kun touhu karkaan käsistä ulkomaan komennuksella, niin saattavat lähettää Suomeen mutta ei muuta. Eikä tämä estä henkilöä saamasta uutta pestiä ulkomaille. Ongelmaa vaan piilotellaan. Jos henkilö juo lounaalla liikaa alkoholia niin tyynesti talutellaan auton rattiin. No onneksi joku vihdoin soitti poliisille ja taisi edes yksi virkanainen menettää korttinsa. Mutta. Mitäpä sillä on väliä kun kohta lähtee Suomea maailmalle edustamaan ja voi diplomaattisen koskemattomuuden turvin ajella humalassa niin paljon kun huvittaa. Mutta kuka kantaa vastuun jos rattijuoppo diplomaatti tappaa lapsensa?

1

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suomessa on aina pidetty alkoholismia vain sosiaalisena ongelmana. Ja on oletettu, että alkoholismin juuret löytyvät kotioloista, eli näin ollen alkoholismi periytyy köyhän perheen isältä pojalle.

      Mutta aina kun joku hyväosainen sortuu alkoholismiin, niin kyse onkin vain "henkilökohtaisesta ongelmasta", joka saadaan kuriin pienellä puhuttelulla tai ottamalla itseä niskasta kiinni.

      Tosi asiassa alkoholismi jakaantuu Suomessakin paljon tasaisemmin kuin esim. varallisuus. Alkoholismia sairastavat niin tehtaan työläiset kuin valtion virkamiehetkin, niin opettajat kuin kaupan kassatkin, niin rekkakuskit kuin papitkin, niin eläkeläiset kuin lääkäritkin. Kaikista ammattiryhmistä löytyy alkoholismia, ja noin 10% suomalaisista kärsii jonkin asteisesta päihdeongelmasta, ammatista tai varallisuudesta riippumatta.

      Niin kauan kuin alkoholismista ei puhuta, sitä ei liioin ymmärretä, ja niin kauan alkoholisteja hyysätään ja passataan työelämässä. Eli tällä tavoin "mahdollistetaan" alkoholistille juomisen jatkuminen. Tätä tapahtuu niin rakennustyömailla kuin valtion virastoissakin, eli kaikilla työpaikoilla.

      Ja kaiken kukkuraksi, aina välillä joku näistä työelämän alkoholisteista ohjataan "päihdekuntoutukseen", jossa sitten hoidetaan itse sairauden sijasta pelkästään tämän sairauden oireita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      336
      11541
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      359
      7886
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      88
      2758
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      97
      2217
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      146
      2104
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1611
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1251
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1064
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      898
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      782
    Aihe