Pitkään olen ihmetellyt sitä että ulkoministeriö ei puutu virkamiehen alkoholismiin. Kun touhu karkaan käsistä ulkomaan komennuksella, niin saattavat lähettää Suomeen mutta ei muuta. Eikä tämä estä henkilöä saamasta uutta pestiä ulkomaille. Ongelmaa vaan piilotellaan. Jos henkilö juo lounaalla liikaa alkoholia niin tyynesti talutellaan auton rattiin. No onneksi joku vihdoin soitti poliisille ja taisi edes yksi virkanainen menettää korttinsa. Mutta. Mitäpä sillä on väliä kun kohta lähtee Suomea maailmalle edustamaan ja voi diplomaattisen koskemattomuuden turvin ajella humalassa niin paljon kun huvittaa. Mutta kuka kantaa vastuun jos rattijuoppo diplomaatti tappaa lapsensa?
Ulkoministeriö ei puutu virkamiesten alkoholimismiin
1
139
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa on aina pidetty alkoholismia vain sosiaalisena ongelmana. Ja on oletettu, että alkoholismin juuret löytyvät kotioloista, eli näin ollen alkoholismi periytyy köyhän perheen isältä pojalle.
Mutta aina kun joku hyväosainen sortuu alkoholismiin, niin kyse onkin vain "henkilökohtaisesta ongelmasta", joka saadaan kuriin pienellä puhuttelulla tai ottamalla itseä niskasta kiinni.
Tosi asiassa alkoholismi jakaantuu Suomessakin paljon tasaisemmin kuin esim. varallisuus. Alkoholismia sairastavat niin tehtaan työläiset kuin valtion virkamiehetkin, niin opettajat kuin kaupan kassatkin, niin rekkakuskit kuin papitkin, niin eläkeläiset kuin lääkäritkin. Kaikista ammattiryhmistä löytyy alkoholismia, ja noin 10% suomalaisista kärsii jonkin asteisesta päihdeongelmasta, ammatista tai varallisuudesta riippumatta.
Niin kauan kuin alkoholismista ei puhuta, sitä ei liioin ymmärretä, ja niin kauan alkoholisteja hyysätään ja passataan työelämässä. Eli tällä tavoin "mahdollistetaan" alkoholistille juomisen jatkuminen. Tätä tapahtuu niin rakennustyömailla kuin valtion virastoissakin, eli kaikilla työpaikoilla.
Ja kaiken kukkuraksi, aina välillä joku näistä työelämän alkoholisteista ohjataan "päihdekuntoutukseen", jossa sitten hoidetaan itse sairauden sijasta pelkästään tämän sairauden oireita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283355- 953140
- 763004
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim692923"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m522862Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862642- 352460
- 572311
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se412157- 321933