Pitkään olen ihmetellyt sitä että ulkoministeriö ei puutu virkamiehen alkoholismiin. Kun touhu karkaan käsistä ulkomaan komennuksella, niin saattavat lähettää Suomeen mutta ei muuta. Eikä tämä estä henkilöä saamasta uutta pestiä ulkomaille. Ongelmaa vaan piilotellaan. Jos henkilö juo lounaalla liikaa alkoholia niin tyynesti talutellaan auton rattiin. No onneksi joku vihdoin soitti poliisille ja taisi edes yksi virkanainen menettää korttinsa. Mutta. Mitäpä sillä on väliä kun kohta lähtee Suomea maailmalle edustamaan ja voi diplomaattisen koskemattomuuden turvin ajella humalassa niin paljon kun huvittaa. Mutta kuka kantaa vastuun jos rattijuoppo diplomaatti tappaa lapsensa?
Ulkoministeriö ei puutu virkamiesten alkoholimismiin
1
167
Vastaukset
- Anonyymi
Suomessa on aina pidetty alkoholismia vain sosiaalisena ongelmana. Ja on oletettu, että alkoholismin juuret löytyvät kotioloista, eli näin ollen alkoholismi periytyy köyhän perheen isältä pojalle.
Mutta aina kun joku hyväosainen sortuu alkoholismiin, niin kyse onkin vain "henkilökohtaisesta ongelmasta", joka saadaan kuriin pienellä puhuttelulla tai ottamalla itseä niskasta kiinni.
Tosi asiassa alkoholismi jakaantuu Suomessakin paljon tasaisemmin kuin esim. varallisuus. Alkoholismia sairastavat niin tehtaan työläiset kuin valtion virkamiehetkin, niin opettajat kuin kaupan kassatkin, niin rekkakuskit kuin papitkin, niin eläkeläiset kuin lääkäritkin. Kaikista ammattiryhmistä löytyy alkoholismia, ja noin 10% suomalaisista kärsii jonkin asteisesta päihdeongelmasta, ammatista tai varallisuudesta riippumatta.
Niin kauan kuin alkoholismista ei puhuta, sitä ei liioin ymmärretä, ja niin kauan alkoholisteja hyysätään ja passataan työelämässä. Eli tällä tavoin "mahdollistetaan" alkoholistille juomisen jatkuminen. Tätä tapahtuu niin rakennustyömailla kuin valtion virastoissakin, eli kaikilla työpaikoilla.
Ja kaiken kukkuraksi, aina välillä joku näistä työelämän alkoholisteista ohjataan "päihdekuntoutukseen", jossa sitten hoidetaan itse sairauden sijasta pelkästään tämän sairauden oireita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset22717163Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16912194Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El445994Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644862MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny144795Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193957Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843585Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1363017S- ryhmän Israel boikotti sai Päivi Räsäsen repimään pelihousunsa?
Räsänen vertaa S- ryhmää natseihin.2581425- 851021