Finnit ja iho alkaa ärsyttää tarvitsen apua!!

Anonyymi

Olen siis 17 vuotias ja minulla on teini-iässä ollut normaalisti silloin tällöin pari finniä otsassa jotka lähtevät eikä jätä merkkejä eli siis normi teini elämä.
Ongelma alkoi viime vuoden marraskuussa kun yhtäkkiä minun koko naamas ilmestyi ihan vitusti finnejä/valkopäitä (jotain sellaista) ja jättivät tosi tummat jäljet. (oon siis tummaihoinen). Varasin ajan kun korona tilanne paransi hieman (koska muuten ei saanut aikaa jos ei ollut kiireellistä asiaa) ja kävin terveyskeskuksessa.

Sain Venäläisen lääkärin joka sanoi ettei osaa sanoa/tunnistaa mitä mussa on vikaa koska ei ole nähnyt/saanut tummaihoista potilasta ennen ja kävi kutsumassa tummaihoista lääkäriä joka sanoi ettei tarvitse tehdä mitään ”lähde kotiin älä käytä meikkiä (vaik en käytä ollenkaan ja sanoin niin) ja puhdista ihoa normaalisti suihkussa” sit ku se lähti Venäläinen lääkäri määräsi kuitenkin differiniä ja pyysi tulemaan takaisin jos jäljet eivät parane 2kk aikana tai tilanne pahenee. Differin ei auttanut tuli uusia finnejä ja enemmän jälkiä naamaan melkein 3kk jälkeen.

Varasin taas ajan ja tällä kertaa sain mies lääkärin joka vaikutti olevansa jostain etelä aasiasta. Hän sanoi että differin ei ollut tarpeeksi vahva minun tummalle iholle koska tummaihoisilla on paljon enemmän melaniinia kuin vaaleaihoisilla minkä takia differin sopii niille eikä minulle. Hän jopa sanoi ettei taida olla aknea koska minulla oli nämä finnit nenän päälle ja lääkärin mukaan akne ei ilmeisty nenän päälle vaan otsaan poskiin ja leukalla vain ilmeistyy. Hän määräsi Skinoren ja sen lisäksi antibiotinen jotta finnejä ei tulisi enää. Hänkin määräsi tulemaan takaisin jos tilanne ei parane 2-3kk aikana tai pahenee.

Skinoren ei auttanut yhtään jälkien kanssa. Vanhat marraskuun jäljet ovat tähän aikana melkein lähtenyt mutta uudet on vielä tosi tummat ja näkyvillä. Antibioottinen ei auttanut yhtään koska finnejä vieläkin tulee ja sen lisäksi minulla on alkanut esiintymään finnejä selällä ja ihonväri ihan sekaisin vaikka se oli kunnossa ennen. Ja reidessä (thighs) on alkanut myös esiintyä mustia pisamia.

Pitäiskö taas soittaa terveyskeskukseen varata ajan ja saada jonkun randomin voiden ja antibioottisen taas vaikka ne eivät selvästi auta?

-tm

3

139

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ota aika yksityiselle ihotautilääkärille! Siellä on oikea ammattilainen, joka tietää hoitokeinot!

      • Anonyymi

        kävisin, mutta minulla ei ole siihen varaa :(

        -tm


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        kävisin, mutta minulla ei ole siihen varaa :(

        -tm

        Yleislääkäriltä saat lähetteen, niin ei ole kallista.

        Jos suoraan itse tilaa yksityisellä, niin joutuu maksamaan koko lystin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      63
      8847
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      154
      5524
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      127
      4976
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3842
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      83
      3456
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      53
      3359
    7. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      35
      2702
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2641
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      39
      2603
    10. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      24
      1727
    Aihe