Finnit ja iho alkaa ärsyttää tarvitsen apua!!

Olen siis 17 vuotias ja minulla on teini-iässä ollut normaalisti silloin tällöin pari finniä otsassa jotka lähtevät eikä jätä merkkejä eli siis normi teini elämä.
Ongelma alkoi viime vuoden marraskuussa kun yhtäkkiä minun koko naamas ilmestyi ihan vitusti finnejä/valkopäitä (jotain sellaista) ja jättivät tosi tummat jäljet. (oon siis tummaihoinen). Varasin ajan kun korona tilanne paransi hieman (koska muuten ei saanut aikaa jos ei ollut kiireellistä asiaa) ja kävin terveyskeskuksessa.

Sain Venäläisen lääkärin joka sanoi ettei osaa sanoa/tunnistaa mitä mussa on vikaa koska ei ole nähnyt/saanut tummaihoista potilasta ennen ja kävi kutsumassa tummaihoista lääkäriä joka sanoi ettei tarvitse tehdä mitään ”lähde kotiin älä käytä meikkiä (vaik en käytä ollenkaan ja sanoin niin) ja puhdista ihoa normaalisti suihkussa” sit ku se lähti Venäläinen lääkäri määräsi kuitenkin differiniä ja pyysi tulemaan takaisin jos jäljet eivät parane 2kk aikana tai tilanne pahenee. Differin ei auttanut tuli uusia finnejä ja enemmän jälkiä naamaan melkein 3kk jälkeen.

Varasin taas ajan ja tällä kertaa sain mies lääkärin joka vaikutti olevansa jostain etelä aasiasta. Hän sanoi että differin ei ollut tarpeeksi vahva minun tummalle iholle koska tummaihoisilla on paljon enemmän melaniinia kuin vaaleaihoisilla minkä takia differin sopii niille eikä minulle. Hän jopa sanoi ettei taida olla aknea koska minulla oli nämä finnit nenän päälle ja lääkärin mukaan akne ei ilmeisty nenän päälle vaan otsaan poskiin ja leukalla vain ilmeistyy. Hän määräsi Skinoren ja sen lisäksi antibiotinen jotta finnejä ei tulisi enää. Hänkin määräsi tulemaan takaisin jos tilanne ei parane 2-3kk aikana tai pahenee.

Skinoren ei auttanut yhtään jälkien kanssa. Vanhat marraskuun jäljet ovat tähän aikana melkein lähtenyt mutta uudet on vielä tosi tummat ja näkyvillä. Antibioottinen ei auttanut yhtään koska finnejä vieläkin tulee ja sen lisäksi minulla on alkanut esiintymään finnejä selällä ja ihonväri ihan sekaisin vaikka se oli kunnossa ennen. Ja reidessä (thighs) on alkanut myös esiintyä mustia pisamia.

Pitäiskö taas soittaa terveyskeskukseen varata ajan ja saada jonkun randomin voiden ja antibioottisen taas vaikka ne eivät selvästi auta?

-tm
3180
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ota aika yksityiselle ihotautilääkärille! Siellä on oikea ammattilainen, joka tietää hoitokeinot!

Äänestä
  • kävisin, mutta minulla ei ole siihen varaa :(

    -tm

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    kävisin, mutta minulla ei ole siihen varaa :(

    -tm

    Yleislääkäriltä saat lähetteen, niin ei ole kallista.

    Jos suoraan itse tilaa yksityisellä, niin joutuu maksamaan koko lystin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olen siis 17 vuotias ja minulla on teini-iässä ollut normaalisti silloin tällöin pari finniä otsassa jotka lähtevät eikä jätä merkkejä eli siis normi teini elämä.
Ongelma alkoi viime vuoden marraskuussa kun yhtäkkiä minun koko naamas ilmestyi ihan vitusti finnejä/valkopäitä (jotain sellaista) ja jättivät tosi tummat jäljet. (oon siis tummaihoinen). Varasin ajan kun korona tilanne paransi hieman (koska muuten ei saanut aikaa jos ei ollut kiireellistä asiaa) ja kävin terveyskeskuksessa.

Sain Venäläisen lääkärin joka sanoi ettei osaa sanoa/tunnistaa mitä mussa on vikaa koska ei ole nähnyt/saanut tummaihoista potilasta ennen ja kävi kutsumassa tummaihoista lääkäriä joka sanoi ettei tarvitse tehdä mitään ”lähde kotiin älä käytä meikkiä (vaik en käytä ollenkaan ja sanoin niin) ja puhdista ihoa normaalisti suihkussa” sit ku se lähti Venäläinen lääkäri määräsi kuitenkin differiniä ja pyysi tulemaan takaisin jos jäljet eivät parane 2kk aikana tai tilanne pahenee. Differin ei auttanut tuli uusia finnejä ja enemmän jälkiä naamaan melkein 3kk jälkeen.

Varasin taas ajan ja tällä kertaa sain mies lääkärin joka vaikutti olevansa jostain etelä aasiasta. Hän sanoi että differin ei ollut tarpeeksi vahva minun tummalle iholle koska tummaihoisilla on paljon enemmän melaniinia kuin vaaleaihoisilla minkä takia differin sopii niille eikä minulle. Hän jopa sanoi ettei taida olla aknea koska minulla oli nämä finnit nenän päälle ja lääkärin mukaan akne ei ilmeisty nenän päälle vaan otsaan poskiin ja leukalla vain ilmeistyy. Hän määräsi Skinoren ja sen lisäksi antibiotinen jotta finnejä ei tulisi enää. Hänkin määräsi tulemaan takaisin jos tilanne ei parane 2-3kk aikana tai pahenee.

Skinoren ei auttanut yhtään jälkien kanssa. Vanhat marraskuun jäljet ovat tähän aikana melkein lähtenyt mutta uudet on vielä tosi tummat ja näkyvillä. Antibioottinen ei auttanut yhtään koska finnejä vieläkin tulee ja sen lisäksi minulla on alkanut esiintymään finnejä selällä ja ihonväri ihan sekaisin vaikka se oli kunnossa ennen. Ja reidessä (thighs) on alkanut myös esiintyä mustia pisamia.

Pitäiskö taas soittaa terveyskeskukseen varata ajan ja saada jonkun randomin voiden ja antibioottisen taas vaikka ne eivät selvästi auta?

-tm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu