Kalanviljelylaitoksen omavalvonta.

Laki edellyttää kalanviljelylaitokselle ympäristön omavalvontaa. Mistä näitä valvonnan tuloksia näkee. Eivät ne ole salaisia ja näkyykö tuloksissa eroavuuksia edellisiin vuosiin. Miten sitä omavalvontaa kontrolloidaan.
7806
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Et kai tosissasi usko johonkin "omavalvontaan"?
Omavalvonta on kokoomusketaleitten itselleen kehittämä viranomaisten harhautus ja kusetus. Kukaan viranomainen ei todellisuudessa sellaista "omavalvontaa" valvo.

Äänestä
  • Niinpä ja kuka valvoisi viranomaista ja kuka viranomaisen valvojan valvojaa? Telkkariin on muuten tulossa ohjelmasarja jossa seurataan ja kuvataan niitä jotka katsovat sohvaperunat- sarjaa telkkarista. Tekeillä on myös sarja jossa seurataan niitä jotka katsovat niitä jotka katsovat niitä jotka katsovat sohvaperunat- sarjaa.

    Äänestä

Kai niitä ohjeita jossain on, kun vain osaa etsiä. Osaako joku sanoa, missä niitä omavalvonnan määräyksiä on. Naapurivalvonta on myös hyvä, mutta se saattaa johtaa koston kierteeseen ja helposti näin tapahtuu, kun ollaan niin mahtavia.

Äänestä
  • Tiedätkö että olet sairas päästäsi, vaikka oletkin kokoomuslainen poliitikko. Ei terve ihminen toimi noin, vaan terve ihminen toimii avoimesti päivänvalossa.

    Äänestä

Jos minun täytyisi suorittaa omista jätöksistä omavalvontaa, niin laittaisin näytteenottopaikat mahdollisimman puhtaisiin ja virtaaviin paikkoihin kauas oletetusta päästöpaikasta. Säästyisi monelta harmilta. Eipä viranomaisetkaan kovin ahkerasti vesiä tarkkaile mikäli järviwigin sivustoja katselee.

Äänestä
  • Järviwiki kirjoitetaan k:lla. Luvian edustalla sen mukaan viranomaisilla näyttää olevan yksi näytteenottopaikka ja sekin kaukana merellä. Kannattaisi tulla vähän rannemmaksi vaikkapa sitten ensi kesänä.

    Äänestä

  • Näin kokoomuslainen juuri toimii.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Laki edellyttää kalanviljelylaitokselle ympäristön omavalvontaa. Mistä näitä valvonnan tuloksia näkee. Eivät ne ole salaisia ja näkyykö tuloksissa eroavuuksia edellisiin vuosiin. Miten sitä omavalvontaa kontrolloidaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu