Sairaalassa oloaika työttömänä

ruoka siellä kuuluuko toimeentulotuen piiriin?
11725
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Hohhhoijaa.. Vastataan nyt tupauunolle. Sairaalassaoloajalta peritään hoitopäivä maksu, joka sisältää myös ruuat. Hoitopäivämaksut voit hakea toimeentulotukena, jos yleensä olet toimeentulotukeen oikeutettu.

Äänestä
  • vuosimaksu kattaa ylläpidon aina patologin pöydälle asti, vai kattaako?
    vuosimaksu on sama summa, vaikka minuuttia ennen uutta vuotta.

    t.pelastushenkilökunta ei ole mikään teatteriryhmä, ryyppää kustas, kusi on neutraali, senkin näin, miten eläkeläinen ryybbäntyimpäin, hähähähähähähä
    https://www.youtube.com/watch?v=z4GH2ihWCO0

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    vuosimaksu kattaa ylläpidon aina patologin pöydälle asti, vai kattaako?
    vuosimaksu on sama summa, vaikka minuuttia ennen uutta vuotta.

    t.pelastushenkilökunta ei ole mikään teatteriryhmä, ryyppää kustas, kusi on neutraali, senkin näin, miten eläkeläinen ryybbäntyimpäin, hähähähähähähä
    https://www.youtube.com/watch?v=z4GH2ihWCO0

    Ai tupauunollakin oli jotain kommentoitavaa.. Ei vuosimaksu kata sairaalapäivämaksuja, jos joudut makaamaan sairaalas tai terveyskeskuksessa. Idiot..

    Äänestä

Hienoja vastauksia Suomessa on sivistynyt kansa.

Äänestä
  • Niin metsä vastaa kuin sinne huutaa🤔

    Äänestä

Ei kuulu. Listahinnan mukaan maksat tai olet nälässä. Pizzataksin tai kauppakassin toimittajien käyttö kiellettyä.

Äänestä

Lopun aika voi kulua nielemisvaikeuksissakin

Äänestä

Etkö saa siellä sairaalassa sosiaaliohjaajaa kysyttyä paikalle kertomaan mitä tukea voit saada sairaalalaskuun?
Ja aina voit soittaa Kelaankin ja kysellä asiasta.

Äänestä

jaahas taas suomenruotsalainen homo länkyttää. Mutta katsoppas tätä: kansanedustaja Elina Valtonen järjestää 100 hengen synttäribileet Berliinissä (suomalaisten veronmaksajien rahoilla? kokoomushan ei itse ikinä maksa velkojaan tai laskujaan)

Äänestä

Itse olin viikon sairaalassa. Noin 350 euron sairaalamaksua ei tarvinnut itse maksaa.

Äänestä
  • Minulle kävi myös noin, tosin olin vain pari päivää osastolla. Toimeentulotukea en ole edelleenkään saanut, mutta hoitomaksujen poistamista voi silti hakea ja saada.

    Pitkäaikatyötön

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

ruoka siellä kuuluuko toimeentulotuen piiriin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu