Istuinpa pyörän selkään tuossa aamutuimaan ja ohitin kolme koulupoikaa. Sieltä kuului yksi pojista sanovan että "Saatanan pyöreä perse" tai jotain vastaavaa.
Minua on kiusattu koulussa ym. paikoissa ja silloin tällöin aikuisenakin kohtaan kiusaamista. Vanhat painajaiset nostavat päätään ja mieli on maassa pitkän aikaa. Miksi jotkut katsovat oikeudekseen pilkata toisia? Mielessään voisi pitää tuollaiset ilkeät ajatukset toisesta, mutta eipä joillakin kersoilla tunnu olevan minkäänlaista itsekontrollia. Ja millainen lie kotikasvatus?
Minua on kiusattu koulussa ym. paikoissa ja silloin tällöin aikuisenakin kohtaan kiusaamista. Vanhat painajaiset nostavat päätään ja mieli on maassa pitkän aikaa. Miksi jotkut katsovat oikeudekseen pilkata toisia? Mielessään voisi pitää tuollaiset ilkeät ajatukset toisesta, mutta eipä joillakin kersoilla tunnu olevan minkäänlaista itsekontrollia. Ja millainen lie kotikasvatus?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tämä tapahtui Tuirassa perjantaiaamuna 22.4.05.
Nykyajan lasten kielenkäyttö on usein aivan hirveää kuunneltavaa. Samoin muukin käytös on usein aika huonoa. Varmaan huono kotikasvatus on syynä, ainakin osaksi.
Viime kesänä kun pyöräilin niin pennut huuteli että ompa isot tissit.....! Ja mikä ihme se kauhee räkiminen on, sitä harrastaa vanhemmatkin nuoret???? Ei ole mikään vastenmielisempää kuunneltavaa kun räkää ensin kerätään kurkun päähään ryystämällä ties mistä pään sopukoista asti ja sitte sylkästään iso mälli maahan, hyi olkoon, en ole moista muualla maailmankolkissa nähnyt!!!! Ja kaikista järkyttävintä että nuoret naisetkin tätä harrastavat! Jos näkisivät filmiltä sen varmasti lopettaisivat!!!
Näihin asioihin pitäisi puuttua oikein isolla porukalla. Jos sinä ja moni muu aikuinen huomaatte tuollaista, pysäytätte ne kakrut ja otatte niiden nimet ylös. Sen jälkeen pidätte yhteisen puhuttelun heidän vanhempien kanssa. Tarvittaessa pakotatte heidät maksamaan isot sakkorangaistukset. Toisen solvaaminen ja nimittely on nimittäin kiellettyä.
entäs jos se olikin kohteliaisuus? joku varhaiskypsä pikkupoika saattoi hormoonipäissään ylistää hekumallisen pyöreää takamustasi karskilla kommentilla...tarkoittaen kuitenkin hyvää? no aika kaukaa haettua, mutta kuitenkin..
Jos sattuvat lukemaan tätä palstaa, niin sitä enemmän innostuvat. Keskenkasvuisten ja latvasta vihantien tavoitteenahan on provosoida.
Suomessa ollaan vielä siinä suhteessa metsäläisiä ja sivistymättömiä, että huonoa käytöstä pidetään jotenkin rohkeuden mittana. Tähän voi lisätä myös juopottelulla, jolla jotkut jaksavat yhä kehua retostella.
On varsin todennäköistä, että joidenkin kotien kasvattajat ovat jopa lapsiaan kypsymättömämpiä. Silloin ympäristön pitää joko sietää tai toimia.
Ensi kerralla vain kohennat ahterin asentoa, jotta on mitä näyttää.