Pieleen mennyt kerrostalo remontti.

Anonyymi

Asun vuokralla 1970luvun kerrostalossa kaksiossa ja täälä oli hyvät vanhat ikkunat vielä 2016, mutta sitten tehtiin ikkuna remontti jossa myös osa parvekkeiden ovista vaihdettiin ja nyt lähes kaikissa asunnoissa ne uudet ikkunat jumittaa samoin kuin uudet parvekeovet ja asunnot kesäisin kuin saunoja kun ei ilma enää kierrä lainkaan. Itsellä säästyi parvekkeenovi alkuperäisenä mutta ikkunat vaihdettiin. Ollaan asukkaiden kesken pidetty kokouksia ja noin 80%:lla on ollut ongelmaa uusien ikkunoiden kanssa.

Hissi remontti muutama vuosi sitten ei sekään ollut menestys vaan lähes 50vuotta hyvin palvellut hissi muuttui sen jälkeen epäluotettavaksi romuksi jolla ei kukaan enää mene jos ei ole pakko. Tarpeellisia remontteja taas laiminlyödään ja nykyisin katto vuotaa, pistorasiapaikkoja on aivan liian vähän ja putket falskaa ja niille ei tehdä mitään. Olen alkuperäisasukas ja ennen näitä remontteja tämä talo ei ole ollut näin epämukava asua vaikka aikanaan täällä asui kaikenmaailman narkkareitakin. Hissikin oli jäänyt vain kerran jumiin ennen remonttia ja sekin tapahtui vuonna 1987. Eukko kuoli juur ennen näitä remontteja ja nykyisin joudun kävelykepin kanssa kävelemään ruokakauppaan ja takaisin 3kerroksen asuntooni ja ei ole kiva, kun ei uskalla enää edes hissiä käyttää, kun olen itsekin kaksi kertaa sinne jo jumiin jäänyt. Viime vuonna yksin ja tänä kesänä pojan ja pojanpojan kanssa.

Vuokrafirmalle ilmoitellaan asukkaiden toimesta melkein viikoittain ja aina sieltä joku tulee korjaamaan, mutta ei ne ymmärrä, että pitäisi tuoda vanhat ikkunat takaisin ja ottaa hissin koneesta ne mitkä lie energiansäästöpalikat pois!

6

825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja älkääs kysykö. Tulin vain purkamaan tämän tänne kun ei kukaan jaksa kasvotusten kuunnella vanhan paapan valitusta

    • Anonyymi

      Vähän samoja ongelmia itsellä ikkunoiden kanssa jotka on pari vuotta vanhat. Talo on 60vuotta ja alkuperäiset ikkunat toimi paljon paremmin vaikka lämmityskulut olivatkin hiukan suuremmat talvisin

      • Anonyymi

        Niistäkin kuluista saa paljon pois tiivistämällä vaikka maalarinteipillä


    • Anonyymi

      Uudet ikkunat ovat rakenteeltaan niin hentoja, että kestävyys arveluttaa.

    • Anonyymi

      Asumisen laatu paranee uusilla tarvikkeilla. Vielä kun tekevät putkiremontin ja vetävät sitten 1000 megan valokuidun, niin vuokran saa kaksinkertaistaa.

    • Anonyymi

      Energiansäästöpalikat? Eiköhän se hissi oo kokonaan uusittu moottoriltaan tuskin siihen 50v vanhaan koneistoon on asennettu mitään "palikoita" vaan kaikki pantu uusiks ja kori vain jätetty alkuperäiseksi. Lisäksi luuleks sä et ne vanhat ikkunat on vielä jossain säilössä et vois tuoda takas? Joko ne on myyty tai laitettu romuksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4267
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3475
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3100
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2578
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2247
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2019
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1959
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1817
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      394
      1516
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1348
    Aihe