Löydä Lieksa!
Moderni ja dynaaminen kaupunkimme sijaitsee Pohjois-Karjalan koillisosassa, Pielisen rannalla. Noin 11000 asukkaamme elämä soljuu kansallismaiseman ympäröimänä, toimivista palveluista ja monipuolisista harrastusmahdollisuuksista nauttien.
https://www.toitalieksassa.fi/
Moderni ja dynaaminen kaupunkimme sijaitsee Pohjois-Karjalan koillisosassa, Pielisen rannalla. Noin 11000 asukkaamme elämä soljuu kansallismaiseman ympäröimänä, toimivista palveluista ja monipuolisista harrastusmahdollisuuksista nauttien.
https://www.toitalieksassa.fi/
Vastaukset 81
Vanhimmat
Mitä modernia on Lieksassa?
Onko dynaamisuus toimimaton GFN? 😂
"toimivista palveluista nauttien".. Ohhohhoo!
Haluan nähdä köyhyyttä. Vaihtoehtoina Lieksa tai Afganistan.
Mitä ihmettä? Ettekö te ole tyytyväisiä siihen kyläänne? Noooh, tää oli vaan leikkiä. Ilkeää, mutta leikkiä kuitenkin.
Tehkää kuten minä tein. Pistäkää nyytit kyytiin ja nouskaa autoon. Se asfaltti on vielä hyvässä kunnossa, ei mee muuttokuorman kahvikupit rikki. Viiden tai kymmenen vuoden kuluttua tilanne on toinen. Ei niitä peräkylien teitä enää asfaltoida, koska rahti kulkee varmemmin ja halvemmin raiteilla.
Saako teille muuttaa asumaan?
Kaikkea paskaa nämä mainoskonsultit vääntävät, ettäkö työtä täällä riittää. Ja biotyö ensin mainittu, se on emävalhe koko juttu, terveydenhoito - no, tuuraajille pätkähommia, ja Rauhalan ruuanvalmistukseen viitataan, mutta kun ei siellä ole myöskään kymmenittäin työpaikkoja.
Näistä joutavanpäiväisistä liirumlaarumeista sitten vielä jokin taho maksaa, mainosteksteistä jotka ovat yhtä uskottavia kuin politikkojen ympäripyöreät puheet.
Dynaaminen, pah.
Ja piti vielä lisätä: Lieksan kehitys tuo pulju, dynaaminen konsultti innovaatisesti keksi loistavan nimen - LieKe. Voi elämän kevät, kyllä siinä aivonystyröitä on pitänyt hieroa että tuollaisen hengentuotteen on saanut suustaan muljahtamaan ulos, on kyllä niin kekseliäs nimi firmalla, että mitenkä ne jotkut osaa, on on.
Mitkä helvetin toimivat palvelut? Onko mainoksen kirjoittaja ikinä yrittänyt päästä Lieksassa mihinkään palveluihin? ? Yhtä helvetin taistelua on että saa yleensä mitään palvelua! Voi Saatana.
"Tarjoamme henkilökohtaista tukea työllistymiseen muun muassa erilaisten koulutusten ja ketterien kokeilujen muodossa"
Ketterää 9 euron orjatyötä tarjolla siis 😁🤣😅😆
Homo lieksa
"Lieksa on työn ja tekemisen kaupunki. Meillä urapolkua kuljetaan kansainvälisen rajakaupungin energisyydestä ja luontoyhteyden luomasta elinvoimasta ammentaen."
Kiesus mitä paskaa. Kansainvälinen rajakaupunki? Kuoleva kylä venäjän rajan kupeessa. Rajan yli ei onneksi muuta tule kuin puutavaraa.
"Noin 11000 asukkaamme elämä soljuu kansallismaiseman ympäröimänä, toimivista palveluista ja monipuolisista harrastusmahdollisuuksista nauttien."
Noin 11000 asukkaamme elämä soljuu elakkeita ja muita sosiaalitukia nostellen, kiljua ja Pirkka-olutta juoden. Lääkäriin ei pääse kuin kuolleet, lähimmät palvelut on Joensuussa ja ainoat harrastukset täällä ovat roskapussin vienti ja katkokävely.
Enpä olisi sitä paremmin osannut sanoa. Hyvin totuudenmukainen kuvaus.
"Lieksa on työn ja tekemisen kaupunki. Meillä urapolkua kuljetaan kansainvälisen rajakaupungin energisyydestä ja luontoyhteyden luomasta elinvoimasta ammentaen."
Kuka saatnan latvalaho tuonkin on keksinyt. Täyttä valetta. Ja paljonko vielä maksetaan palkkaa valehtelusta ja totuuden vääristelystä?
"luontoyhteyden luomasta elinvoimasta ammentaen." 🤭
Puut hakataan keskustasta ja taajamasta, sudet myrkytetään, karhuja kidutetaan asettamalla pieneläinpyyntiin tarkoitetut raudat osaamattomasti....
Elä valita viherpiipertäjiä, opettele elämää.
Teillä on huono asenne, lieksassa on kova kehityksen pöhinä päällä! 👍
He eivät selvästi vielä ole ymmärtäneet Lieksan modernia dynamiikkaa.
kasvava maailman luokan metropoli Lieksa!
rikkailla kulkuyhteyksillä keskeisellä sijainnilla
isolla teollisuudella
laajalla kulttuuritarjonnalla
ja keskeisimmillä teknologisilla innovaatioilla
Lieksan luonnossa on maailman korkeimpia vuoria
Kuntaa halkoo paksu syvä ja nopea joki, joka alkaa jo Indus laaksossa Ganges joella
Luonnossa on satoja harvinaisia ja vain alueella esiintyviä eläin, lintu ja hyönteislajeja kuten harvinainen Lieksan Kyönösarvikuono
Asuin vuoden 2000 Lieksassa. Tuskin se on sen jälkeen kehittynyt yhtään parempaan suuntaan. Ainakin tästä sai hyvät naurut. Piti ottaa oikein ruutukaappaus sivusta talteen malliesimerkiksi konsulttitoiminnan tuottamista pökäleistä.
Lieksalaista mielenmaisemaa... ihmiset luovat paikan, ei toisin päin.
Kyllä se on Lieksassa kuntapäättäjät luoneet paikan eli Lieksan sellaiseksi kuin se nyt on. Ei ihme, että kansa irvailee, sillä *keisarilla ei ole vaatteita*.
Paikalliset nimenomaan tuntevat paikkakunnan ja ymmärtävät ristiriidan todellisuuden ja maireiden mainoslauseiden välillä.
En ymmärrä, mikä pitää teidät valittajat täällä. Onko teidät köytetty kettingillä seinään ikuisiksi ajoiksi?
Jos ei ole hyvä olla eikä mikään pelitä, voi mennä sinne, missä on hyvä. Miksi jäädä tänne ruikuttamaan ja itkemään ja irvailemaan?
Me jotka täällä olemme, olemme vapaaehtoisesti, meilläkin on vapaus lähteä tai jäädä.
Miksi kukaan ruikuttaja ei osaa luetella, mikä jurppii, mitä pitäisi olla, mitä on kaikkialla muualla, mutta täällä ei ole?
On ihan sama, onko asukkaita 11000 vai 5000, sillä ei onnellisuuden kanssa ole tekemistä. Suomessa on Lieksan kokoisia tai pienempiä kuntia pilvin pimein, lieneekö niissäkin samaa valitusta kuin täällä on. En usko tämän valittajajoukon olevan kovin suuri, äänekäs voi olla pienempikin sakki.
Olen itse asunut useammassa paikassa eri puolilla Suomea, en ole valittanut missään mistään, aika on mennyt työssä ja vapaalla olen tehnyt ihan muuta kuin itkenyt surkeuttani.
Täällä niinkuin muuallakin on paljon eläkeikäisiä, mikä siinä kismittää?
Pitäisikö olla lakisääteinen lopetuspiikki, kun täyttää 65 vuotta? Jokainen on aikanaan eläkkeellä, jos ei tuoni korjaa sitä ennen. Ei se ole mikään kirous, siinä on vielä paljon hyviä vuosia edessä, jos Luoja suo.
Eläkkeellä olevat elättävät itsensä, niitä kansaneläkemummoja on aina vähemmän ja vähemmän. Eläkkeestä pidätetään vero, joka on enemmän kuin vastaavasta palkasta.
Eikä Lieksa häviä kartalta, tai jos niin kävisi, se olisi sitten ensimmäinen loppunut kunta. Ei ole maailman loppu, jos väestö vähenee, niin käy kaikkialla paitsi ruuhka-Suomessa. Tottakai työkykyinen ja -haluinen väestö menee sinne, missä oletetaan työmahdollisuuksia olevan. Tosin Hesan seuduilla on omat työttömänsä, jotka kilpailevat maakunnista tulleiden kanssa.
Eikä minkään kunnan hyvyys tai huonous ole kiinni yhdestä ihmisestä, niinkuin ruikuttajat uskovat. Ei kenelläkään ole niin suurta valtaa, etteikö kanssakulkijoita olisi pakko kuunnella ja ottaa huomioon.
Siis valittajat, pakatkaa jenkkikassinne ja lennähtäkää uusille, vihreämmille laitumille, teillä on sitten yksi huoli vähemmän.
On totta, että täällä negatiivisuus tarttuu ja siitä tulee arkipäiväistä. Eikä sitä enää itse huomaa lopulta. Vasta kun menee muualle, toiset alkaa huomautella miten joku voikin suhtautua noin negatiivisesti kaikkeen. Eihän sellaisella asenteella mitään voi syntyä. kyllä niitä riskejä kannattaa ottaa välillä ottaa. Kukaan ei onnistu aina. Jos ajattelee biojalostamoa, onhan se iso kupru. Mutta nykyaikana on paljon startup yrityksiä, mitkä lähtee isostikin liikkeelle ja harvasta tulee lopulta tulee mitään. Aina voi surkutella tai sitten päättää ottaa niskasta kiinni. Toisilla muutos vie pidempään kuin toisilla.
Lieksa on sinänsä ihan Ok paikka asua, eikä minulla ollut ainakaan tarkoitus valittaa. Kommentoin vain huvittuneena sitä, miten mahtipontisen harhaanjohtavaa kaupungin mainospuhe on. Emme elä täällä keskellä kansallismaisemaa (se on Kolillla), palvelut eivät ole todellakaan hyvät kaikilta osin, ja vapaa-ajan viettomahdollisuudet eivät ole sen kummemmat kuin muuallakaan, päinvastoin huonommat monilta osin. On kuin näiden mainospuheiden kirjoittajat eläisivät jossakin vaihtoehtoisessa todellisuudessa eivätkä olisi ikinä Lieksaa nähneetkään. Jos kyseessä on ulkopuolinen konsultti, hyvin todennäköisesti hän ei ole Lieksassa käynytkään vaan kirjoittaa vain vakiotuubaa ja kuittaa siitä isot rahat.
"Jos ei ole hyvä olla eikä mikään pelitä, voi mennä sinne, missä on hyvä."
Tuo on typerin ehdotus mitä on kuultu. Osoittaa myös, että kirjoittaja on sokea näkemään heikossa asemassa olevia kuntalaisia. Toivottavasti et ole päättävässä asemassa kunnassa.
Voi, voi kun biojalostamo olisikin ollut startup yritys. Silloin ei olisi tuhlattu veronmaksajien rahoja kunnan investoinneilla ja pilattu Pielisen rantamaisemat.
Valtuutetut ja virkamiehet tyri ja osoittivat samalla tietämättömyytensä, kyvyttömyytensä hoitaa kunnan raha-asioita.
No jopas tempasherneen.
Tosiasia on se, ettei kaikilla ole mahdollisuutta lähteä. Minulla oli ja minä lähdin, enkä ole katunut sekuntiakaan.
Jos ei oteta näitä kaikkia koskevia koronarajoituksia niin kyllähän isommilla paikkakunnilla on aina isommat tarjonnat.
Kulttuuria monessa muodossa, kuten konsertteja teatteria, urheilutapahtumia jne... On hyviä ruokaravintoloita, monipuolisia liikunta- ja muita harrastepaikkoja joka makuun.
Minä ymmärrän, että kaikki eivät kaipaa monipuolisuutta. He syövät sen jokapäiväisen läskisoosinsa, ryyppäävät perjantaikossunsa, tai menevät sen sata kertaa tuota urheilupuiston 2,5 kilometrin latua tai Pärnän jyrkkiä mäkiä ja saavat siitä ihan mahtavia kiksejä, mutta se nyt vaan ei sovi kaikille. Itseasiassa se ei riitä läheskään kaikille.
Kun puhun kulttuurintarpeesta, niin en tarkoita, että minäkään viitsisin istua jokaisessa urheilutapahtumassa, teatteriesityksessä tai kaikissa konserteissa, mutta teen se yhteensä jopa parikymmentä kertaa vuodessa kuitenkin. Muutaman kerran vuodessa istun myös siistin ravintolan pöytään ja nautin valmiin aterian.
Minä haluan myös, että tätä tarjontaa on ympäri vuoden ja kun minulle tulee tarve mennä, niin minun ei tarvitse istua ensin autossa kahta tuntia suuntaansa, saadakseni sen kulttuurinautinnon, - toki joskus voin senkin tehdä.
Samoin minusta on jotensakin turvallisempaa kun se iso sairaala on siinä lähellä. Ei se minua pelasta ehkä yhtään varmemmin, mutta kun se turvallisuus on myös tunne, ei pelkkää konkretiaa.
Tottakai jotain merkitsee myös se, että löydän tarvittavat ainekset samasta kaupungista, silloin kun haluan itse laittaa jotain vähän erikoisempaa herkkua.
Olkoonkin, että kritiikki ei ole kaikille mieleen, mutta minä sallin sen Lieksan arvostelemisen. Kritiikki kun on yksi niitä tekijöitä, jotka vievät kehitystä eteenpäin. Lieksan kohdalla se kehitys taitaa olla -merkkistä, hyvistä yrityksistä huolimatta.
Lieksan suuruus ja nousu on kaukana takana. Kehitys karkasi käsistä heti sotavuosien jälkeen. Joensuu otti maakunnan ykköskaupungin paikan ja nyt näyttää siltä, ettei Lieksa ole enää edes toisena, eikä kolmantenakaan.
Koli on hallinnollisesti Lieksaa, mutta ainakin kesäisin yli sadan kilometrin päässä, ja ilmastonmuutoksen edetessä myös talvisin. Harva kävijä mieltää sitä Lieksaan kuuluvaksi, ja kovin pieni on lieksalaisyrittäjän siitä saama ilo.
Tuolle kaupungin sivuille nostetulle hehkutukselle minä hymyilen, ehkä joskus hiukan vaivautuneesti.
Ei ketään voi pitää väkisin missään. Jos / kun saa työtä jostakin muualta, pitää mennä sinne. On turha jäädä ruikuttamaan.
Heikoimmista pidetään parempaa huolta pienemmissä kunnissa kuin isoissa, joissa heitä on paljon enemmän.
Ymmärrän sinua täysin, mutta ymmärrä sinäkin minua, kun kerron, miksi minulle riittää Lieksa tai mikä hyvänsä pikkukylä.
Olen ollut työssä muuallakin kuin täällä ja aina työtä on piisannut.
En kaipaa hienoja ruokaravintoloita, en oopperaa, en teatteria, en erikosruokakauppoja, en ole ajatellut asuntoa ison sairaalan vierestä. Urheilusta en ole kiinnostunut.
Voin ihan hyvin käydä syömässä päivän pihvini vaikka aabeeceellä tai Laakkosella, jos on tarvis.
Samoin käydä Joensuun kaupoilla tai riennoissa, mikäli pitää.
Pääseehän täältä minne vain, eihän kaikilla muillakaan ole kaikki mahdollinen käden ulottuvilla.
En kaipaa tornitaloja ja ihmispaljoutta ympärilleni. Mitä iloa minulle olisi tuntemattomista ihmisistä. En halua naapuria viidentoista sentin päähän, niinkuin kerrostaloissa on.
Työ ja oman talon ja pihan, sekä kesämökin hoito on ollut minun elämääni.
Jonkin verran olen matkustellut, mutta se matkapakaasien raahaaminen ei ole minun juttuni.
Lieksa on riittänyt suurimmaksi osaksi elämääni. Olen saanut tarvitsemani palvelut ihan sutjakkaasti, ei ole ollut valittamista.
Ruokani on ollut muutakin kuin läskisoosia, joka on käsittääkseni vallan perinneruoka. Kyllä täällä voi syödä mitä vain niinkuin muuallakin. Ravintolatkin tekevät mitä vain keksii pyytää.
Meitä eläjiä on niin monenlaisia, joillekin riittää hyvään elämään yksinkertaisempikin.
Ihan hyvä jos kelpaa. Kun sanot, että olet ollut työssä muuallakin niin sittehän sinulla lienee kokemusta siitä, että isommissa kaupungeissa on yleensä suurin osa asioista käden ulottuvilla - mitä tuo kenelllekin sitten tarkoittanee. Vai oliko se "muualla" kokoluokkaa Juuka, Nurmes tai vastaava.
Olen asunut omakotitalossa, rivitalossa ja kerrostalossa. Kerrostalossa(kaan) naapuri ei ole viidentoista sentin päässä muuten kuin korkeintaan mielikuvissa.
En minäkään kaipaa ihmispaljoutta ympärilleni aina, mutta joskus on kiva kun on hulinaa.
Kuinkahan sinä oikein matkustelet? Minun matkusteluni on jotain ihan muuta kuin matkalaukkujen raahaamista. Toki se laukku tai rinkka on matkassa, ainakin majapaikkaan asti.
Näyttää siltä, että olet hiukan ahdasmielinen, ehkäpä todellisuudessa myös hiukan kateellinen niille jotka uskaltavat, mutta sehän ei ole minun ongelmani,
Ihminen on oikeasti "laumaeläin". Niin sinäkin, mutta sinun laumasi on siellä työpaikalla. Sellaisessa yhteisössä on se hyvä puoli, että mielikuvitus ei lähde "laukalle", eikä maailmankuva laajene liikaa.
"Käden ulottuvilla" ei tarvitse olla juuri mikään, jos kauppaan on puoli kilsaa, samoin kuin kaikkiin paikkoihin missä nyt yleensä käy, aika lähellä ovat. Ikinä ei ole niin kiire, että toivoisi jonkun olevan naapurissa. Kiire on ihan kunkin itse luoma olotila. Kaikilla pitää olla kiire, muuten et ole mitään.
Olen asunut Suomen suurimmassa ja kolmanneksi suurimmassa kylässä, siellä oli kummassakin pitempi matka kaupoille kuin täällä.
Kerrostalojen seinät ovat noin 15 cm paksuiset, voi olla, että naapurukset nukkuvat niin liki toisiaan.
Lisäksi olen asustellut vielä kahdessa Keski-Savon kaupungissa, joten kokemusta on jonkin verran muustakin kuin Lieksasta. Harrastukseni tiimoilta olen kolunnut tätä maata ristiin rastiin kymmeniä vuosia, en tosin enää.
Tuosta kerrostalosta vielä, minulla ainakin oli naapureita joka puolella, ylhäällä, alhaalla ja kolmella sivulla, lisäksi vielä parveke naapurin kanssa vierekkäin. Aika ahtaalta tuntui.
En tunne olevani yhtään ketään huonompi, vaikka minua ei reissaaminen kiinnosta. En jaksa kuunnella kenenkään matkakertomuksia enkä tihrata pikkupuhelimen näytöltä rantakuvia.
Jos nyt hirvittävä kylttyyrin nälkä iskisi, voisin ajaa Joensuuhun etsimään siihen purtavaa tai missä sitä nyt sitten olisikin.
Tottakai työyhteisö on tärkeä, varsinkin, jos sattuu tykkäämään työstään, mutta vapaa-ajalla on sitten muuta tekemistä tai tekemättömyyttä.
Uskalluksesta ei mikään ole kiinni, on pitänyt uskaltaa yhtä ja toista, halusi tai ei.
Olen introvertti, en tarvitse laumaa tuntemattomia ihmisiä ympärilleni, mitä minä heillä tekisin?
Meitä eläjiä on niin erilaisia, jos mahdollista, kukin eläköön niin kuin tykkää.
Joo kovasti on vuodatettu, mutta minä saan kulttuuritarjontaa vaikka joka viikko auton keula milloin mihinkin kaupunkiin on tarjontaa yöt hotellissa hyvää ruokaa ja seuraa - se on elämää.
Kuin myös. Aina löytyy jotain, jos haluaa, turha valittaa, kun ei ole teatteria, balettia, oopperaa eikä elokuvia. Menee sinne, missä on. Eikä tavan duunareilla ole edes varaa käydä joka viikko jossain, liput ovat suht kalliita.
Mikä pakko olisikaan jatkuvasti olla menossa sinne tänne? Miksi ei viihdytä kotona oman perheen kanssa? Sekin on ihan mukavaa, kun ollaan työssä ja lapset koulussa.
Jos tykkää luonnosta, pulipenkeistä ja pilluralleista, niin siinä tapauksessa vapaa-ajanviettomahdollisuuksia on. Muita mahdollisuuksia ei oikein ole, ei sellaista mikä nuoria kiinnostaisi. Tämä ei ole vallitusta vaan neutraali toteamus.
Liikuntamahdollisuukisia on hyvin, mutta kulttuuritarjonta on huonoa. Lieksan kulttuurielämä on pelkkää sisäsiittoista hienostelua kuten Monolan aitan palvontaa, taviksille ei ole mitään. Ei edes elokuvateatteria jossa olisi minkäänlaista valikoimaa.
Mitä sinulle tavikselle pitäisi muuta olla kuin elokuvat?
En usko, että tänne kenenkään kannattaa perustaa elokuvateatteria. Joskus niitä oli peräti kaksi, Kulma ja Sarkala.
Mikä niitä nuoria kiinnostaisi? Sen käsityksen on saanut, että kunhan saisi rahaa ja sillä ostaa pirkkaolutta, se olisi paras harrastus.
Fiksuimmat nuoret kyllä tietävät, mitä tekevät ja harrastavat koulun ohessa. Ongelmana ovat nämä ns. resupekat. Heidän elämänsä on jo hyvällä alulla luiskahtaa alamäkeen, heillä ei ole mitään tavoitteita, koulussa ei pärjätä, eikä se kiinnosta. Vanhemmatkaan eivät ole kovin kaksisia kasvattajia, voivat olla alko-ongelmaisia, tai muuten välinpitämättömiä.
Näitä nuoria on muuallakin, eikä vain täällä. En tiedä, mitä heidän hyväkseen pitäisi tehdä, pitäisikö kullakin olla viihdyttäjä ja neuvoja.
Pahimmat valittajat ovat niitä, jotka koko ajan valittavat, että valittajat valittavat. Tämä on itkuvirsi, joka on syötetty kuntalaisille Lieksan Lehden säestyksellä. Kuka tietää, onko yhtään valitusta vireilläkään? Ihan turhaa valitusvirttä veisataan.
Kannattaisiko Mölsän viimeisinä työssäolokuukausinaan perehtyä Suomen Perustuslakiin? Sukkia ehtii väsätä sitten kun olet poissa leipätyöstäsi. Kiitos.
Kun puhutaan julkisen vallan käytön yksityistämisestä, tarkoitetaan tilannetta, jossa valtio tai kunta ulkoistaa tiettyjen palveluiden toteuttamisen yksityisille yrityksille. Tällöinkin hallinto-oikeuden keskeiset säädökset soveltuvat sekä ulkoistamispäätöksen tehneeseen tahoon että soveltuvin osin myös palveluita tuottavaan yritykseen. Olennaista tällöinkin on tunnistaa, että vaikka kyseessä ei olekaan valtion tai kunnan edustaja, voi kuitenkin olla kyseessä julkisen vallan käyttö.
Hetkinen nyt. Mikäli minun lukutaitoni on kohdallaan, ja onhan se, niin nimenomaan Lieksan Lehti on se joka pyrkii kehumaan Lieksaa.
Minun mielestäni joskus aiheettomastikin.
Tuosta kommentista ei tarvitse arvailla, että kuka siellä on syytämässä valheita.
Valituksia ei taida olla vireillä kun sekin viimeinenkin osoittautui aiheettomaksi muutama viikko sitten.
Voi hyväluoja sentään. Et ymmärtänyt, luehan uudestaan ja ajatuksen kanssa hitaasti.
Ymmärsin kuin ymmärsinkin. Valittajien menettelyn täytyy olla läpinäkyvää ja kestää kritiikkiä siinä kuin muidenkin päätöksentekoon liittyvien seikkojen.
Ymmärrän myös sen, että valittaja on pettynyt kun valitus osoittautuu aiheettomaksi. Se aiheettomaksi osoittautuminen ei liene lehtien syytä.
Kannattaa ottaa paremmin selkoa valituksen mahdollisuuksista. Eihän valituksia (kait) tehdä kokeilumielessä.
Dynaaminen rajakaupunki! 🤣🤣🤣
Dynaaminen rajakaupunki.... Julkinen liikenne Lieksaan ja Lieksasta ulos mitätöntä.
Julkista paikallisliikennettä ei myös ole. Onpa dynaaminen kaupunki tosiaan.
"elämä soljuu kansallismaiseman ympäröimänä, toimivista palveluista"
-soita aamulla ja viikonpäivästä riippumatta terveyskeskukseen ja - soitamme takaisin-, myöhään illalla, seuraavana päivänä ja paras sattui minulle.... kolme vuotta ja soittoa ei ole tullut😂
Katsokaa nyt että siunsoten luottamuspaikoille tulee henkilöt jotka osaavat asiansa ja viestivät mikä on todellisuutta kuntalaisten palveluissa.
"ja monipuolisista harrastusmahdollisuuksista nauttien"
-jotain uudistumista, tätä päivää, tasoa tarjontaan nuorisolle keski-ikäisille ja ikäihmisille...
Miten kirjava asujaimisto onkaan , luulin olevani Somaliassa .
Jaa, sitten et ole ikinä matkustellut maailmalla saati Suomen suurimmissa kaupungeissa. Minun mielestä Lieksassa ei juurikaan näy maahanmuuttajia kuin muutama ja se on surkean vähän. Kansainvälisyyttä ja kulttuurien rikkautta toivoisin Lieksaan, siinä maailmankatsomuskin avartuu ja kulttuurien tuntemus.
..., mutta sitten katsoit peiliin ja tajusit, mutta et tajunnut hävetä.
Meille on tuotu afrikaanikulttuuri ihan tähän nenän alle, ei tarvitse lähteä paikan päälle tutustumaan . Sitäpaitsi en usko sen kulttuurin olevan piikkipaikalla niille, jotka lähtevät johonkin kulttuuriin tutustumaan. Suosikkeihin tuskin kuuluu Irakinkaan kulttuuri.
Kansainvälisyyttä on muutakin kuin pakkorakosessa Suomeen tulevat luku- ja kirjoitustaidottomat alkuasukasurokset.
Juuri eilen pressamme sanoi haastattelussaan, että pakolaisten suhteen on olemassa myös raja, mitä ei voi ylittää, ettei maan turvallisuus vaarannu.
Ei ole mitään järkeä ruveta täyttämään Suomea tällä urospuolisella aineksella, mitä tänne tulee. Kukin voi itse päätellä, miksi ei.
Holtittomalla mm.politiikalla meillä on pian maan armeijan kokoinen määrä vieraiden valtioiden sissejä, joita olemme elättäneet ja asuttaneet hyväuskoisina hölmönä.
"Holtittomalla mm.politiikalla meillä on pian maan armeijan kokoinen määrä vieraiden valtioiden sissejä, joita olemme elättäneet ja asuttaneet hyväuskoisina hölmönä...."
Ihan oikeesti - sinä olet kusipää.
Niinpä, Lieksa onkin pikkusomalia. Kaikki me rakastamme heitä.
Sepäs nähdään. Ruotsikin on tullut järkiinsä ja kiristää maahansamuuttelupolitiikkaansa.
Pikkuhiljaa aletaan ymmärtää, mihin ollaan menossa.
Miksi suojella ja elättää massoittain vieraiden valtioiden uroksia? Eihän siinä ole päätä eikä häntää.
Jo tämänaikainen määrä riittää kunnon yhteenottoon. Heillä on tappelu veressä, minne se täällä häviäisi. Ruotsi on hyvänä mallina.
Tanska yrittää päästä eroon vieraistaan, Unkari ja Itävalta samoin.
”Lieksa on Pielisen-Karjalan kaupallinen keskus”. Tällainen slogan oli aikaisemmin Lieksan kaupungin sivuilla. Mitä ajatuksia tuo herättää?
Lähinnä huvittaa. Pielisen-Karjala on laaja alue metsää ja järviä. Niin ja Valtimo, Juuka, Nurmes ja Lieksa. Käyvätkö naapurikuntien ihmiset Lieksassa kaupassa vai kenties Joensuussa, Kajaanissa ja Kuopiossa.
Valtimo on kaupallinen keskus!
Lieksa ei todella ole mikään Pielisen-Karjalan kaupallinen keskus. Pussin perällä oleva kylä.
Ohan se, eikös ne järjestänyt linja-autoreissuja Lieksaan Lidliin ostoksille Nurmeksesta. Suuri ja mahtava Citymarkettikin löytyy. Joka tosin vastaa kooltaan ja tarjonnaltaan enemmän K-Supermarkettia.
Mummo Nurmeksesta ostanut Lieksan Lidlistä litran purkin piimää. Tämän johdosta Lieksasta tullut Pielisen-Karjalan kaupallinen keskus💪
Nurmes Valtimo Juuka käy kuulkaatte muualla. Nusestakin on hyvät tie Joensuuhun ja Kuopioon ostoksille.
Jos Pielisen-Karjalassa on kaupallinen keskus, niin se on Nurmes.
Pääasiassa Nurmeksen kautta lieksalainenkin menee Kuopioon, Kajaaniin ja muualle Pohjois-/Länsi-Suomeen. Samoin paluu tapahtuu usein samaa reittiä. Se synnyttää joskus kaupallisia tapahtumia Nurmeksessa, mm. asusteliikkeissä, joiden valikoimat ovat huomattavasti Lieksaa paremmat. Olivat ainakin silloin kun minä asuin Lieksassa.
VT 6 ja 9 on itäinen valtaväylä ja Joensuun jälkeen se vie etelästä tulevan matkailijan Nurmekseen. Ei ihan keskustaan, mutta moni poikkeaa sinne. Jos paluu tapahtuu samaa kautta on Nurmes taas potentiaalinen hyötyjä. Myös Kuhmon suunnasta etelään tuleva käy Nurmeksessa.
Kuka sitten joutuu ajamaan Lieksan kautta. No se joka menee esim. Joensuusta Nurmijärvelle, Viekiin, Hattuvaaraan tai vaikkapa Ruunaaseen. Eipä taida olla kovin montaa heitä.
Huomaatteko siis minkälaisessa pussinperässä Lieksa on? Lieksaan pitää erikseen mennä, koska sitä kautta ei mennä oikeastaan "mihinkään". Ketä moinen perukka kiinnostaa?
Ennusteiden mukaan Lieksa tulee vuoteen 2040 taantumaan 5-7000 asukkaan hylkysyrjäksi.
Samanlaisia ihmisiä me olemme kuin muutkin, ei parempia mutta ei huonompiakaan.
Jos olet yhtään perillä Suomen kartasta, katsohan, kun siellä on kymmeniä samanlaisia pussinperiä. Kaikki kylät eivät ole älynneet sijoittautua jonkun alueen keskelle tai levittäytyä valtatien kahden puolen.
Suomessa on monia kymmeniä Lieksaa pienempiä paikkoja, alkaen 2000 asukasta.
Eikä sillä pienuudella ole juurikaan mitään merkitystä. Pienikin voi olla hyvinvoiva ja virkeä.
Jos ja kun asukasluku vähenee pikkuhiljaa, ihan niinkuin muuallakin paitsi pääkaupunkiseudulla, on sitten vain mentävä niiden kanssa, jotka jäävät.
Voihan olla, että pidot paranevat, kun väki vähenee, emme ainakaan ole yksin ja ainoa pienentyvä paikkakunta.
Itselleni ei tulisi mieleenkään sanoa, että kun asuu vaikka Pihtiputaalla, on siksi tyhmä ja hölmö. Tai kun vaikka lieksalainen ollut vuoden töissä Lidlin varastolla Vantaalla, on erittäin fiksu ja älykäs. Eihän se asuinpaikka kenenkään älyä määrää.
Onhan näitä vaikka taiteilijoita, kirjailijoita, urheilijoita jne. kotoisin ympäri Suomen vaikka millaisista pussinperistä.
On jotenkin niin käsittämättömän typerää haukkua ja aukoa päätään. Jos ei edes asu täällä, miksi vieläkin on kannettava huolta Lieksasta ja jos asuu täällä, lähtee pää kolmantena jalkana pakenemaan tätä kurjuutta, miksi yleensäkään ei ole tajunnut syntyä vaikka Pörsänmäelle?
Tuosta minä teissä juuri pidän. Te luette kritiikin ja hetikohta laukeette näppikselle.
Mitä modernia on Lieksassa? Ei ole vielä vastaan tullut.
Ulkomuseo
Höpölöpön juttu. Paljonko mainos maksoi? Mitkä olivat kulut? Mainosvideon kaltaiseen lööperiin meillä ei ole rahaa eikä tarvista. Näin yritettiin tehdä joskus kasikytluvulla ja ilman tulosta. Kyllä on Lieksassa jälkijättöistä meininkiä.
"vahvan viennin ja pirteän kaupankäynnin.. "
Siinä on Lieke puhunut omiaan. Ei pitäisi antaa vieraille totuudenvastaista tietoa.
Pystyyn lahoava Osula edustaa modernia Lieksaa parhaimmillaan.
Paljon ryssiä ja somaleita. Lieksa täysin saastunut paikka muuttajilla, jotka eivät muualle kelvanneet.
Lieksan urpot ja hemmot ei kelpaa mihinkään tai korkeintaan sittarin taa.Sitä se sukurutsaus aiheuttaa.
Onko koneinsinöörit perustanu monta firmaa?
Lieksalainen perusjantteri siellä koettaa vääntää Lieksan takapajuisuutta maahanmuuttajien syyksi.
Todellinen syyllinen on kuitenkin perusjantterin äiti. Hän synnytti perusjantteri, tuon saamattoman vätyksen, joka ei muuta osaa kuin maahnamuuttajien haukkumisen.
Lähes kaikilla koneinsinööreillä on pirttiviljely yritys ja ne toimii hyvin.😁
Koneinssit lannoittavat tiluksiaan, että viljely onnistuu ja tuottaa kunnon sadon, paljon kaksosia, kolmosia ja priimainssit yltävät jopa nelosiin.
Mainostoimiston palkolliset näkevät unta. Paljonko tuosta pöhinästä on pitänyt maksaa julkisista varoista? Pöhinä tarkoittaa hyviä amfetamiini-huuruja. - Säälittävää markkinoinnin yritystä, Määttänen ja S. Saastamoinen. Säälittävää!
Tällä kaupungin johdon märällä unelmoinnilla ei ole mitään tekemistä todellisuuden kanssa. Lieksa on Lieksa eikä muuksi muutu, vaikka miten horistaisiin vaaleanpunaisia unelmia.
Seppo varmaankin Eskelinen.
"Meillä urapolkua kuljetaan kansainvälisen rajakaupungin energisyydestä ja luontoyhteyden luomasta elinvoimasta ammentaen"
Tämän tekstin kirjoittaja ei takuulla ole käynyt elämässään Nurmesta edempänä, ehkä vain Viekissä. Suosittelen ostamaan junalipun vaikkapa Lappeenrantaan ja tutustumaan millainen meininki on oikeassa rajakaupungissa.
Lieksa ei missään tapauksessa ole kansainvälinen rajakaupunki. Aivan täyttä soopaa ovat nämä LieKe mainostekstit, luulisi hävettävän tuon tekstin laatijaa. Tai sitten kaikki olivat niin humalassa kun nämä faktat lyötiin pöytään.