Olen tässä pikkuhiljaa huomannut että Debianissa on muuttunut tietyt jutut. Esim jotkin verkkoihin liittyvät komennot ja nyt huomasin että komentoa chmod ei löytynyt Debian testing -asennuksesta.
Mikä on syy näille muutoksille? Ärsyttää kun pitäisi opetella uusia tapoja tehdä vanhat tutut jutut.
Mikä on syy näille muutoksille? Ärsyttää kun pitäisi opetella uusia tapoja tehdä vanhat tutut jutut.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Linuks aina sekava. Kannattaa poestaa moinen kura!
Meillä saimaalla ei kura-linukseja käytetä! Tai oli yksi joka käytti mutta se itse sitoi jalkansa ja kätensä selän taakse ja myllynkiven kaulaan ja lähti uimaan Ruotsiin.
SAIRASTA!! HAKEUDU HOITOON!
Saimaalta pääsee uimalla vain ja ainoastaan itään päin mutta Wintrolli ei sitäkään ymmärrä.
Saimaan kanavalta pääsee Itämereen..
Nyt puhut kyllä ihan potaskaa. esimerkiksi mainitsemasi chmod ei ole mihinkään pian julkaistavasta uudesta Debianista hävinnyt. Olet joko typottanut komennon tai sitten sulla on ollut caps lock päällä kirjottaessasi komentoa. Mistään ei myöskään löydy mitään mainintaa, että chmod ei muka olisi mukana. Eli nyt kyllä keksit tuon omasta päästäsi.
Ja mitähän verkkoyhteyksiin liittyviä komentoja mahdat tarkottaa? Ei sekään ole miksikään nykyisen Debian Busterin jälkeen käsittääkseni muuttunut.
testing-jakelussa voi tosin olla bugeja, mutta chmod:in puuttuminen olisi kyllä aika suuri bugi.
chmod on tulee coreutils-paketista joka on "essential" paketti eli sen ei todellakaan pitäisi puuttua
Piti näköjään asentaa toi coreutils. Omituista. Noh, tämähän ei tosiaan ole vielä julkaistu versio että ehkä se selittää.
Käsittmättömän huono on tämä keskustelun laatu täällä.
"Käsittmättömän huono on tämä keskustelun laatu täällä."
Niin on ja se on noiden windowshihhuleiden syytä kun ne sotkee jokaisen keskustelun, myös täällä vaikka täällä keskustelun pitäisi olla asiallista eikä trollaamista.