Bella 703 rungon alimitaisuus

Anonyymi

Useamman vuoden olen ihmetellyt miksi kaikki Bella 703-malliset veneet kulkevat matka-ajossa keula syvällä. Ei tarvi olla kummoinenkaan aallokko kun vettä alkaa lentämään keulan yli. Kovemmassa tuulessa alkaa olla jo vaarallinen, keula sukeltaa helposto isoon aaltoon.

Miksi veneen runko on tuollainen ja kuka urpo ostaa tuollosen tyynen kelin veneen? Aivan kuin runko olisi liian pieni kantamaan isoa hyttiä.

3

67

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kurkkaapa joskus maalla olevan Bellan peräpohjaan.

    • Anonyymi

      Voisiko olla, että suuniteltu suurempaan matka nopeuteen, jolloin keula nousee ja perä kantaa?

      Ja hitaammin ajaessa on keula painoinen.

    • Anonyymi

      Bella 703 on rungoltaan "kehitetty" Hamariina/Bella 640, joka myöhemmin oli Bella 660 uudella sisustuksella. Tuolloin tehoa oli 8-15 hv ja huippunopeus 6-7 solmua. Runkomuoto oli kopioitu vanhasta puuveneestä.

      Sitten haluttiin lisää vauhtia ja samasta perusrungosta tuli 7000AC, 702 ja 703. Noissa rungon takaosa tehtiin kantavaksi ja konetehoksi 27-48 hv, jolloin vauhtia saatiin 9-13 solmua. Rungon keulaosa on ilmeisesti täysin identtinen 70-luvun puolivälin Hamariinan kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa

      Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja
      Maailman menoa
      370
      2878
    2. Mikä piirre on kasvoissa tärkein?

      Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?
      Ikävä
      120
      1569
    3. Suurimman myrskyilyn jälkeen

      vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul
      Ikävä
      48
      1380
    4. Ruumis kanavassa

      Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan
      Suomussalmi
      13
      1101
    5. Mikä häpeä Haapaveden kaupungille

      Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa
      Haapavesi
      57
      1017
    6. Tojotamies törttöili taas auton eteen

      Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta
      Suomussalmi
      28
      988
    7. En sano tätä pahalla

      Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm
      Ikävä
      82
      943
    8. Pieni nainen, paras nainen

      Näin se nyt vaan on. Mieheltä
      Ikävä
      80
      918
    9. Ei mitään menetettävää

      Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo
      Ikävä
      149
      908
    10. Tiedättekö miksi mies on olemassa?

      Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar
      Ikävä
      205
      849
    Aihe