Ostin läppääriini uuden sisäisen kiintolevyn (vai miksi sitä pitää sanoa), kun vanha alkoi tulla täyteen kaikenlaista kamaa.
Vanhan koko 126 GB, uuden 256 GB. Uusi on SSD niin kuin on ilmeisesti entinenkin, sellaisen antoivat kouraan kaupassa kun vein vanhan malliksi ja halusin uuden ja isomman.
Latasin AOMEI Backupper-softan ja kloonasin C-aseman. SItten asensin uuden levyn ja kone starttasi ihan normaalisto ja kaikki softat ym toimii ja ovat siirtyneet normaalisti.,
MUTTA: kone näyttää, että uudella levyllä tai siis C-asemalla on kokoa vain 126 GB eli saman verran kuin vanhalla, vaikka siinä pitäisi olla 256 GB kuten paketin päällä lukee!
MIkähän tässä meni vikaan? MIten saan kaiken sen tilan käyttöön, joka oikeeasti on fyysisesti olemassa?!
Menikö kloonauksessa sittenkin joku valinta väärin?
Kiintolevyn kloonauksen ongelma
7
870
Vastaukset
- Anonyymi
Lyvytyökaluillahan sitä voi muutaa..
Mutta sulla voi tulla windows lisenssi ongelma. Kun rauta vaihtuu!- Anonyymi
https://images.interactives.dk/levynhallinta-ikkuna-KdnDjK-KfgzEBnPs79s9qw.PNG
Tonnäköinen ohjelma auki niin voi venyttää aseman koon... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
https://images.interactives.dk/levynhallinta-ikkuna-KdnDjK-KfgzEBnPs79s9qw.PNG
Tonnäköinen ohjelma auki niin voi venyttää aseman koon...Ei Windowsin levynhallinnalla venytetä C-asemaa mihinkään, jos heti vasemmalla puolella on EFI-osio ja oikealla palautusosio.
C-asemaa pystyy kyllä pienentämään rajallisen määrän, mutta ei isontamaan.
GParted Live-usb tikulla homma kyllä hoituu. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei Windowsin levynhallinnalla venytetä C-asemaa mihinkään, jos heti vasemmalla puolella on EFI-osio ja oikealla palautusosio.
C-asemaa pystyy kyllä pienentämään rajallisen määrän, mutta ei isontamaan.
GParted Live-usb tikulla homma kyllä hoituu.Jos noin on niin loppulevystä voi tehdä D: aseman minne tallentaa kaiken levyä täyttävän "roskan".
- Anonyymi
Kloonaus toimii juuri noin, eli kaikki meni ihan oikein, mutta siinähän on työkaluja joilla voi laajentaa niitä osioita...
- Anonyymi
Uudelleenasennus on paras vaihtoehto aina..
- Anonyymi
Eikä ole vaan kuin tuossa yllä! Levyn tyhjän tilan voi lisätä olemassa olevaan osioon!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun513645Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si1142600Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5972302Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei192046KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar781847Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431688- 201658
Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1421602Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?951469- 281466