Keliakia-testi

Anonyymi

Ostin tänään apteekista keliakia-testin (Medigoo, IgA) ja suoritin sen, parhaimman kykyni mukaan ohjeita noudattaen.

Testi näytti negatiivista, eli siis ei minkäänlaista pos. raitaa, vain kontrolliraita tuli näkyviin.

Pipetti ja sen käsittelyohje oli ohjeessa mielestäni vähän huono. En saanut verta aivan mittaan asti, kun en pipettiä verenottovaiheessa puristanut, mitä nimenomaan ohjeessa kiellettiinkin tekemästä.

Sitten testin jälkeen tutkin vähän nettä asiasta. Eräässäkin jutussa sanottiin, että pitäisi syödä gluteenipitoista tavaraa vähintään 6 viikon ajan päivittäin että testin tulokseen voisi luottaa.

6 vk! Kohdallani se tietäisi hirveitä tuskia ja kärsimyksiä! Jatkuvaa ripulia ja vatsakipua!

1

1594

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi teit testin?Itse vain vaihdoin ruokavalioni gluteiinittomaan,en tarvitse moisia testejä.eräs lääkäri sanoikin että toimit oikein,syöt sitä mikä sinulle on hyväksi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      7
      4815
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      44
      4694
    3. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      180
      3845
    4. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      39
      3594
    5. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      113
      3574
    6. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      62
      3060
    7. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      111
      2022
    8. Ikävän karkoitukseen klassikkokysymys

      Mikä biisi saa hymyn huulille ja ajatukset mukavasti siihen yhteen ja ainoaan? 🤩 Laita biisin sanat, älä linkkiä. Alo
      Ikävä
      12
      1090
    9. Elämäni rakkaus

      Sitä sinä olet minulle ollut. Siksi tämä on kai niin vaikeaa. Jos sinä luopuisit niin ehkä se tulisi luonnostaan sitten
      Ikävä
      63
      897
    10. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      812
    Aihe