Ostin tänään apteekista keliakia-testin (Medigoo, IgA) ja suoritin sen, parhaimman kykyni mukaan ohjeita noudattaen.
Testi näytti negatiivista, eli siis ei minkäänlaista pos. raitaa, vain kontrolliraita tuli näkyviin.
Pipetti ja sen käsittelyohje oli ohjeessa mielestäni vähän huono. En saanut verta aivan mittaan asti, kun en pipettiä verenottovaiheessa puristanut, mitä nimenomaan ohjeessa kiellettiinkin tekemästä.
Sitten testin jälkeen tutkin vähän nettä asiasta. Eräässäkin jutussa sanottiin, että pitäisi syödä gluteenipitoista tavaraa vähintään 6 viikon ajan päivittäin että testin tulokseen voisi luottaa.
6 vk! Kohdallani se tietäisi hirveitä tuskia ja kärsimyksiä! Jatkuvaa ripulia ja vatsakipua!
Keliakia-testi
Anonyymi
1
1541
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi teit testin?Itse vain vaihdoin ruokavalioni gluteiinittomaan,en tarvitse moisia testejä.eräs lääkäri sanoikin että toimit oikein,syöt sitä mikä sinulle on hyväksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5318945Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616160Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3745220Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664749Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s994361Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664053SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853942- 921896
- 1031404
- 47969