Tuntematon revittää metsässä mönkijällä

Anonyymi

Meidän talon vastapäätä on meidän metsä, siitä lähtee jonku mökkitie. Ensin ennen mökkitietä on meidän metsää. En tunne sitä mökkiläistä ja se mökkiläinen tulee sen mönkijällä meidän mettään revittämään sillä mönkijällä niin että kauheat jälet tulee. Eilenki 3tuntia lanasin sen revitysjälkiä raktorilla. Siellä on 2vanhaa pakua meidän metässä ja menin sinne ja painoin tööttiä ku se oli kohalla ja sitte se alko saatana vielä enemmän revittämään. Olin semmoisella isolla raktorilla piilossa ja lähin perään ku se lähti ajamaan niin enemmän alko revittämään. Vaikka lanaa ne jälet niin se ajaa uudestaan. Saisi se ajaa sievästi mutta tahallaan revittää niin että koko mettä kohta pilalla. Aina yritän keretä nähä sen mönkijän rekisterin ja ei ikinä kerkeä ku jotai neljää kymppiä ajaa. Ja se mönkijäpärrääjä on luvatta rakentanu meijän mettään semmosen ison portin ja monesti pittää sitä lukossa että sinne ei pääse ja ite on siellä metässä ku laittaa sen lukkoon. Ja saatana seki portti pitäsi tehä haloksi saatana. Pakko muiden maalle tulla revittämään. Mitäköhän sillekki pitäsi tehä?

8

216

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ajat ensin sen portin kumoon ellei ole pyytänyt sen pystyttämiseen lupaa maillesi. Tarkista kuitenkin ensin ettei mökkiläisellä ole rasiteoikeus siihen tiehen. Silloin se saa laittaa portin ja ajaa sitä tietä, mutta ei tien ulkopuolella.

      Nythän mökkiläinen vaan kiittelee mielessään kun saa ajaa maallasi ja vieläpä käyt välillä lanaamassa ajoväylät hyvään kuntoon. Pitäisiköhän sinun vaan ajaa sillä traktorillasi sinne mökille ja pitää juttutuokio mökkiläisen kanssa että missä saa ajaa ja missä ei. Hän ei varmaan edes tiedä ajavansa maillasi. Ellei usko puheeseen, pyydä poliisi paikalle kun on taas rälläämässä. Saa ainakin sakot maastoliikennerikkomuksesta.

      • Anonyymi

        Kyllä se on kokonaan minun maata ja se tietää sen


      • Anonyymi

        Ja saatana se törmäsi minun traktoriin PERKELE äsken oon saatana täällä pakussa ja katon peilistä


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja saatana se törmäsi minun traktoriin PERKELE äsken oon saatana täällä pakussa ja katon peilistä

        Vähän ihmeellinen keissi. Minkä ihmeen takia et ole soittanut poliisia paikalle ja minkä ihmeen takia olet antanut sen rakentaa jonkun portin tontillesi joka on vielä pystyssä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vähän ihmeellinen keissi. Minkä ihmeen takia et ole soittanut poliisia paikalle ja minkä ihmeen takia olet antanut sen rakentaa jonkun portin tontillesi joka on vielä pystyssä?

        Se on pari päivää sitte laettanu portin


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vähän ihmeellinen keissi. Minkä ihmeen takia et ole soittanut poliisia paikalle ja minkä ihmeen takia olet antanut sen rakentaa jonkun portin tontillesi joka on vielä pystyssä?

        Noku en oo antanu


    • Anonyymi

      Poliisi paikall.e. piipaa hälytys, Yhteys hyvään asianajajaan ja kanne vahingonkorvauksista, metsän tuhoaminen, metsän kasvun vähentäminen, juuriston tuhot jne. Kalliiksi tulee, mönkijähenkilölle.

    • Anonyymi

      Ja se revittäjä on varastanu pakun avaimet

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1315
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1209
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1111
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1082
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      966
    6. 63
      881
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      657
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      610
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      565
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      519
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      519
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      490
    15. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      65
      478
    16. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      469
    17. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      465
    18. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      451
    19. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      423
    Aihe