Tutkin nettiä, olisiko akillesjänne, bursiitti vai mikä, mutta ei itse pysty diagnoosia
tekemään. Olen heikkokuntoinen eläkeläinen (mm. sydänvaiva), olen yrittänyt lihaskuntoa pitää yllä minkä pystyn erilaisin pienin naurettavan vaatimattomin liikkein. Yksi liike jaloille on:
Nousen varpailleni seisomaan 10-15 kertaa (2-3 x vrk:ssa) Lonkat ei kestä enää kyykkyä. Se oli tehokas liike.
Varpaille nousukin on alkanut kipeyttää nilkkojen ja jalkaterä luita (ja jänteitä)
Joskus aamuisin tuntuu kuin olisi lasinsiruja jalkaterät ja nilkat täynnä.
(Osteoporoosikin?)
Pidän joskus parin päivän paussin. Eilen nousin varpaille vain 4 x kun tuntui jaloissa
aroilta. Nyt on oikea jalan kantapää ja se alue takaa niin arankipeä, ettei kärsi astua,
pitää linkuttaa. Kipu säteilee jalkaterään ja ylös sääreen.
Kipulääkettä en voi ottaa kuin 100 mg kerrallaan, se lisää sydänvaivoja.
Mitä tämä voi olla ja kauanko kannattaa kärvistellä, ennenkuin lääkärille menisi ?
Pari viikkoa "suunnittelin" kestää ja jos ei hellitä, niin ortopedille mennä.
Terveyskeskuslääkärin kanssa kaikki on "yhtä tyhjää".
Miten yöllä nukkuessa voi tulla niin kova kantapäänkipu, ettei tahdo kävelemään päästä ?
3
160
Vastaukset
- Anonyymi
Olisiko plantaarifaskiitti, se oireilee juuri noin että yön jälkeen kun nousee seisaalleen, tuntuu kuin olisi neuloja kantapää alla. Useimmiten tuo syntyy kun kävelee paljain jaloin tai sukkasillaan kovalla alustalla. Tuo varpaille nousu auttaa, mutta sama liike (varpaiden kääntö ylöspäin) auttaa myös kun sen tekee vaikka istuessa käsin tai käyttämällä 2-3 senttiä tavallista kenkää korkeampia korkoja.
- Anonyymi
Käy verikokeissa. Larobatoriokokeet kertovat onko tulehdusta. Larobatoriokokeet voi tarkastaa sinut tutkiva lääkäri.
- Anonyymi
Auttaisiko erilaiset kengät, jotka eivät missään nimessä ole liian pieniä, eikä sidottu käyttäessä liian tiukasti nyöreillä. Ja alla kuvan mukaiset pohjalliset.
Itse harmittaa valtavasti, kun en heti Crossien tullessa alkanut sen tyylisiä käyttämään. Nyt olen käyttänyt vastaavia 4 e hintaisia, aitoja en ole koskaan ostanut. Ne ovat valtavan hyviä, tosi joskus sateella liukkaita ulkona.
Jos ostat niitä , koeta kävellä eri koolla ja mahdollisesti pari askelta silmät kiinni ja katsoi että jalkaterät ovat suorassa.
Minulla ei ole kipuja, kivut ovat lähellä, jos kävelen useampana päivänä peräkkäin 8km/2 tuntia on pidettävä taukoa ja kävellä vain tarpeellinen.
Toki sait jo hyviä vastauksia, mutta minä olen pärjäillyt pehmeillä "KANTAPÄILLÄ" ja otan 1 Glukosamiinin päivässä, jos muistan. Joskus muutama vuosi sitten otin Glukosamiinia 2-3 vrk kpl, 1 kuukauden ajan.
Minä käytän aina pohjallisia, nimenomaan ja vain juuri tuon mallisia. Monet pohjalliset on "huijausta" tuo on hyvä, kunhan ottaa sen l-koon , niitä myydään mustana ja harmaana.
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1nFP9RFXXXXXtXXXXq6xXFXXX1.jpg?size=118254&height=800&width=800&hash=2523c2f9d404fe70b0d040a81517c9e2
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011233Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 371609
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510