Millainen yhteysvene?

Anonyymi

Mökki valmistui Saimaan saareen. Aikaisempaa kokemusta veneilystä ei ole, mitä nyt mökin rakennuksen aikana on tullut ajeltua kolmikymppisellä pikkubusterilla.

Matkaa rannasta mökille on 15 kilometriä ja ylitettävänä on suurehko selkä. Saimaalla aallot eivät valtaviksi kasva, mutta olisi kiva, että matkan voisi taittaa kelissä kuin kelissä edes hitaasti ajaen.

Lähtökohtaisesti olen ajatellut alumiinivenettä, jonka moottorikoko olisi noin 150 heppaa. Vene pitäisi saada liukuun myös vähän suuremmalla lastilla, koska sekä tavaraa että ihmisiä riittää kuljetettavaksi silloin tällöin.

Veneeltä odotan ennen kaikkea kestävyyttä ja helppohoitoisuutta. Mukavuus ei ole niin tärkeää, koska veneellä ei jatkuvasti ajeta.

Jos ostaa veneen, jossa on pehmeitä patjoja ja muita hienouksia, joutuuko niiden kanssa ajan myötä ongelmiin? Vai pitäisikö ostaa vene, jossa on kovat penkit eikä oikein mitään rikki menevää?

Saa suositella ihan nimeten. Ja tämän veneen olisi siis tarkoitus kestää koko loppu elinikäni. Moottorille tulee niin vähän ajotunteja, että eiköhän se huollettuna kestä.

Kalastusveneenä käytän jo nyt tuota olemassa olevaan Busteria.

Entä sitten veneen säilytys mökin päässä? Selkä on avoin ja tuuli pääsee käymään. Onko sellaiseen paikkaan mahdotonta rakentaa pitävää poijua? Poijuratkaisu houkuttelisi paljon enemmän kuin mikään muu.

1

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuommoinen matka on kaikista kiva mennä tuulen suojassa ja sateen suojassa. Pehmeät patjat kannattaa olla sateen suojassa.

      Sellanen vene missä on pressu kattona olisi varmaan hyvä jossei halua ns. keskikoppi venettä. Avokeulainen malli on kaikista kätevä rantautuessa ja lastatessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      103
      4847
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3252
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2989
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1737
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      109
      1350
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1059
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      114
      1049
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1017
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      991
    Aihe