Aiheuttaako Diane Nova lapsettomuutta?

Joku tossa aikasemmassa viestissä mainitsi että oli käyttänyt Diane Novaa 10 vuotta ja jäi lapsettomaksi... Siis ei kai ne pillerit sitä aiheuttanut? Voiko e-pillerit tosiaan aiheuttaa lapsettomuutta? Itse olen käyttänyt 2 vuotta Diane Novia, mutta lopettanut...nyt tuli kamala kauhu... kertokaa tyhmälle!!!
5750
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuskinpa markkinoilla ja yleisessä käytössä on lääkkeitä, jotka aiheuttavat lapsettomuutta. On ihmisiä jotka eivät voi saada biologisia lapsia, siihen ei e-pillerit vaikuta suuntaan tai toiseen. Eri asia on tietty se kuinka nopeasti pillereiden jälkeen tulee raskaaksi. Luulisin että luomuna tulee nopeammin kuin että on hormoneja vielä kropassa, mutta siitähän tässä ei nyt ole kyse. Ja liekkö sekään pitää paikkaa. Että turhia hermoilet!

Äänestä
  • naisille, joiden kyky hedelmöittyä on vain vähäinen ts munasolujen aiheita on vähän. E-pillereiden aikana ei menetetä kuukautisiin tätä arvotavaraa.Yleensä raskaus alkaa helposti pillereiden jälkeen.

    Äänestä

eihän sitä lääketehtaat tietenkään myönnä, mutta on mahdollista, että pitkän "e-pillerisyöntikuurin" aikana liian alhaiset keltarauhashormonipitoisuudet vahingoittaa kohdun limakalvoa pysyvästi siten, että munasolun kiinnittyminen tai jopa siittiöiden pääsy kohdunsuusta sisään hankaloituu. Tiedän tapauksia. Näitä on sitten yritetty jäädytyshoidolla hoitaa. Käytän itse riskistä huolimatta pillereitä.

Äänestä

Niin, itselläni on hedelmöittyneiden munasolujen kiinnittymis ongelma. En tietenkään voi sanoa pillereiden aiheuttaneen sitä, mutta epäilyjä on.
Pitkään jatkunut aikuis iän akne kertoo epätasapainoisesta hormooni tuotannosta.
Eli vikaa on ollut pillereiden aikana ja ennen sitä. pitkään jatkunut pillereiden syönti on sitten ohentanut limakalvoja ja tehnyt tilanteesta entistä hankalamman. Tällä tietämyksellä kadun pillereiden syöntiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


täh? kirjoitti:

Joku tossa aikasemmassa viestissä mainitsi että oli käyttänyt Diane Novaa 10 vuotta ja jäi lapsettomaksi... Siis ei kai ne pillerit sitä aiheuttanut? Voiko e-pillerit tosiaan aiheuttaa lapsettomuutta? Itse olen käyttänyt 2 vuotta Diane Novia, mutta lopettanut...nyt tuli kamala kauhu... kertokaa tyhmälle!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu